codeblocks - en to de translation catalogue (1998 entries)

en: 
    (For GCC compilers, it's 'gdb' (without the quotes))
de: 
    (Für GCC Compiler ist es 'gdb' (ohne die Anführungszeichen))

en: 
    (For MINGW compilers, it's 'gdb.exe' (without the quotes))
de: 
    (Für MINGW Compiler ist es 'gdb.exe' (ohne die Anführungszeichen))

en: 
    (For MSVC compilers, it's 'cdb.exe' (without the quotes))
de: 
    (Für MSVC Compiler ist es 'cdb.exe' (ohne die Anführungszeichen))

en:    Please note the dot (.) in front of "codeblocks"!
de:    Bitte beachten sie den Punkt (.) vor "codeblocks"!

en:   You will be asked for the macro substitution value, when auto-completing.
de:   Sie werden  während der  Vervollständigung nach dem Wert der Makroersetzung gefragt.

en:  Line 12345, Column 123
de:  Zeile 12345, Spalte 123

en:  Modified
de:  Verändert

en:  Modified
de:  Verändert

en:  Overwrite
de:  Überschreiben

en:  Overwrite
de:  Überschreiben

en:  Read/Write.....
de:  Lesen/Schreiben...

en:  Toolbar
de:  Werkzeugleiste

en:  is a full-featured IDE (Integrated Development Environment) aiming to make the individual developer (and the development team) work in a nice programming environment offering everything he/they would ever need from a program of that kind.
    Its pluggable architecture allows you, the developer, to add any kind of functionality to the core program, through the use of plugins...
de:  ist eine vollwertige IDE (integrierte Entwicklungsumgebung), die das Ziel hat, Entwicklern (und Entwicklerteams) eine angenehme Programmierumgebung zu liefern, die alles bietet was sie jemals in einer IDE benötigen würden.
    Ihre erweiterbare Architektur erlaubt es Ihnen, dem Entwickler, jedwede mögliche Funktionalität dem Hauptprogramm durch Plugins hinzuzufügen.

en:  workspace
de:  Arbeitebereich

en: "%s" has been exported in the same directory as the project file.
de: "%s" wurde ins Verzeichnis der Projektdatei exportiert.

en: "%s" is not a floating-point number.
de: "%s" ist keine Fliesskommazahl

en: "Default"
de: "Standard"

en: "Make" commands
de: "Make"-Kommandos

en: "Please wait while disassemblying..."
de: "Bitte das disassemblieren  abwarten..."

en: "fast" floating-point model; results are less predictable
de: "schnelles " Fliesskommamodell; Ergebnisse sind weniger vorhersagbar

en: "no project"
de: "kein Projekt"

en: "no target"
de: "kein Ziel"

en: "precise" floating-point model; results are predictable
de: "genaues" Fliesskommamodell; Ergebnisse sind vorhersagbar

en: "strict" floating-point model (implies /fp:except)
de: "strenges" Fliesskommamodell; (inpliziert /fp:except)

en: #         You shouldn't need to modify anything beyond this point             #
de: # Sie sollten ab hier nichts verändern #

en: # Compiler used:
de: # verwendeter Compiler:

en: # Makefile automatically generated by Code::Blocks IDE                        #
de: # Makefile wurde automatisch von der Code:Blocks IDE erzeugt #

en: # Project filename:
de: # Projektdateiname:

en: # Project:
de: # Projekt:

en: #include <...> search starts here:
de: #include <...> Suche startet hier:

en: #line directives not output
de: #line-Anweisungen werden nicht ausgegeben

en: %d errors, %d warnings
de: %d Fehler, %d Warnungen

en: %d.%d sec
de: %d.%d Sek

en: %s
    
    Do you want to view the backtrace?
de: %s
    Möchten sie die Ablaufverfolgung sehen?

en: %s
    Do you want to view the backtrace?
de: %s
    Möchten sie die Ablaufverfolgung sehen?

en: %s doesn't have a target named "%s"...
de: %s hat kein Ziel mit Namen %s ...

en: %s files
de: %s Dateien

en: %s has been deleted, or is no longer available.
    Do you wish to keep the file open?
    Yes to keep the file, No to close it.
de: %s wurde gelöscht oder ist nicht mehr verfügbar
    Wollen Sie die Datei geöffnet lassen?
    Ja um die Datei offen zu halten, Nein um Sie zu  schliessen.

en: %s is now selected as the default compiler for new projects
de: %s ist jetzt als Vorgabecompiler für neue Projekte gewählt

en: &Abort
de: &Abbrechen

en: &About...
de: &Über...

en: &Add
de: Hinzufügen

en: &Add watch
de: Überwachten &Ausdruck hinzufügen

en: &All
de: &Alle

en: &All in this file
de: &Alle in dieser Datei

en: &Apply
de: An&wenden

en: &Bookmarks
de: Lesezeichen

en: &Breakpoints
de: &Haltepunkte

en: &Build
de: &Erstellen

en: &Cancel
de: &Abbrechen

en: &Change value...
de: Wert &Ändern

en: &Clean
de: &Bereinigen

en: &Clear
de: &Leeren

en: &Clear all errors
de: &Alle Fehler löschen

en: &Clear history
de: &Verlauf leeren

en: &Close
de: S&chliessen

en: &Close project
de: Projekt &schliessen

en: &Compile
de: &Kompilieren

en: &Configure tools...
de: Werkzeuge &konfigurieren...

en: &Copy
de: &Kopieren

en: &Debug
de: &Debuggen

en: &Delete
de: &Löschen

en: &Delete old Search results
de: Alte Suchergebnisse l&öschen

en: &Delete watch
de: Überwachten Ausdruck &löschen

en: &Down
de: &Abwärts

en: &Edit
de: &Bearbeiten

en: &Edit watch
de: Überwachten Ausdruck &bearbeiten

en: &End-of-line mode
de: &Zeilenende Modus

en: &Entire scope
de: G&esamter Bereich

en: &Environment
de: Umg&ebung

en: &Errors
de: &Fehler

en: &File
de: &Datei

en: &Find
de: %Suchen

en: &Find in Files
de: &Suchen in Dateien

en: &Find...
de: &Suchen

en: &Folding
de: &Falten

en: &From cursor
de: &Ab Cursorposition

en: &From template...
de: &Von Vorlage:

en: &Global variables
de: &Globale Variablen

en: &Help
de: &Hilfe

en: &Highlight mode
de: &Hervorhebungsmodus

en: &Import
de: &Importieren

en: &Insert
de: Ein&fügen

en: &Load watch file
de: Datei mit Überwachten Ausdrücken &Laden

en: &Main
de: Allge&mein

en: &New
de: &Neu

en: &New project...
de: &Neues Projekt...

en: &Next error
de: &nächster Fehler

en: &No
de: &Nein

en: &Open
de: Ö&ffnen

en: &Open files
de: Datei ö&ffnen

en: &Open files list
de: Liste der geöffneten Dateien

en: &Open project
de: Pr&ojekt öffnen

en: &Paste
de: Ein&fügen

en: &Previous error
de: &vorhergehender Fehler

en: &Print
de: &Drucken

en: &Project
de: &Projekt

en: &Project files
de: &Projektdateien

en: &Quit
de: B&eenden

en: &Recent files
de: Zuletzt geöffnete Dateien

en: &Recent projects
de: Zuletzt geöffnete Projekte

en: &Redo
de: &Wiederholen

en: &Refresh tree
de: Baum aktualisie&ren

en: &Remove
de: Entfe&rnen

en: &Remove All
de: &Alle entfernen

en: &Replace
de: E&rsetzen

en: &Replace in Files
de: In Dateien e&rsetzen

en: &Replace with:
de: E&rsetzen durch:

en: &Run
de: &Ausführen

en: &Save
de: &Speichern

en: &Save a&ll files
de: A&lle Dateien &speichern

en: &Save project
de: Projekt &speichern

en: &Save project as user-template
de: Projekt als Benutzervorlage speichern

en: &Save to text file
de: Al&s Textdatei speichern

en: &Save watch file
de: Datei mit Überwachten Ausdrücken &Speichern

en: &Selected text
de: Au&sgewähler Text

en: &Settings
de: Ein&stellungen

en: &Skip this file
de: Datei %überspringen

en: &Status bar
de: &Statuszeile

en: &Text to search for:
de: Such&text:

en: &Tips
de: &Hinweise

en: &Toggle all folds
de: &Alle Faltungen umschalten

en: &Toggle bookmark
de: &Lesezeichen ein/aus

en: &Tools
de: &Werkzeuge

en: &Undo
de: &Rückgängig

en: &Unfold all
de: &Entfalte alles

en: &Up
de: A&ufwärts

en: &View
de: &Ansicht

en: &View options
de: Einstellungen &Ansicht

en: &Yes
de: &Ja

en: ' from the list?
de: ' aus der Liste?

en: (defaults to <base>\include)
de: ( Standard <base>\include)

en: (defaults to <base>\lib)
de: (Standard <base>\lib)

en: (defaults to <base>\obj)
de: (Standard<base>\obj)

en: (defaults to empty)
de: Standard leer

en: (e.g. 0x401060, or &&variable, or $eax)
de: (z.B. 0x401060, oder &&variable, oder $eax)

en: (list will be empty if all dialogs are enabled)
de: (Liste ist leer, wenn alle Dialoge aktiviert sind)

en: (required)
de: (erforderlich)

en: (the file must exist, no Makefile will be auto-generated)
de: (die Datei muss existieren, kein Makefile  wird automatisch erstellt)

en: * If you put a | (pipe) symbol in the code, the caret will be placed there.
de: * Wenn Sie ein  | (Pipe)-Symbols eingeben, wird der Cursor  dort platziert.

en: * To create a user template, create a project the way you want it
       and click "Project/Save project as user-template" in main menu bar.
de: * Um eine Benutzervorlage zu erstellen, erzeugen Sie ein Projekt nach Ihren Wünschen
       und wählen anschließend im Menü "Datei" den Eintrag "Projekt als Benutzervorlage speichern".

en: * To delete a user template, delete the similarly named folder created
       in %APPDATA%\codeblocks\UserTemplates (for Windows)
       or ~/.codeblocks (for other platforms).
de: Um eine Benutzervorlage zu entfernen, löschen Sie den ähnlich benannten Ordner in %APPDATA%\codeblocks\UserTemplates (Windows)
    oder ~/.codeblocks (andere Plattformen)

en: * You can put macros in the code, like $(my macro).
de: * Sie können Makros in den Code eingeben  wie $(mein_Makro)

en: -------------- Build: %s in %s ---------------
de: -------------- Erstellen: %s in %s ---------------

en: .DLL executable
de: ausführbare .DLL

en: /** @brief (one liner)
      *
      * (documentation goes here)
      */
de: /** @brief (Einzeiler)
      *
      * (Dokumentation hier)
      */

en: 1.3 to 1.4: changed the way custom file build commands are stored (no auto-conversion).
de: 1.3 zu 1.4: Die Art wie Benutzer-Erstellungsdateien gespeichert werden hat  sich geändert (keine automatische Umwandlung)

en: 16 x 16 - Small
de: 16 x 16 - Klein

en: 2.5 sec
de: 2.5 Sek.

en: 500 ms
de: 500ms

en: 80 x 80 - Large
de: 80 x 80 - Gross

en: << Compact
de: << Verkleinern

en: <All categories>
de: <Alle Kategorien>

en: <All users>
de: <Alle Benutzer>

en: <html><body><h1>Welcome to Code::Blocks!</h1><br>The default start page seems to be missing...</body></html>
de: <html><body><h1>Willkommen zu Code::Blocks!</h1><br>Die Standard Startseite scheint zu fehlen...</body></html>

en: === Build finished: %s ===
de: === Erstellen beendet: %s===

en: A plugin failed to load because it was built with a different Code::Blocks SDK version.
    
    Plugin: %s
    Plugin's SDK version: %d.%d.%d
    Your SDK version: %d.%d.%d
de: Ein Plugin konnte nicht geladen werden,  da es mit einer anderen Version des Code::Blocks SDK übersetzt wurde.
    
    Plugin:%s
    SDK-Version des Plugins:%d.%d.%d
    Ihre SDK-Version:%d.%d.%d

en: A sub-expression index of 0 (zero), means it's not provided by
    the regular expression.
de: Ein Unterausdruck-Index von 0 (Null) bedeutet, dass es nicht vom regulären Ausdruck zur Verfügung gestellt wird.

en: A target with this name already exists in this project!
de: Ein Ziel mit diesem Namen exisiert bereits im Projekt!

en: AMD Athlon-FX (x86-64 instruction set)
de: AMD Athlon-FX (x86-64 Befehlssatz)

en: AMD Athlon64 (x86-64 instruction set)
de: AMD Athlon64 (x86-64 Befehlssatz)

en: AMD K8 core (x86-64 instruction set)
de: AMD K8 core (x86-64 Befehlssatz)

en: AMD Opteron (x86-64 instruction set)
de: AMD Opteron (x86-64Befehlssatz)

en: ANSI keywords and extensions
de: ANSI Schlüssenwürter und Erweiterungen

en: ARM CPU architecture specific
de: ARM CPU Architekturspezifisch

en: Abbreviations
de: Abkürzungen

en: Abort
de: Abbrechen

en: Abort build?
de: Erstellen abbrechen?

en: Abort the running build process
de: Breche aktuellen Erstellungsvorgang ab

en: Aborted
de: Abgebrochen

en: Aborting build
de: Erstellen abbrechen

en: Aborting debugging session
de: Breche Debugging-Session ab

en: Aborting process %d...
de: Breche Prozess %d ab...

en: About Code::Blocks
de: Über Code::Blocks

en: About plugin...
de: Über Plugin

en: About...
de: Über...

en: Access violation
de: Zugriffsverletzung

en: Activate next project	Alt-F6
de: nächstes projekt aktivieren 	Alt-F6

en: Activate next project in open projects list
de: Aktiviere nächstes Projekt in der Liste der offenen Projekte

en: Activate prior project	Alt-F5
de: Vorhergehendes Projekt aktivieren 	 Alt-F5

en: Activate prior project in open projects list
de: Verheriges Projekt in  der Liste  der offenen Projekte aktivieren

en: Activate project
de: Projekt aktivieren

en: Active
de: Aktiv

en: Active caption colour:
de: Farbe aktiver Titel:

en: Active caption gradient colour:
de: Aktiver Titel Gradientenfarbe:

en: Active caption text colour:
de: Aktiver Titel Textfarbe:

en: Active editor
de: Aktiver Editor

en: Actual Code Lines :
de: Aktuelle Code-Zeilen:

en: Add
de: Hinzufügen

en: Add &documentation block above method
de: Füge &Dokumentationsblock über der Methode hinzu

en: Add Guard-Block in header file
de: Schutzblock in Headerdatei erzeugen

en: Add To-Do item
de: To-Do Eintrag hinzufügen

en: Add To-Do item...
de: To-Do Eintrag hinzufügen

en: Add additional output file
de: Eine zusätzliche Ausgabedatei hinzufügen

en: Add bookmark
de: Lesezeichen hinzufügen

en: Add breakpoint
de: Haltepunkt hinzufügen

en: Add directory
de: Verzeichnis hinzufügen

en: Add external dependency file
de: externe Dateiabhängigkeit hinzufügen

en: Add file to project
de: Datei zum Projekt hinzufügen

en: Add files recursively to the project
de: Dateien rekursiv zum Projekt hinzufügen

en: Add files recursively...
de: Dateien rekursiv hinzufügen...

en: Add files to project...
de: Dateien zum Projekt hinzufügen...

en: Add files to the project
de: Dateien zum Projekt hinzufügen

en: Add files...
de: Dateien hinzufügen...

en: Add header files search path (e.g. -I):
de: Header-Datei Suchpfad hinzufügen (z.B. -I):

en: Add item
de: Element hinzufügen

en: Add keyword
de: Füge Schlüsselwort hinzu

en: Add libraries search path (e.g. -L):
de: Bibliothekssuchpfad hinzufügen (z.B. -L)

en: Add library
de: Bibliothek hinzufügen

en: Add new To-Do item...
de: Neuen To-Do Eintrag hinzufügen

en: Add new compiler
de: Neuen Compiler hinzufügen

en: Add new variable
de: Neue Variable hinzufügen

en: Add other open projects' paths in the debugger's search list
de: Füge die Pfade anderer geöffneter Projekte zur Debugger-Suchliste hinzu

en: Add preprocessor definition (e.g. -D):
de: Füge Preprozessordefinition hinzu (z.B. -D):

en: Add symbol file
de: Symboldatei hinzufügen

en: Add to project?
de: Zum  projekt hinzufügen?

en: Add watch
de: Überwaxhten Ausdruck hinzufügen

en: Add/remove breakpoints by left-clicking
de: Haltepunkte durch linksclick hinzufügen/entfernen

en: Add/remove user-defined tools
de: Benutzerdefiniertes Werkzeug hinzufügen/löschen

en: Adding file: %s
de: Füge Datei %s hinzu

en: Adding source dir: %s
de: Quellcodeverzeichnis hinzufügen: %s

en: Additional Paths
de: Zusätzliche Pfade

en: Additional message 2:
de: Zusätzliche Nachricht 2:

en: Additional message 3:
de: Zusätzliche Nachricht 3:

en: Additional output files
de: Zusätzlichen Ausgabedateien

en: Address
de: Adresse

en: Address:
de: Adresse:

en: Adds symbols from another file
de: Fügt Symbole von einer anderen Datei hinzu

en: Advanced
de: Erweitert

en: Advanced compiler options
de: Erweiterte Compiler-Optionen

en: Advanced options...
de: Erweiterte Optionen...

en: Align data by byte
de: Daten byteweise ausrichten

en: Align data by double word (4 bytes)
de: Daten doppelwortweise ausrichten (4 Bytes)

en: Align data by paragraph (16 bytes)
de: Daten paragrafenweise ausrichten (16 Bytes)

en: Align data by quad word (8 bytes)
de: Daten vierfachwortweise ausrichten (8 Bytes)

en: Align data by word (2 bytes)
de: Daten wortweise ausrichten (2 Bytes)

en: All
de: Alle

en: All files (*)|*
de: Alle Dateien(*)|*

en: All files (*.*)|*.*
de: Alle Dateien(*.*)|*.*

en: All files(*)|*
de: Alle Dateien(*)|*

en: All functions will be compiled as reentrant
de: Alle Funktionen werden wiedereinstiegsfähig kompiliert

en: All open files
de: Alle geöffneten Dateien

en: All project files
de: Alle Projektdateien

en: All scripts seem to be valid!
de: Alle Skripte scheinen gültig zu sein!

en: All the free (and not) compilers out there
de: Alle freien (und unfreien) Compiler da draussen

en: All workspace symbols
de: Alle Symbole im Arbeitsbereich

en: Allocate as many bytes as needed for enumerated types
de: Reserviere für Aufzählungstypen so viele Byte wie nötig

en: Allow for non-conformant code
de: Erlaube nicht-konformen Code

en: Allow nested comments
de: Erlaube verschachtelte Kommentare

en: Allow only one running instance (needs application restart to take effect)
de: Erlaube nur eine laufende Instanz (benötigt einen Neustart der Applikation, um wirksam zu werden)

en: Alphabetic Mode
de: Alphabetischer Modus

en: Always
de: Immer

en: Always execute, even if target is up-to-date
de: Immer ausführen auch wenn Ziel aktuell ist

en: Always generate stack frame
de: Immer Stackframe erzeugen

en: Always update cache
de: Zwischenspeicher immer auf Letztstand bringen

en: An exception has been raised!
    
    The application encountered an error at %s, on line %d.
    The error message is:
    
    %s
    
    Code::Blocks Version revision %d (%s, build: %s %s)
de: Ein Ausnahmefehler wurde verursacht!
    
    Diese Anwendung ist auf einen Fehler in der Datei %s in Zeile %d gestossen.
    Die Fehlermeldung lautet:
    
    %s
    
    Code::Blocks Version Revision %d (%s, Build: %s %s)

en: Analyze and reorder memory layout for variables and arrays
de: Analysiere und ordne die Speicheranordnung für Variablen und Arrays neu

en: Ancestor's include filename:
de: Include-Datei des Vorfahren

en: Ancestor:
de: Vorfahre

en: Another program instance is already running.
    Code::Blocks is currently configured to only allow one running instance.
    
    You can access this Setting under the menu item 'Environment'.
de: Es läuft bereits eine Instanz des Programms.
    Code::Blocks derzeitige Konfiguration erlaubt nur eine laufende Instanz.
    
    Sie finden diese Einstellung unter dem Menüpunkt 'Umgebung'.

en: Another tool is currently executing.
    Please allow for it to finish before launching another tool...
de: Ein andes Werkzeug wird gerade ausgeführt.
    Bitte warten Sie bis es beendet ist bevor Sie ein weiters Werkzeug ausführen...

en: Append target options to project options
de: Zieleinstellungen nach Projekteinstellungen

en: Architecture
de: Architektur

en: Are you really sure you want to delete the layout '%s'?
de: Sind Sie sicher, dass Sie das Layout '%s' löschen möchten?

en: Are you sure you want to clear all variables?
de: Sind Sie sicher, dass Sie alle Variablen löschen wollen?

en: Are you sure you want to delete all watches?
de: Sind Sie sicher, dass Sie alle überwachten Ausdrücke löschen wollen?

en: Are you sure you want to delete build target "%s"?
de: Sind Sie sicher, dass Sie das Erstellungszeil "%s" löschen   wollen?

en: Are you sure you want to delete the group "%s"?
de: Sind sie sicher dass sie die Gruppe "%s" löschen wollen?

en: Are you sure you want to delete this keyword?
de: Sind sie sicher dass sie dieses Schlüsselwort löschen wollen?

en: Are you sure you want to delete this regular expression?
de: Sind Sie sicher, dass  Sie diesen regulären Ausdruck löschen wollen?

en: Are you sure you want to delete this theme?
de: Sind Sie sicher daß Sie dieses Thema löschen wollen?

en: Are you sure you want to delete this variable?
de: Sind Sie sicher, dass Sie diese Variable löschen wollen?

en: Are you sure you want to load the default regular expressions for this compiler?
    ALL regular expressions will be erased and replaced with their default counterparts!
    
    Are you REALLY sure?
de: Sind Sie sicher das sie die Grundeinstellung fuer die Kompiler expressions laden wollen, dadurch werden alle expressions ersetzt
    
    Sind Sie sich sicher?

en: Are you sure you want to recursively remove from the project all the files under this folder?
de: Sind Sie sicher, dass Sie alle Dateien unterhalb dieses Ordners rekursiv vom  Projekt entfernen  wollen?

en: Are you sure you want to remove these files from the project?
de: Sind Sie sicher, dass Sie diese Dateien vom Projekt entfernen wollen?

en: Are you sure you want to remove this compiler?
de: Sind sie sicher dass sie diesen Compiler entfernen wollen?

en: Are you sure you want to remove this file?
de: Sind Sie sicher, dass Sie diese Datei enfernen möchten?

en: Are you sure you want to remove this tool?
de: Sind Sie sicher, dass Sie dieses Werkzeug entfernen wollen?

en: Are you sure you want to remove this wildcard?
de: Sind Sie sicher, dass Sie diesen Platzhalter entfernen wollen?

en: Are you sure you want to reset all settings to defaults for "%s"?
de: Sind Sie sicher, dass Sie alle Einstellungen für "%s" zurücksetzen wollen?

en: Are you sure you want to stop replacing in files?
de: Sind Sie sicher, dass sie das Ersetzen in Dateien beenden wollen?

en: Array size
de: Array-Grösse

en: As on screen
de: Wie auf dem Bildschirm

en: Associate Code::Blocks with the following file types:
de: Code::Blocks den folgenden Dateitypen zuordnen

en: Assume no aliasing in program
de: Gehe von keinem "aliasing" im Programm aus

en: Assume no aliasing within functions, but assume aliasing across calls
de: Gehe von keinem "aliasing" in Funktionen aus, aber bei Aufrufen

en: At %s:%d
de: An %s:%d

en: At least one global variable is used but not yet defined.
    Please define it now...
de: Mindestens eine undefinierte globale Variable wird benutzt.
    Bitte definieren sie sie jetzt...

en: Attach
de: Anhängen

en: Attach to an external running process
de: In externen Prozess einklinken

en: Attach to process...
de: In Prozess einklinken...

en: Attached build scripts:
de: Beigefügte "Build"-Skripte

en: Author's email:
de: E-Mail-Adresse des Autors:

en: Author's website:
de: Webseite des Autors:

en: Author:
de: Autor:

en: Auto indent
de: Automatischer Zeileneinzug

en: Auto-complete
de: Auto-Vervollständigung

en: Auto-complete has nothing to do with the code-completion plugin.
de: Auto-Vervollständigen steht nicht im Zusammenhang mit dem Code-Vervollständigungs-Plugin

en: Auto-completes the word under the caret (nothing to do with code-completion plugins)
de: Vervollständigt automatisch das Wort am Textcursor (hat nicht mit dem "Code-Completion" Plugin zu tun)

en: Auto-detect
de: Automatisch erkennen

en: Auto-detected installation path of "%s"
    in "%s"
de: Installationspfad von "%s" in "%s" gefunden

en: Auto-hide message pane
de: Meldungen-Leiste automatisch verstecken

en: Auto-refresh To-Do list
de: To-Do-Liste automatisch aktualisieren

en: Auto-select, if only one match
de: automatisch auswählen wenn nur eine Übereinstimmung

en: Auto-show on build errors
de: Automatisch anzeigen bei Fehlern

en: Auto-show on build warnings
de: Automatisch anzeigen bei Warnungen

en: Auto-show on search-in-files
de: Automatisch anzeigen bei "Suchen in Dateien"

en: Auto-wrap search when EOF reached
de: Suche am Dateianfang fortsetzen wenn Dateiende erreicht ist?

en: Automatic view layout switching
de: Automatische Layoutumschaltung

en: Automatic watches are added for all the local variables of the current function
de: Automatische Überwachungen werden für lokale Variablen hinzugefügt

en: Automatic watches are added for the current function's arguments
de: Automatische Überwachungen werden für aktuelle Funktionsargumente hinzugefügt

en: Automatically launch when typed # letters:
de: Automatisch nach  # Zeichenstarten

en: Available Languages
de: Verfügbare Sprachen

en: Available commands:
de: Verfügbare Befehle

en: Available plugins:
de: Verfügbare Plugins:

en: Available templates:
de: verfügbare Vorlagen:

en: Background colour:
de: Hintergrundfarbe:

en: Background:
de: Hintergrund:

en: Backspace unindents
de: Backspace löscht Einzug

en: Base directory:
de: Stammverzeichnis:

en: Batch build
de: Stapelertellung

en: Batch build ended.
de: Batch-Build-Prozess beendet.

en: Batch build stopped with errors.
de: Batch-Build-Prozess wurde mit Fehlern beendet.

en: Batch builds
de: Stapelerstellungen

en: Be verbose
de: Sei ausführlich

en: Belongs in targets:
de: Gehört zu Ziel:

en: Binary
de: Binär

en: Black && White
de: Schwarz && Weiss

en: Bloodshed Dev-C++ project files
de: Bloodshed Dev-C++ Projektdateien

en: Bold
de: Fett

en: Bookmarks
de: Lesezeichen

en: Border colour:
de: Rahmenfarbe:

en: Borland C++ keywords and extensions
de: Borlanf C++ Schlüssenwürter und Erweiterungen

en: Brackets (None, Break, Attach or Linux):
de: Klammern (Keine, "Break", "Attach" oder Linux)

en: Break
de: Umbruch

en: Break 'else if()' header combinations into seperate lines
de: Verteile 'else if()' auf verschiedene Zeilen

en: Break when expression is true:
de: Halt wenn Ausdruck wahr ist:

en: Breakpoint properties
de: Eigenschaften Haltepunkte

en: Breakpoints
de: Haltepunkte

en: Browse
de: Durchsuchen

en: Bui&ld and run
de: Erstelle und &Starte

en: Build
de: Erstellen

en: Build	Ctrl-F9
de: Erstellen	Ctrl-F9

en: Build &workspace
de: Arbeitsbereich &Erstellen

en: Build aborted.
de: Erstellen abgebrochen.

en: Build all projects in workspace
de: Alle Projekte im Arbeitsbereich erstellen

en: Build and run
de: Erstellen und Ausführen

en: Build and run current project
de: Erstelle und starte aktuelles Projekt

en: Build and run the active project
de: Aktives Projekt Erstellen und starten

en: Build current project
de: Erstelle aktuelles Projekt

en: Build failed
de: Erstellen fehlgeschlagen

en: Build failed. Aborting debugging session...
de: Erstellen fehlgeschlagen. Breche Debugging-Session ab...

en: Build failed...
de: Erstellen fehlgeschlagen

en: Build file
de: Datei  Erstellen

en: Build log
de: Erstellungsprotokoll

en: Build messages
de: Meldungen beim Erstellen:

en: Build method:
de: Erstellungsmethode:

en: Build options
de: Einstellungen Erstellen

en: Build options...
de: Einstellungen Erstellen...

en: Build project/target:
de: Projekt(Ziel Erstellen

en: Build succeeded
de: Erstellen erfolgreich

en: Build target '%s' in current project
de: Ziel '%s' im aktuellen Projekt erstellen

en: Build target 'all' in current project
de: Ziel 'all' im aktuellen Projekt erstellen

en: Build target:
de: Ziel Erstellen:

en: Build targets
de: Erstellungsziele

en: Build the active project
de: Erstelle das aktive Projekt

en: Build this target when building the whole project.
    If no target is marked to be built, the targets resemble MSVC configurations.
de: Erstelle dieses Ziel, wenn das gesamte Projekt erstellt wird.

en: Build this target with "All"
de: Erzeuge dieses Ziel mit "Alles"

en: Build workspace
de: Erstelle Arbeitsbereich

en: Build:
de: Bauen:

en: Building to ensure sources are up-to-date
de: Erstelle um zu gewährleisten das dieDateien auf Letzstand sind

en: C Features
de: C Besonderheiten

en: C calling convention
de: C Aufrufkonvention

en: C compiler:
de: C-Compiler:

en: C style comment
de: C Komentarstil

en: C&reate
de: &Erstellen

en: C++ Features
de: C++ Besonderheiten

en: C++ compiler:
de: C++ Compiler:

en: C++ style comment
de: C++ Kommentarstil

en: C/C++ Header File
de: C/C++ Headerdatei

en: C/C++ Parser options
de: C/C++ Parser Optionen

en: C/C++ Source File
de: C/C++ Quelltextdatei

en: CPU Registers
de: CPU-Register

en: CPU architecture (choose none, or only one of these)
de: CPU Architektur (keine, oder nur eine auswählen)

en: CPU architecture tuning (choose none, or only one of these)
de: CPU-Architektur Tuning (wählen Sie keine oder maximal eine)

en: Cache
de: Zwischenspeicher

en: Cache file options
de: Einstellungen  Zwischenspeicher

en: Call stack
de: Aufrufstack

en: Callee will always save registers used
de: aufgerufene Funktion sichert die Register

en: Can't create object output directory
de: Konnte Ausgabeverzeichnis für Objektdateien nicht erzeugen

en: Can't create output directory
de: Kann Ausgabeverzeichnis nicht erstellen

en: Can't find compiler executable in your search path for
de: Konnte Compiler nicht im Suchpfad finden

en: Can't look for an empty search criterion!
de: Kann nicht nach leerem Suchkritrium  suchen!

en: Can't open default workspace (file exists?)
de: Vorgabe-Arbeitsbereich kann nicht geöffnet werden (existiert die Datei?)

en: Can't open file.
    Do you want to remove it from the recent files list?
de: Kann Datei nicht öffnen
    Möchten Sie sie von der Liste der kürzlich geöffneten Dateien entfernen?

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Candidate include files
de: Vorgeschlagene Include-Dateien

en: Cannot add project '%s' as a dependency to '%s' because this would cause a circular dependency error...
de: Kann das Projekt '%s' nicht als Abhängigkeit vob '%s' hinzufügen, das würde einen rückbezüglichen Abhängigkeitsfehler hervorrufen...

en: Caption height:
de: Titelgrösse:

en: Case sensitive matches
de: Treffer abhängig von Groß-/Kleinschreibung

en: Categories & file types
de: Kategorien & Dateitypen

en: Categories:
de: Kategorien:

en: Categorize by file types
de: Sortieren nach Dateityp

en: Categorized Mode
de: Kategorisierter Modus

en: Category:
de: Kategorie:

en: Change compiler and debugger settings
de: Compiler- und Debuggereinstellungen ändern

en: Change default bitfield type to unsigned
de: Standard-Bitfeldtyp in "unsigned" ändern

en: Change default char type to unsigned
de: Ändere Standard-char zu unsigned

en: Change editor's settings
de: Editoreinstellungen ändern

en: Change environment settings
de: Umgebungseinstellungen ändern

en: Change global compiler variables
de: Globale Compilervariablen ändern

en: Change project's filename
de: Projektname ändern

en: Change the build target name:
de: Namen des Erstellungsziels ändern:

en: Change variable's value
de: Wert der Variable ändern

en: Changes will take effect on the next startup.
de: Die Änderungen werden erst nach einem Neustart wirksam.

en: Changing directory to: %s
de: Verändere Verzeichnis in: %s

en: Character
de: Zeichen

en: Check && set file associations (Windows only)
de: Überprüfe && setze Dateiverknüpfungen (nur Windows)

en: Check for externally modified files
de: Prüfe, ob Dateien extern geändert wurden

en: Checking for existence: %s
de: Überprüfe Vorhandensein: %s

en: Chinese (Simplified)
de: Chinesisch (Vereinfacht)

en: Choose
de: Wählen

en: Choose a directory to create the new project
de: Wählen Sie ein Verzeichnis in dem das neue Projekt erzeugt wird

en: Choose a directory:
de: Verzeichnis wählen:

en: Choose a file
de: Datei wählen

en: Choose a location
de: Wählen Sie einen Ort

en: Choose file to read symbols from
de: Datei wählen aus der Symbolinformationen gelesen werden sollen

en: Choose library to link
de: Wähle Datei zum linken

en: Circular dependency detected between "%s" and "%s". Skipping...
de: Rückbezügliche Abhängigkeit zwischen "%s" und "%s"festgestellt. Überspringe...

en: Class method declaration/implementation...
de: Klassenmethode Deklaration/Implementierung

en: Class methods:
de: Klassenmethode:

en: Class name:
de: Klassenname:

en: Class wizard
de: Klassen-Assistent

en: Classes
de: Klassen

en: Clean
de: Bereinigen

en: Clean current project
de: Aktuelles  Projekt bereinigen

en: Clean current project (dependencies too)
de: Bereinige aktuelles Projekt (auch die Abhängigkeiten)

en: Clean project
de: Projekt Bereinigen

en: Clean project/target:
de: Projekt/Ziel bereinigen

en: Clean workspace
de: Arbeitsbereich bereinigen

en: Cleaning %s...
de: Bereinigen %s...

en: Cleaning ALL the open projects will cause the deletion of all relevant object files.
    This means that you will have to build ALL your projects from scratch next time you 'll want to build them.
    That action might take a while, especially if your projects contain more than a few files.
    Another factor is your CPU and the available system memory.
    
    Are you sure you want to proceed to cleaning?
de: Säubern ALLER offenen Projekte führt zum Löschen aller relvanten Objekt-Dateien.
    Das bedeutet, dass Sie ALLE Ihre Projekte beim nächsten Build von "Null" aus Rebuilden müssen.
    Dieser Vorgang könnte einige Zeit dauern, besonders wenn Ihre Projekte viele Dateien enthalten.
    Weitere Einflussfaktoren sind die CPU und der verfügbare Systemspeicher.
    
    Wollen sie den Säuberungs-Vorgang wirklich fortsetzen?

en: Cleaning object and output files...
de: Lösche Objekt- und Ausgabedateien...

en: Cleaning the target or project will cause the deletion of all relevant object files.
    This means that you will have to build your project from scratch next time you 'll want to build it.
    That action might take a while, especially if your project contains more than a few files.
    Another factor is your CPU and the available system memory.
    
    Are you sure you want to proceed to cleaning?
de: Säubern des Ziels oder des Projekts führt zum Löschen aller relevanten Objekt-Dateien.
    Dies bedeutet, dass Sie Ihr Projekt beim nächsten Build von "NULL" aus Rebuilden müssen.
    Dieser Vorgang kann einige Zeit brauchen, besonders wenn Ihr Projekt viele Dateien enthält.
    Weitere Einflüsse sind Ihre CPU und der verfügbare Systemspeicher.
    
    Wollen Sie wirklich mit dem Säuberungs-Vorgang fortfahren?

en: Clear
de: Bereinigen

en: Clear all compilation errors
de: Alle Kompilierungsfehler löschen

en: Clear the recent files list
de: Lösche die Liste der zuletzt geöffneten Dateien

en: Clear the recent projects list
de: Lösche die Liste der zuletzt geöffneten Projekte

en: Close
de: Schliessen

en: Close %s
de: %s Schliessen

en: Close Fullscreen
de: Vollbild schließen

en: Close active project
de: Aktives Projekt schliessen

en: Close all
de: Alle schliessen

en: Close all open files
de: Alle geöffneten Dateien schließen

en: Close all opened projects
de: Alle geöffneten Projekte schliessen

en: Close all others
de: Alle anderen schliessen

en: Close all projects
de: Alle Projekte schliessen

en: Close current workspace
de: Arbeitsbereich schliessen

en: Close project
de: Projekt schliessen

en: Close the active file
de: Aktive Datei schliessen

en: Close workspace
de: Arbeitsbereich schliessen

en: Code completion
de: Codevervollständigung

en: Code completion options
de: Einstellungen Codevervollständigung

en: Code generation
de: Code Generierung

en: Code is optimized for Intel Pentium 4
de: Code ist für Intel Pentium 4optimiert

en: Code is optimized for Intel Pentium 4 and enables new optimizations
de: Code ist für Intel Pentium 4 mit "neuen Optimierungen" optimiert

en: Code is optimized for Intel Pentium 4 with SSE3 support
de: Code ist für Intel Pentium 4 mit SSE3 Unterstützung optimiert

en: Code is optimized for Intel Pentium III
de: Code ist für Pentium III optimiert

en: Code is optimized for Intel Pentium M
de: Code ist für Intel Pentium M optimiert

en: Code output
de: Code Ausgabe

en: Code-completion and symbols browser
de: Code Vervollständigung und Symbolbrowser

en: Code::Blocks To-Do List plugin
de: Code::Blocks To-Do-Listen Plugin

en: Code::Blocks does not yet know how to open this kind of file.
    Please select what you want to do with it:
de: Code::Blocks weiss noch nicht wie diese Datei geöffnet werden soll. Bitte wählen Sie, was mit dieser Datei zu tun ist:

en: Code::Blocks is currently not the default application for C/C++ source files.
    Do you want to set it as default?
    
    You can always change associations from the environment settings later.
de: Code::Blocks ist zur Zeit nicht die Standardapplikation für C/C++ Programmdateien. 
    Möchten Sie es dazu machen?
    
    Sie können die Zuordnungen jederzeit in den Umgebungseinstellungen ändern.

en: Code::Blocks needs to be restarted for the changes to take effect.
de: Code::Blocks muss neu gestartet werden damit die Änderungen wirksam werden.

en: Code::Blocks no longer supports the "GNU make" build method, except for projects which
    are using a custom Makefile (in which case, this build method is selected automatically).
    This poses no problem on the overall build process and this notification is displayed
    just to alert you about this change.
    
    No further action is required on your part.
de: Code::Blocks unterstützt die "GNU Make" Build-Methode nicht länger, außer für Projekte,
    die eine Benutzer-definierte Make-Datei benutzen (hier wird dann diese Methode 
    automatisch gewählt). Dies stellt für den übergeordneten Build-Prozess kein Problem
    dar, dieser Hinweis wird nur gezeigt, um Sie auf diese Änderung hinzuweisen.
    
    Es ist keine weitere Aktion von Ihnen hierzu nötig.

en: Code::Blocks project files
de: Code::Blocks Projektdateien

en: Code::Blocks workspace files
de: Code::Blocks Arbeitsbereichsdateien

en: Colour Mode
de: Farbmodus

en: Colour on white background
de: Farbe auf weissem Hintergrund

en: Colour theme:
de: Farbthema:

en: Colour:
de: Farbe:

en: Command line macro:
de: Kommandozeilenmakro:

en: Command macros:
de: Kommando Makros:

en: Commands
de: Befehle

en: Commands only
de: nur Kommandos

en: Comme&nt
de: Komme&ntar

en: Comment Lines :
de: Komentarzeilen:

en: Comment style:
de: Kommentarstil:

en: Comments the selected block of code
de: Wandle den markierten Block in Kommentar um

en: Compilation error
de: Compiler Fehler

en: Compilation remark
de: Compiler Anmerkung

en: Compilation warning
de: Compiler Warnung

en: Compile Win32 resource file
de: Compiliere Win32 Resourcendatei

en: Compile all files as .c
de: Compiliere alle Dateien als .c

en: Compile all files as .cpp
de: Compiliere alle Dateien als .cpp

en: Compile all source files as C++
de: Kompiliere alle Quelldateien als C++

en: Compile all source or unrecognized file types as C++ source files
de: Kompiliere alle Quelldateien oder Dateien unbekannten Typs als C++-Quelldatei

en: Compile and link for function profiling with UNIX gprof tool
de: Kompiliere und linke für Funktions-Profilierung mit dem UNIX gprof Werkzeug

en: Compile current &file
de: Übersetze &aktuelle Datei

en: Compile current file
de: Übersetze aktuelle Datei

en: Compile file
de: Datei kompilieren

en: Compile single file to object file
de: Einzelne Datei zu Objektdatei übersetzen

en: Compile single file:
de: Einzelne Datei kompilieren

en: Compiler Diagnostics (some options overide each other)
de: Kompiler-Diagnose (einige Optionen setzen andere außer Kraft)

en: Compiler Flags
de: Compiler-Schalter

en: Compiler Settings
de: Compiler Enstellungen

en: Compiler and debugger
de: Compiler und Debugger

en: Compiler and debugger settings
de: Compiler- und Debugger-Einstellungen

en: Compiler error
de: Compiler Fehler

en: Compiler error (2)
de: Compiler Fehler (2)

en: Compiler executable:
    Resource compiler executable:
    Linker executable:
    Linker executable for static libs:
    Compiler flags:
    Linker flags:
    Compiler include paths:
    Resource include paths:
    Linker include paths:
    Link libraries:
    Source file:
    Object file:
    Dependency result:
    All *linkable* object files:
    All *linkable* flat object files:
    All *linkable* resource object files:
    Executable output file:
    Static library output file:
    Dynamic library output file:
    Dynamic library DEF output file:
    Resources output file:
    Objects Output Dir:
de: Ausführbare Datei Kompiler :
    Ausführbare Datei Resource-Kompiler:
    Ausführbare Datei Linker:
    Ausführbare Datei für statische Bibliotheken:
    Kompiler-Schalter:
    Linker-Schalter:
    Kompiler "include"-Pfade:
    Ressourcen "include"-Pfade:
    Linker "include"-Pfade:
    Link Bibliotheken:
    Quell-Datei:
    Objekt-Datei:
    Abhängigkeiten (Ergebnis):
    Alle *linkbaren* Objekt-Dateien:
    Alle *linkbaren* "flat" Objekt-Dateien:
    Alle *linkbaren* Ressourcen-Objekt-Dateien:
    Ausführbare Ausgabe-Datei:
    Ausgabedatei für statische Bibliothek:
    Ausgabedatei für dynamische Bibliothek:
    Ausgabedatei für dynamische  Bibliothek (DEF):
    Ressourcen-Ausgabedatei:
    Verzeichis für Objekt-Ausgaben:

en: Compiler in use...
de: Verwendeter Compiler...

en: Compiler logging:
de: Compiler Protokoll:

en: Compiler running
de: Compiler läuft

en: Compiler selection
de: Compiler auswahl

en: Compiler variable:
de: Compilervariablen:

en: Compiler warning
de: Compiler Warnung

en: Compiler warning (.h)
de: Compiler Warnung (.h)

en: Compiler's installation directory
de: Installationsverzeichnis des Compilers

en: Compiler-independent options
de: Compiler-unabhängige Einstellungen

en: Compilers auto-detection
de: Compiler Auto-Erkennung

en: Compilers now use unique names instead of integer IDs.
    Projects will be updated accordingly on load, mostly automatic.
de: Compiler verwenden nun eindeutige Namen statt Integer IDs.
    Projekte werden beim laden automatisch aktualisiert.

en: Compiling:
de: Compiliere:

en: Complete code	Ctrl-Space
de: Code vervollständigen 	Ctrl-Space

en: Concurrently parsing threads:
de: Gleichzeitige Parsing-Threads

en: ConfigManager encountered an unknown config file version. Continuing happily.
de: Der Konfigurationsmanager hat eine unbekante Dateiversion entdeck. Fahre fort.

en: Configure editor
de: Editor konfigurieren

en: Configure plugins
de: Konfiguriere Plugins

en: Configured %d tools
de: %d Werkzeuge konfiguriert

en: Confirm
de: Bestätigen

en: Confirm replace
de: Ersetzen bestätigen

en: Confirm replace multiple
de: Mehrfaches ersetzen bestätigen

en: Confirmation
de: Bestätigung

en: Consider floating-point exceptions when generating code
de: Fliesskommaausnahmen bei der Coderzeugung berücksichtigen

en: Console application
de: Konsolenanwendung

en: Constructor arguments:
de: Konstruktor Argumente:

en: Continue
de: Weiter

en: Continue execution until next breakpoint or program exits
de: Setze Programm bis zum nächsten  Haltepunkt oder Programmende fort

en: Continue execution until the current frame exits
de: Setze Ausführung fort bis der aktuelle Stackframe verlassen wird

en: Continuing...
de: Weiter...

en: Convert to smaller type checks
de: In kleinere Typprüfungen umwandeln

en: Converts TABs to spaces
de: Konvertiere TABs in Leerzeichen

en: Copy
de: Kopieren

en: Copy all messages to clipboard
de: Kopiere alle Meldungen in die Zwischenablage

en: Copy of
de: Kopie von

en: Copy selected text to clipboard
de: Kopiere den markierten Text in die Zwischenablage

en: Copy selected text to clipboard and erase it
de: Kopiere den markierten Text in die Zwischenablage und löscht ihn

en: Could not auto-detect installation path of "%s"...
    Do you want to use this compiler's default installation directory?
de: Konnte Installationspfad für "%s" nicht finden....
    Wollen Sie den Standardinstallationspfad für diesen Compiler verwenden?

en: Could not create header file %s.
    Aborting...
de: Konnte Headerdate %s nicht erzeugen.
    Abbruch...

en: Could not create implementation file %s.
    Aborting...
de: Konnte Implementationsdatei %s nicht erzeugen.
    Abbruch...

en: Could not execute
de: Konnte nicht ausführen

en: Could not locate target...
de: Konnte Ziel nicht lokalisieren

en: Could not open file '%s'.
    No handler registered for this type of file.
de: Konnte Datei '%s' nicht öffnen.
    Kein registrierter Handler für diesen Dateityp.

en: Could not open file '%s'.
    The registered handler (%s) could not open it.
de: Konnte Datei '%s' nicht öffnen.
    Der registrierte Handler (%s) konnte nicht geöffnet werden.

en: Could not open file for saving...
de: Konnte Datei zum Speichern nicht öffnen

en: Could not read the PATH environment variable!
    This can't be good. There may be problems running system commands and the application might not behave the way it was designed to...
de: Konnte die PATH-Umgebungsvariable nicht lesen!
    Das ist nicht gut. Es könnte zu Problemen bei System-Kommandos und zu Abweichungen beim Verhalten von Programmen kommen...

en: Could not reload all files:
    
    %s
de: Konnte nicht alle Dateien wiederladen:
    
    %s

en: Could not save all files of %s...
de: Konnte nicht alle Dateien von%s speichern...

en: Could not save all files. Build might be incomplete...
de: Konnte nicht alle Dateien speicher. Erstellen könnte unvollständig sein...

en: Could not save all files...
de: Konnte nicht alle Dateien speichern...

en: Could not save project and/or all its files. Aborting...
de: Konnte Projekt ode Dateien nicht speichern., Abbruch...

en: Couldn't create directory for user templates:
de: Konnte Verzeichnis für Beutzervorlagen nicht erzeugen:

en: Couldn't execute tool. Check the log for details.
de: Konnte Werkzeug nicht starten. Überprüfen Sie das Protokoll für weitere Details

en: Couldn't find out the frame number!
de: Konte Framenummer nicht herausfinden!

en: Count:
de: Anzahl

en: Create .DEF exports file
de: .DEF Exportdatei erzeugen

en: Create a new empty project
de: Erstelle ein neues leeres Projekt

en: Create a new project
de: Ein neues Projekt erstellen

en: Create a new project based on a template
de: Erzeuge neues Projekt basierend auf einer Vorlage

en: Create a new source file
de: Neue Quelltextdatei erzeugen

en: Create import library
de: Bibliothek erzeugen

en: Create new Code::Blocks plugin
de: Neues Plugin für Code::Blocks erstellen

en: Create new class
de: neue Klasse erzeugen

en: Create project
    from target...
de: Projekt aus Ziel erzeugen....

en: Create project from target confirmation
de: Projekt aus Ziel erzeugen  Bestätigen

en: Cu&t
de: &Ausschneiden

en: Current file
de: Aktuelle Datei

en: Current file's symbols only
de: Symbole der aktuellen Datei

en: Current stack frame
de: Aktueller Stackframe

en: Custom
de: Benutzerdefiniert

en: Custom build
de: Benutzerdefiniertes erstellen

en: Custom variables
de: Benutzervariablen

en: Cut
de: Ausschneiden

en: Cut selected text to clipboard
de: Schneide den markieten Text in die Zwischenablage aus

en: D Features
de: DEigenschaften

en: DS390 / DS400 Options
de: DS390 / DS400 Einstellungen

en: Deactivating the compiler plugin is most unwise.
    
    If you intend to open a project, you have to re-activate the compiler plugin first.
de: Das  Compiler-Plugin zu dceaktivieren ist nich ratsam.
    
    Wenn Sie ein Projekt  öffnen wollen müssen Sie zuerst das Compilerplugin  wieder aktivieren

en: Debug / Continue
de: Debug / fahre fort

en: Debug line numbers only
de: Debuginformationen nur Zeilennummern

en: Debug or continue program (depends on context)
de: Debuggen oder mit Programmausführung fortfahren (abhängig vom Kontext)

en: Debug symbol info only
de: Debuginformationen nur Symbolinformationen

en: Debugger active
de: Debugger aktiv

en: Debugger finished with status %d
de: Debugger wurde mit Status %d beendet

en: Debugger intialization commands
de: Debugger Initialisierungskommandos

en: Debugger is active
de: Debugger ist aktiv

en: Debugger name and version:
de: Debugger Nameund Version:

en: Debugger settings
de: Debugger Einstellungen

en: Debugging
de: Fehlersuche

en: Debugging windows
de: Debugger Fenster

en: Decimal
de: Dezimal

en: Declaration
de: Deklaration

en: Default
de: Vorgabe

en: Default char type is unsigned
de: Vorgabe char ist unsigned

en: Default code
de: Codevorgabe

en: Default compiler:
de: Standard Compiler:

en: Default encoding when opening files:
de: Standard Zeichenkodierung wenn Dateien geöffnet werden:

en: Default workspace
de: Standard Arbeitsbereich

en: Default:
de: Vorgabe:

en: Defaults
de: Vorgaben

en: Delay (ms):
de: Verzögerung (ms):

en: Delete
de: Löschen

en: Delete all watches
de: Alle überwachten Ausdrücke löschen

en: Delete current
de: Aktuellen Eintrag löschen

en: Delete current layout
de: Aktuelles Layout löschen

en: Delete the global variable %s?
de: Globale Variable %s löschen?

en: Delete this item?
de: Dieses Element löschen?

en: Dependencies...
de: Abhängigkeiten...

en: Depends on:
de: Hängt ab von:

en: Dereference pointer '%s'
de: Dereferenziere Zeiger '%s'

en: Description
de: Beschreibung

en: Description:
de: Beschreibung:

en: Detach
de: Lösen

en: Detach from running process
de: Aus externem Prozess ausklinken

en: Detected
de: Entdeckt

en: Determine if certain square root optimizations are enabled
de: Ermittle, ob bestimmte Quadratwurzel-Optimierungen aktiviert sind.

en: Dev-C++ project
de: Dev-C++ projekt

en: Developers:
    --------------
    Yiannis Mandravellos: Project leader - Core developer
    Thomas Denk         : Core developer
    Ricardo Garcia      : All-hands person
    "tiwag"             : Developer
    
    Contributors (in no special order):
    -----------------------------------
    byo,elvstone, me22  : Conversion to Unicode
    byo, cyberkoa       : wxSmith RAD plugin
    P. A. Jimenez       : Help and AStyle plugins
    Hakki Dogusan       : DigitalMars compiler support
    ybx                 : OpenWatcom compiler support
    Tim Baker           : Patches for the direct-compile-mode
                          dependencies generation system
    Eric Burnett        : GDB debugger plugin patches
    Chris Raschko       : Design of the 3D logo for Code::Blocks
    J.A. Ortega         : 3D Icon based on the above
    
    The wxWidgets project (http://www.wxwidgets.org).
    TinyXML parser (http://www.grinninglizard.com/tinyxml).
    The GNU Software Foundation (http://www.gnu.org).
    Last, but not least, the open-source community.
de: Entwickler:
    --------------
    Yiannis Mandravellos: Projektleiter - Kernentwickler
    Thomas Denk : Kernentwickler
    Ricardo Garcia : Mädchen für alles
    "tiwag" : Entwickler
    
    Mitwirkende (in keiner bestimmten Reihenfolge):
    -----------------------------------
    byo,elvstone, me22 : Umstellung auf Unicode
    byo, cyberkoa : wxSmith RAD Plugin
    P. A. Jimenez : Help und AStyle Plugins
    Hakki Dogusan : DigitalMars Compiler Unterstützung
    ybx : OpenWatcom Compiler Unterstützung
    Tim Baker : Patches für den "Direct-Compile-Mode"
                         Generierungssystem für Abhängigkeiten
    Eric Burnett : Patches für das GDB Debugger Plugin
    Chris Raschko : Design des 3D Logos für Code::Blocks
    J.A. Ortega : 3D Icon basierend auf obigen Logo
    
    Das wxWidgets Project (http://www.wxwidgets.org).
    TinyXML Parser (http://www.grinninglizard.com/tinyxml).
    Die GNU Software Foundation (http://www.gnu.org).
    Und nicht zuletzt die Open-Source Gemeinschaft.

en: Direction
de: Richtung

en: Directories
de: Verzeichnisse:

en: Directory to create project:
de: Verzeichnis in dem das Projekt erstellt werden soll:

en: Directory:
de: Verzeichnis:

en: Disable Code::Blocks while the external program is running
de: Code:Block deaktivieren während das externe Programm läuft

en: Disable RTTI support
de: RTTI-Unterstützung ausschalten

en: Disable SmartSense
de: SmartSense deaktivieren

en: Disable all warnings
de: Deaktiviere alle Warnungen

en: Disable code-completion
de: Codevervollständigung ausschalten

en: Disable debug info optimization
de: Deaktiviere Optmierung der Debug-Informationen

en: Disable exception handling
de: Ausnahmebehandlung abschalten

en: Disable extensions
de: Erweiterungen Abschalten

en: Disable floating point
de: Fliesskomma abschalten

en: Disable inlining
de: Inline-Ersetzung deaktivieren

en: Disable instruction scheduling
de: Deaktiviere Anweisungsplanung

en: Disable optimizations
de: Deaktiviere Optimierungen

en: Disable register variables
de: Deaktiviere Registervariablen

en: Disable runtime type information
de: Laufzeitinformationen (RTTI) abschalten

en: Disable support for operator name keywords
de: Deaktiviere Unterstützung für Operatornamen als Schlüsselwörter

en: Disable using EBP as general purpose register
de: Deaktiviere die Nutzung von "EBP" als Universalregister"

en: Disabled dialogs
de: Deaktivierte Dialoge

en: Disassembles the current stack frame
de: Disassembliert den aktuellen Stackfame

en: Disassembly
de: Dissassemblierung

en: Display all warnings
de: Zeige alle Warnungen

en: Display as a free floating/docking window
de: Anzeige als Floating/Docking-Fenster

en: Display cache loading/saving progress
de: Zeige Cache-Lade und Speicher Fortschritt

en: Display debugger's  log
de: Debugger-Protokoll anzeigen

en: Display folders as on disk
de: Verzeichnisse wie auf dem Datenträger anzeigen

en: Display remarks, warnings, and errors
de: Zeige Anmerkungen, Warnungen und Fehler

en: Display the CPU registers
de: CPU-Register anzeigen

en: Displays how the debugger handles various signals
de: Zeigt, wie der Debugger verschiedene Signale handhabt

en: Displays info about the current (selected) stack frame
de: Zeigt Informationen über den aktuellen (gewählten) Stackframe an

en: Displays info on the targets and files being debugged
de: Zeigt informationen über Ziele und Dateien an die Debugged werden

en: Displays the contents of a memory location
de: Inhalt der Speicherstelle anzeigen

en: Displays the current call stack
de: Aktuellen Aufrufstack anzeigen

en: Displays the currently running threads and allows switching between them
de: Zeigt die  aktuell laufenden Threads und erlaubt zwischen Ihnen umzuschalten

en: Displays the status of the floating point unit
de: Zeigt den Status der Fliesskommaeinheit an

en: Dist-clean project/target:
de: "Dist/Clean" Projekt/Ziel

en: Do not consider floating-point exceptions when generating code
de: Fliesskommaausnahmen bei der Coderzeugung nicht berücksichtigen

en: Do not create any files
de: keine Dateien erzeugen

en: Do not elide comments
de: Kommentare nicht übergehen

en: Do not open any files
de: Keine Datei öffnen

en: Do not recognize 'typeof' as a keyword
de: "typeof" nicht als Schlüsselwort erkennen

en: Do you want Code::Blocks to be disabled while the external program is running?
de: Möchten sie Code::Blocks deaktivieren während das externe Programm läuft?

en: Do you want the imported projects to use the default compiler?
    (If you answer No, you will be asked for each and every project which compiler to use...)
de: Wollen Sie für die importierten Projekte den  Standardcompiler verwenden?
    (Wenn Sie mit Nein antworten, werden Sie für jedes Projekt gefragt, welchen Compiler Sie  verwenden wollen)

en: Do you want to add this new file in the active project?
de: Möchten Sie diese Datei zum aktiven Projekt hinzufügen?

en: Do you want to clear the previous selections?
de: Wollen Sie die verherige Auswahl löschen?

en: Do you want to create the manifest file?
de: Wollen Sie die Manifest-Datei erzeugen?

en: Do you want to import all configurations (e.g. Debug/Release) from the imported projects?
    (If you answer No, you will be asked for each and every project which configurations to import...)
de: Wollen Sie alle Konfigurationen  (z.B. Debug/Release) des importierten projekts laden?
    (Wenn Sie mit Nein antworten, werden Sie für jedes Projekt gefragt, welche Konfigurationen Sie laden wollen)

en: Do you want to reload the file with the new encoding (you will lose any unsaved work)?
de: Wollen Sie die Datei mit der neuen Zeichenkodierung neu laden (ungespeicherte Änderungen gehen verloren)?

en: Do you want to set %s as the default directory for new projects?
de: Wollen Sie %s als Vorgabeverzeichnis für das neue Projekt setzen?

en: Docking system
de: Docking System

en: Don't annoy me again!
de: Plage mich nicht wieder!

en: Don't break complex statements and multiple statements residing in a single line
de: Einzelne Zeile mit mehrfachen bzw. komplexen Anweisungen nicht umbrechen

en: Don't break one-line blocks
de: Einzeilige Blöcke nicht auftrennen

en: Don't warn if an unknown #pragma directive is used
de: Keine Warnung wenn unbekannte #pragma Anweisung verwendet wird

en: Done.
de: Fertig.

en: Down
de: Runter

en: Duplicate
de: Dublizieren

en: Duplicate build target
de: Erstellungsziel dupplizieren:

en: Dynamic library
de: Dynamische Bibliothek

en: Dynamic setting
de: dynamische Einstellung

en: E&xport Makefile
de: Makefile e&xportieren

en: ERROR
de: FEHLER

en: ERROR: You need to specify a debugger program in the compiler's settings.
de: FEHLER: Sie müssen einen Debugger in den Einstellungen des Compiler angeben.

en: Edit
de: Editieren

en: Edit &watches...
de: &Überwachte Ausdrücke bearbeiten

en: Edit Path
de: Pfad editieren

en: Edit additional output file
de: Szusätzliche Ausgabedatei bearbeiten

en: Edit advanced compiler settings?
de: Bearbeite erwieterte Kompilereinstellungen

en: Edit array
de: Feld bearbeiten

en: Edit breakpoint
de: Haltepunkt editieren

en: Edit breakpoints
de: Breakpoints bearbeiten

en: Edit debugger watches
de: Überwachte Ausdrücke bearbeiten:

en: Edit directory
de: Verzeichnis bearbeiten

en: Edit external dependency file
de: Bearbeite extern abhängige Datei

en: Edit file types && categories...
de: Typen und Kategorien bearbeiten...

en: Edit filemasks (use commas to separate them - case insensitive):
de: Dateimaske bearbeiten(verwenden Sie Kommas zur Trennung - Unabhängig von Gross/Kleinschreibung)

en: Edit group
de: Gruppe editieren

en: Edit item
de: Element bearbeiten

en: Edit keywords
de: Schlüsselwörter bearbeiten:

en: Edit library
de: Bibliothek bearbeiten

en: Edit order
de: Reihenfolge bearbeiten

en: Edit pair
de: Paar bearbeiten

en: Edit path
de: Pfad bearbeiten

en: Edit the item:
de: Dieses Element bearbeiten:

en: Edit the max errors limit in compiler options...
de: Bearbeiten Sie die maximale Fehleranzahl in den Compiler-Einstellungen...

en: Edit tool
de: Werkzeug bearbeiten

en: Edit variable
de: Variable bearbeiten

en: Edit watch
de: Überwachten Ausdruck bearbeiten

en: Edit watches
de: Überwachte Ausdrücke bearbeiten

en: Editor title is the file's
de: Editortitel in diesen Dateien

en: Eliminate duplicate expressions
de: doppelte Ausdrücke entfernen

en: Empty
de: Leer

en: Empty Lines :
de: Leerzeilen:

en: Emulate floating point
de: Fliesskomma emulieren

en: Enable -O2 plus more aggressive optimizations that may not improve performance for all programs
de: Aktiviere -O2 zusätzlich zu noch aggressiveren Optimierungen welche die Performance nicht unbedingt aller Programme erhöhen

en: Enable -xP -O3 -ipo -no-prec-div -static
de: Aktiviere -xP -O3 -ipo -no-prec-div -static

en: Enable 64bit porting warnings
de: Warnungen bezüglich 64bit Portierung einschalten

en: Enable C++ RTTI
de: Aktiviere C++ Laufzeitinformationen  (RTTI)

en: Enable C++ exception handling
de: Aktiviere C++ Ausnahmebehandlung

en: Enable C++ exception handling (no SEH)
de: Aktiviere C++ Ausnahmebehandlung (kein SEH)

en: Enable C++ exception handling (w/ SEH)
de: Aktiviere C++ Ausnahmebehandlung (mit SEH)

en: Enable Edit and Continue debug info
de: Aktiviere Editieren und setze Debug-Info fort

en: Enable OpenMP 2.0 language extensions
de: Aktiviere OpenMP 2.0 Spracherweiterungen

en: Enable RTTI
de: Aktiviere RTTI

en: Enable SSE instruction set
de: Aktiviere SSE Befehlssatz

en: Enable SSE2 instruction set
de: Aktiviere SSE2 Befehlssatz

en: Enable _penter function call
de: Aktiviere _penter Funktionsaufruf

en: Enable _pexit function call
de: Aktiviere _pexit Funktionsaufruf

en: Enable all compiler diagnostics
de: Alle Compiler-Diagnosen einschalten

en: Enable all compiler warnings
de: Alle Compilerwarnungen einschalten

en: Enable all compiler warnings (overrides every other setting)
de: Alle Compilerwarnungen einschalten (setzt alle anderen Einstellungen ausser Kraft)

en: Enable automatic precompiled header file creation/usage
de: Aktiviere die automatische Erzeugung/Benutzung vorkompilierter Header

en: Enable bool
de: bool aktivieren

en: Enable destructor cleanup
de: Aktiviere Aufräumarbeiten für Objektvernichtung

en: Enable exception handling
de: Ausnahmebehandlung einschalten

en: Enable exception location information
de: Aktiviere Informationen zum Ort von Ausnahmefehlerm

en: Enable fast checks (/RTCsu)
de: Aktiviere schnelle Überprüfung  (/RTCsu)

en: Enable fast exception prologs
de: Aktiviere schnelle Ausnahme "prologs"

en: Enable folding
de: Falten einschalten

en: Enable fp stack checking after every function/procedure call
de: Aktiviere Gleitkomma-Stack-Prüfung nach jedem Funktions- oder Prozedur-Aufruf

en: Enable frame pointer omission
de: Aktiviere das Weglassen von Frame-Zeigern

en: Enable global optimization
de: Globale Optimierung einschalten

en: Enable inline diagnostics
de: Aktiviere Inline-Diagnose

en: Enable instruction scheduling for Pentium
de: Aktiviere Anweisungsplanung für Pentium

en: Enable intrinsic functions
de: Aktiviere intrinsische Funktionen

en: Enable link-time code generation
de: Aktiviere Codeerzeugung zur Link-Zeit

en: Enable loop induction variable and strength reduction
de: Aktiviere Vereinfachung komplexer Schleifen und entferne unnötige Variablen.

en: Enable minimal rebuild
de: Aktiviere minimales Neuerstellen

en: Enable more strict diagnostics
de: Strengere Diagnose einschalten

en: Enable new[] and delete[] overloading
de: new[] und delete[] Überladung aktivieren

en: Enable one line diagnostics
de: Aktiviere "Einzeilen"-Diagnose

en: Enable optimizations
de: Aktiviere Optimierungen

en: Enable or disable plugins for the next session
de: Plugins für nächste Session aktivieren oder deaktivieren

en: Enable read-only string pooling
de: Aktiviere die Zusammenfassung von Nur-Lese-Strings

en: Enable security checks
de: Sicherheitsprüfungen aktivieren

en: Enable slow exception epilogues
de: Aktiviere langsame Ausnahme "epilogues"

en: Enable speed optimizations, but disable some optimizations which increase code size for small speed benefit
de: Aktiviere Geschwindigkeitsoptimierungen, aber lasse einige Optimierungen weg, die den Code bei einem nur kleinen Geschwindigkeitsgewinn vergrößern.

en: Enable standard compiler warnings
de: Standard Compiler-Warnungen einschalten

en: Enable the 'restrict' keyword for disambiguating pointers
de: Aktiviere das "restrict" Schlüsselwort um Pointer eindeutig zu machen

en: Enable warnings demanded by strict ISO C and ISO C++
de: Aktiviere Warnungen die  von striktem ISO-C und ISO-C++ gefordert werden

en: Enable warnings level 1
de: Warnstufe 1

en: Enable warnings level 2
de: Warnstufe 2

en: Enable warnings level 3
de: Warnstufe 3

en: Enable warnings level 4
de: Aktiviere Warnungen Stufe 4

en: Enabled
de: Aktiviert

en: End files with blank line
de: Beende Dateien mit einer leeren Zeile

en: End of search list.
de: Ende der Suchliste.

en: End-of-line mode uses carriage return and line feed
de: Zeilenendemodus verwendet Wagenrücklauf (CR) und Zeilenvorschub (LF)

en: End-of-line mode uses carriage return only
de: Zeilenendemodus verwendet nur Wagenrücklauf (CR)

en: End-of-line mode uses line feed only
de: Zeilenendemodus verwendet nur Zeilenvorschub (LF)

en: End-of-line mode:
de: Zeilenendemodus

en: End-of-line options
de: Einstellungen Zeilenende

en: Enforce Standard C++ for scoping rules
de: Erzwinge Standard C++ für Geltungsbereichsregeln

en: Enforce strict compliance with ANSI C/C++
de: Strikte ANSI C/C++ konformität erzwingen

en: Enhanced multi-monitor dialog placement
de: Verbesserte Mehrfach-Monitor Dialog Platzierung

en: Ensure consistent EOLs
de: Übereinstimmende Zeilenendezeichen sicherstellen

en: Enter a selection wildcard
    (e.g. "dlg*.cpp" would select all files starting with "dlg" and ending in ".cpp")
    Separate multiple masks with ";":
de: Geben Sie einen Platzhalter für die Auswahl ein
    (z.B."dlg*.cpp" würde alle Dateien auswählen die mit "dlg" beginnen und mit ".cpp" enden)
    
    Trennen Sie verschiedene Masken mit ";":

en: Enter a title for this template
de: Name für diese Vorlage eingeben

en: Enter command for GDB:
de: Kommando für GDB eingeben

en: Enter new plugin info
de: Neue Plugin-Information eingeben

en: Enter plugin info
de: Information zum, Plugin eingeben

en: Enter the duplicated build target's name:
de: Geben Sie den  Namen des dupplizierten Erstellungsziels ein:

en: Enter the name for this layout
de: Geben sie den Namen dieses Layouts ein

en: Enter the new build target name:
de: Bitten den Namen für das neue Erstellungsziel eingeben:

en: Enter the new group name:
de: Geben sie den neuen Gruppennamen ein:

en: Enter the new item:
de: Geben Sie das neue Element ein:

en: Enter the new wildcard to add:
de: Geben Sie den  Platzhalter ein der hinzugefügt werden soll:

en: Enter title
de: Namen eingeben

en: Environment settings
de: Umgebungseinstellungen

en: Equivalent to GNU -ansi
de: Entspricht GNU -ansi

en: Error
de: Fehler

en: Error compiling script.
    Error code: %d (%s)
    
    Details:
    %s
de: Fehler beim übersetzen des Skripts.
    Fehlercode: %d(%s)
    
    Details:
    %s

en: Error returned from scripting AddScriptSection().
    Error code: %d (%s)
    
    Details:
    %s
de: Fehler wurde von AddScriptSection() zurückgegeben.
    Fehlercode: %d(%s)
    
    Details:
    %s

en: Error saving file
de: Fehler beim Speichern der Datei

en: Evaluate expression under cursor
de: Ausdruck unter Cursor auswerten

en: Exactly where caret is now
de: In der aktuellen Cursorposition

en: Examine memory
de: Speicher untersuchen

en: Example mask: *.cpp;*.h
de: Beispielmaske: *.cpp;*.h

en: Exception
de: Ausnahme

en: Exception thrown!
de: Ausnahme ausgelöst!

en: Executable files (*.exe)|*.exe
de: Ausführbare Dateien (*.exe)|*.exe

en: Executable:
de: Ausführbare Datei:

en: Executables and libraries|*.exe;*.dll
de: Ausführbare Dateien  undBibliotheken |*.exe;*.dll

en: Execute the next assembly instruction
de: Führe nächsten Maschinenbefehl aus

en: Execute the next line of code
de: nächste Codezeile ausführen

en: Execute the next line of code, but step inside functions
de: Nächste Codezeile ausführen, aber in Funktion springen

en: Executing: %s (in %s)
de: Führe %s (in %s) aus

en: Execution of '%s' in '%s' failed.
de: Ausführen von '%s' in '%s' fehlgeschalgen

en: Execution working dir:
de: Arbeitsverzeichis der ausführbaren Datei

en: Exit Code::Blocks
de: Code::Blocks beenden

en: Expand >>
de: Erweitern >>

en: Expand intrinsic functions
de: Expandiere intrinsische Funktionen

en: Expensive optimizations
de: Aufwendige Optimierungen

en: Explicitely add currently compiling file's directory to compiler search dirs
de: Füge explizit das Verzeichnis der zu kompilierenden Datei zu den Suchpfaden des Kompilers hinzu

en: Explicitely add project's top-level directory to compiler search dirs
de: Füge explizit das Projekt-Wurzelverzeichnis zu den Suchpfaden des Kompilers hinzu

en: Export Makefile
de: Exportiere Makefile

en: Export Makefile so that you can build the program from the command line
de: Makefile exportieren um Progamm von der Kommandozeile zu erstellen

en: Export target as new project
de: Ziel als neues Projekt exportieren

en: External dependencies
de: Externe Anhängigkeiten:

en: External dependency files
de: Externe Dateiabhängigkeiten

en: External program:
de: Externes Programm:

en: Extra command-line arguments for batch-builds through shell extensions:
de: Zusätzliche  Kommandozeilenargumente für Stapel-Erstellung durch Shell-Erweiterungen:

en: F&ullScreen
de: &Vollbild

en: FPU status
de: FPU Status

en: Face Name
de: Oberflächen Name

en: Failed loading
de: Laden fehlgeschlagen

en: Failed to copy the project file!
de: Kopieren des Projekts fehlgeschlagen!

en: Failed to create directory
de: Verzeichnis erzeugen fehlgeschlagen

en: Failed to create the directory for the project file!
de: Erstellen des Verzeichnisses für das Projekt fehlgeschlagen!

en: Failed to duplicate this build target...
de: Dupplizieren des Erstellungsziels fehlgeschalgen

en: Failed to open '%s'.
de: Konnte %s nicht öffnen

en: False
de: Falsch

en: Family
de: Familie

en: Fancy gradient
de: Farbverlauf

en: Fast floating point
de: schnelles Fliesskomma

en: Fast inline 8087 code
de: schneller inline 8087 code

en: Fatal error
de: Schwerwiegender Fehler

en: Fatal error parsing configuration. The file %s is not a valid Code::Blocks config file.
de: Fataler  Fehler beim laden der Konfiguration. Die Datei %s ist keine gültige Code_Blocks Konfigurationsdatei.

en: Fatal error parsing supplied configuration file.
    Parser error message:
de: Schwerer Fehler beim durchsuchen der Konfigurationsdatei.
    Fehlermeldung:

en: Favor code space
de: Bevorzuge Dateigrösse

en: Favor code speed
de: Bevorzuge Ausführungsgeschwindigkeit

en: File
de: Datei

en: File %s already exists.
    Do you really want to overwrite this file?
de: Datei %s existiert bereits.
    Wollen Sie die Datei wirklich überschreiben?

en: File %s could not be saved...
de: Datei %s konnte nicht gespeichert werden...

en: File %s is modified outside the IDE...
    Do you want to reload it (you will lose any unsaved work)?
de: Datei %s wurde ausserhalb der IDE verändert...
    Wollen Sie sie neu laden (nicht gespeicherte Änderungen gehen verloren)?

en: File %s is modified...
    Do you want to save the changes?
de: Datei %s wurde verändert...
    Wollen Sie die Änderungen speichern

en: File %s is skipped...
de: Datei %s wurde übersprungen...

en: File Size :
de: Dateigrösse

en: File associations
de: Dateizuordnungen

en: File changed!
de: Datei verändert!

en: File encoding
de: Dateikodierung

en: File masks for selected category:
de: Dateimasken für selektierte Kategorie:

en: File saved
de: Datei gespeichert

en: File skipped
de: Datei übersprungen

en: File's date/time stamp :
de: Dateidatum:

en: File(s) options:
de: Dateioptionen

en: File:
de: Datei:

en: FileName (absolute) :
de: Dateiname (absolut):

en: FileName (relative) :
de: Dateiname(relativ)

en: Filemasks...
de: Dateimaske...

en: Filename
de: Dateiname

en: Filename:
de: Dateiname:

en: Filenames
de: Dateinamen

en: Files and targets
de: Dateienund Ziele

en: Files extension handler
de: Datei-Erweiterungs-Handler

en: Files extension handling
de: Behandlung der Dateierweiterungen

en: Fill empty lines with the whitespace of their previous lines
de: Leerzeilen mit den Leerzeichen der vorhergehenden Zeilen füllen

en: Filter methods
de: Filtermethoden

en: Find
de: Suchen

en: Find &next
de: &Weitersuchen

en: Find &previous
de: &Rückwärts Suchen

en: Find and replace text
de: Text suchen und ersetzen

en: Find declaration of: '%s'
de: Zeige Deklaration von '%s'

en: Find implementation of: '%s'
de: Suche Umsetzung von: '%s'

en: Find in files
de: Suchen in Dateien

en: Find options
de: Suchoptionen

en: Find text
de: Text suchen

en: First seen in:
de: Als erstes gefunden in:

en: Flat
de: Flach

en: Floating point unit
de: Fliesskommaeinheit

en: Focus editor
de: Editor fokussieren

en: Fold &all
de: Falte &alles

en: Fold &current block
de: &Aktuellen Block falten

en: Fold XML
de: XML falten

en: Fold all
de: Falte alles

en: Fold all on file open
de: Alles Falten beim Dateiöffnen

en: Fold comments
de: Kommentare falten

en: Fold current block
de: Aktuellen Block falten

en: Fold options
de: Einstellungen Falten

en: Fold preprocessor commands
de: Preprozessorkommandos falten

en: Folding
de: Faltung

en: Follow GLOBAL includes
de: GLOBAL Includes nachgehen

en: Follow LOCAL includes
de: LOCAL Includes nachgehen

en: Font
de: Schriftart

en: For large projects, it is advised to turn auto-refresh off
    because it will result in sluggish performance of the IDE...
de: Für große Projekte wird empfohlen das automatische Aktualisieren auszuschalten, da es die Performance der IDE herabsetzt.

en: For more info on profiles/personalities, read the Code::Blocks WiKi at
    http://wiki.codeblocks.org/index.php?title=Personalities
de: Mehr Informationen über Profile, erhalten Sie im Code::Blocks-WiKi:
    http://wiki.codeblocks.org/index.php?title=Personalities

en: For this compiler:
de: Für diesen Compiler:

en: Force quotes for filenames in compiler command-line:
de: Erzwinge  Anführungszeichen für Dateinamen in der Kompiler-Komandozeile:

en: Force quotes for filenames in linker command-line:
de: Erzwinge  Anführungszeichen für Dateinamen in der Linker-Komandozeile:

en: Force stack checking for all funcs
de: Erzwinge Stacküberprüfung für alle Funktionen

en: Force using TABs
de: Erzwinge TABs

en: Force warnings to be reported as errors
de: Warnungen als Fehler ausgeben

en: Foreground:
de: Vordergrund:

en: Format: hostname:port
de: Format: Hostname:Port

en: Formatting
de: Formatierung

en: Found %d plugins
de: %d Plugins gefunden

en: Frame start:
de: Frame Beginn:

en: From colour:
de: Von Farbe:

en: Full command line
de: Vollständige Kommandozeile:

en: Function
de: Funktion

en: Function stack frame optimization
de: Optimierung des "stack frames" von Funktionen

en: Function:
de: Funktion:

en: GDB workaround for constructor/destructor breakpoints activated.
de: GNU-Debugger Umgehung fürKonstruktor/Destruktor-Haltepunkte aktiviert

en: GUI application
de: GUI-Anwendung

en: General
de: Allgemein

en: General error
de: Allgemeiner Fehler

en: General settings
de: Allgemeine Einstellungen

en: General warning
de: Allgemeine Warnung

en: Generate .cod (assemply) file
de: .cod (Assembler) Dateien erzeugen

en: Generate .dep (make dependency) file
de: Erzeuge .dep (make Abhängigkeits-) Datei

en: Generate PCH alongside original header (default)
de: PCH-Datei im Verzeichnis der Header-Datei erzeugen (Vorgabe)

en: Generate PCH in a directory alongside original header
de: Erzeuge PCH in einem Verzeichnis  nebendem original Header

en: Generate PCH in the object output dir
de: PCH-Datei im Verzeichnis für Objektdateien erzeugen

en: Generate code excusively for MMX instructions
de: Erzeuge Code ausschliesslich für MMX-Anweisungen

en: Generate code excusively for Pentium 4 New Instructions
de: Erzeuge Code für neue Pentium 4  Prozessoren

en: Generate code excusively for Pentium Pro and Pentium II processor instructions
de: Erzeuge Code nur für Pentium Pro und Pentium II Prozessoren

en: Generate code excusively for streaming SIMD extensions
de: Erzeuge Anweisungen ausschliesslich für streaming-SIMD-Erweiterung

en: Generate code for Intel Pentium 4 and compatible Intel processors
de: Erzeuge Code für Pentium 4 und kompatible  Prozessoren

en: Generate code for Intel Pentium 4 processors with SSE3 extensions
de: Erzeuge Code fürPentium 4  Prozessoren mit SSE3 Erweiterungen

en: Generate code for Intel Pentium III and compatible Intel processors
de: Erzeuge Code ür Intel Pentium III und kompatible Prozessoren

en: Generate dependencies for file
de: Abhängigkeiten für Datei erzeugen

en: Generate extra profiling information
de: Zusätzliche Profiling-Information erzeugen

en: Generate fiber-safe TLS accesses
de: Erzeuge "fiber-safe" TLS Zugang

en: Generate pointer validations
de: Erzeuge Zeigerüberprüfung

en: Generate trace prolog/epilog
de: Erzeuge Trace Prolog/Epilog

en: Generic
de: Allgemein

en: Generic switch character (e.g. -):
de: Generelles Zeichen für Schalter (z.B. -)

en: Global Variable Editor
de: Editor für globale Variablen

en: Global compiler settings
de: Globale Compiler Einstellungen

en: Global namespace
de: Globaler Namensraum

en: Global options
de: Globale Einstellungen

en: Go
de: Start

en: Go to next compilation error
de: Gehe zu nächstem Kompilierungsfehler

en: Go to previous compilation error
de: Gehe zu vorhergehendem Kopilierungsfehler

en: Goto &line...
de: Gehe zu Zei&le

en: Goto &next bookmark
de: Gehe zum &nächsten Lesezeichen

en: Goto &previous bookmark
de: Gehe zum &vorhergehenden Lesezeichen

en: Goto a specific line
de: Gehe zu bestimmter Zeile

en: Goto file...	Alt-G
de: Gehe zu Datei...	Alt-G

en: Goto function...	Ctrl-Alt-G
de: Gehe zu Funktion...	Ctrl-Alt-G

en: Goto line
de: Gehe zu Zeile

en: Goto matching brace
de: Gehe zur zugehörigen Klammer

en: Goto next bookmark
de: Gehe zum nächsten Lesezeichen

en: Goto previous bookmark
de: Gehe zum vorhergehenden Lesezeichen

en: Gradient style colours
de: Farben für Farbverlauf

en: Gripper colour:
de: Grifffarbe:

en: Guard-Block word:
de: Schutzblock-Wort:

en: Header filename:
de: Header Dateiname:

en: Hexadecimal
de: Hexadezimal

en: Hidden files
de: Versteckte Dateien

en: Highlight line under caret
de: Zeile unter Cursor hervorheben

en: Highlight text beyond margin
de: Hebe Text hinter Begrenzung hervor

en: Hint column:
de: Hinweisspalte:

en: Horizontally
de: Horizontal

en: Host application:
de: Host-Anwendung:

en: IEEE 754 inline 8087 code
de: IEEE 754 inline 8087 Code

en: IMPORTANT: These commands are ONLY used when the project is using a custom Makefile.
de: WICHTIG: Diese Kommandos werden NUR verwendet wenn das  Projekt Benutzerdefinierte Makefiles verwendet.

en: If enabled, the debugger's raw input/output will be logged in a separate log page
de: Wenn aktiviert, wird die rohe Ein/Ausgabe des Debuggers auf einer separaten Log-Seite geloggt

en: If enabled, the other open projects' paths will be added in the debugger's search list
de: Wenn aktiviert, wird die Pfadliste der anderen geöffneten Projekte zur Debugger-Suchliste hinzugefügt

en: If the target's output, or any of the additional files, is older than any of the external dependencies,
    a target re-link is forced.
de: Wenn die Ziel-Ausgabedatei oder eine der zusätzlichen Dateien älter ist als eine der externen Abhängigkeiten,
    wird der Linkvorgang des Ziels automatisch wiederholt.

en: If you change the strategy used for PCH generation,
de: Wenn Sie die Vorgangsweise der PCH Erstellung  ändern,

en: If you right-click a Code::Blocks project/workspace in explorer, you will see
    two extensions: "Build" and "Rebuild (clean)" (windows only).
    The arguments configured here, are used by those two extensions.
    You could specify, for example, a profile/personality to use for batch builds.
    
    The relevant command-line arguments are (all are optional):
    
    -na: don't perform any association checks
    -nd: don't start a DDE server
    -ns: don't display a splash screen while loading
    -p : the profile to use: "ask" or <profile-name>
    
    --target: work only on <target> for "Build" or "Rebuild (clean)"
    --no-batch-window-close: do not auto-close log window when batch build is done
    --batch-build-notify: show message when batch build is done
de: Wenn Sie mit der rechten Maustaste ein Code::Blocks-Projekt im Explorer anklicken,
    sehen Sie zwei Einträge: "Build" und "Rebuild (clean)" (nur Windows).
    Diese beiden Einträge nutzen die Parameter, die hier konfiguriert werden.
    Sie könnten z.B. ein Profil/Persönlichkeit für "Batch-Builds" festlegen.
    
    Die relevanten Kommando-Zeilen-Parameter sind (alle optional):
    
    -na: führe keine Zuordnungsprüfung durch
    -nd: starte keinen DDE-Server
    -ns: zeige beim Laden keinen Splash-Bildschirm
    -p : das zu benutzende Profil: "nachfragen" oder <Profil-Name>
    
    --target: bearbeite für "Build" oder "Rebuild (clean)" nur <target>
    --no-batch-window-close: schließe das Log-Fenster nicht automatisch nach dem Build
    --batch-build-notify: Meldung ausgeben, wenn "Batch-Build" abgeschlossen ist

en: If you want, you can change the project's filename here (without extension):
de: Wenn Sie wollen, können Sie hier den  Projektdateinamen  ändern (ohne  Erweiterung)

en: Ignore count before break:
de: Ingnoriere Anzahl bevor  eghalten wird:

en: Implementation filename:
de: Implementierung Dateiname:

en: Import Dev-C++ project
de: Dev-C++ Projekt importieren

en: Import MS Visual C++ 6.0 project
de: MS Visual C++ 6.0 Projekt importieren

en: Import MS Visual C++ 6.0 workspace
de: MS Visual C++ 6.0 Arbeitsbereich importieren

en: Import MS Visual Studio 7.0+ project
de: MS Visual Studio 7.0+ Projekt importieren

en: Import MS Visual Studio 7.0+ solution
de: MS Visual Studio 7.0+ Lösung importieren

en: Import an existing Dev-C++ project
de: Importiere ein existierendes Dev-C++ Projekt

en: Import an existing MS Visual C++ project
de: Importiere ein existierendes MS Visual C++ Projekt

en: Import an existing MS Visual C++ workspace
de: Importiere einen existierenden MS Visual C++ Arbeitsbereich

en: Import an existing MS Visual Studio project
de: Importiere ein existierendes MS Visual Studio Projekt

en: Import an existing MS Visual Studio solution
de: Importiere eine existierende MS Visual Studio Lösung

en: Importing %s:
de: Importiere %s:

en: Improve floating-point precision (speed impact is less than -mp)
de: Flieskommagenauigkeit erhöhen (Geschwindigkeitseinfluss ist kleiner als -mp)

en: Improve precision of floating-point divides (some speed impact)
de: Verbessere Genauigkeit der Fliesskommadivision (beeinflusst Geschwindigkeit)

en: In Project :
de: Im Projekt:

en: Inactive caption colour:
de: Nicht aktiver Titel Farbe;

en: Inactive caption gradient colour:
de: Nicht aktiver Titel Gradientenfarbe:

en: Inactive caption text colour:
de: Farbe der Titelzeile bei inaktiven Fenstern

en: Include files only once
de: Dateien nur einmal einbinden

en: Include line numbers
de: Zeilennummern einschliessen

en: Included files :
de: einbezogene Dateien:

en: Incorrect syntax of XRC resource: separator not within a toolbar!
de: Ungültige Syntax einer XRC-Resource: Seperator ist nicht innerhalb eines Toolbar!

en: Incorrect syntax of XRC resource: tool not within a toolbar!
de: Ungültige Syntax einer XRC-Resource: Tool ist nicht innerhalb eines Toolbar!

en: Indent blocks
de: Block einziehen

en: Indent brackets
de: Klammern einrücken

en: Indent case: statement in switches (commands under case:)
de: Rücke "case:"-Anweisung in "switch"-Anweisung ein (Kommandos unter "case:")

en: Indent classes (keywords public:, protected: and private:)
de: Klassen  einrücken (Schlüsselwörter: public:, protected:, private:)

en: Indent labels
de: Marken einziehen

en: Indent multi-line preprocessor definitions
de: mehrzeilige Preprozessordefinitionen einziehen

en: Indent namespaces
de: Namespaes einziehen

en: Indent options
de: Zeileneinzug Optionen

en: Indent switches (keyword case:)
de: Einzug 'switch' (Schlüsselwort 'case')

en: Indentation
de: Zeileneinzug

en: Indentation size (in spaces):
de: Grösse des Zeileneinzugs (in Leerzeichen):

en: Inheritance
de: Vererbung

en: Inherits another class
de: Beerbt eine andere Klasse

en: Inhibit all warning messages
de: Underdrücke alle Warnungen

en: Inline any function, at the compiler's discretion
de: Mache alle Funktionen nach Ermessen des Compilers zu Inline-Funktionen

en: Inline expansion
de: Inline Expansion

en: Inline functions declared with __inline, and perform C++ inlining
de: Mache Funktionen, die mit __inline deklariert wurden, zu Inline und führe eine C++-Inline-Ersetzung durch.

en: Insert
de: Einfügen

en: Insert class method...
de: Klassenmethode einfügen...

en: Insert space padding around operators
de: Füge Leerzeichen um Operatoren hinzu

en: Insert space padding around parenthesies on the inside
de: Füge Leerzeichen innerhalb von Klammern hinzu

en: Insert space padding around parenthesies on the outside
de: Füge Leerzeichen ausserhalb von Klammern hinzu

en: Insert...
de: Einfügen...

en: Instantiate templates
de: Vorlagen instanzieren

en: Intel Pentium 2 (MMX)
de: Intel Pentium PRO

en: Internal editor
de: Interner Editor

en: Internationalization  (needs restart)
de: Internationalisierung (benötigt Neustart)

en: Invalid build script:
de: Ungültiges Erstllungsskript:

en: Invert colours
de: Invertiere Farben

en: Invoke compiler directly
de: Compiler direkt aufrufen

en: Issue portability diagnostics
de: Portierungsdiagnose ausführen

en: It is invoked by typing one of the keywords below and pressing Ctrl-J.
de: Es wird aufgerufenindem Sie eines  der untenstehenden Schlüsselwürter tippen unf Strg-J drücken.

en: It seems that this file has not been built yet.
    Do you want to build it now?
de: Es sieht aus,  als wurde die Datei noch nicht erstellt.
    Wollen Sie sie jetzt erstellen?

en: It seems that this project has not been built yet.
    Do you want to build it now?
de: Projekt wurde noch nicht erstellt.
    Wollen Sie es jetzt erstellen?

en: It then replaces the typed keyword with the corresponding code.
de: Es ersetzt  dann  das Schlüsselwort  durch den entsprechendenCode.

en: Italics
de: Kursiv

en: Jump to &declaration
de: Springe zur &Deklaration

en: Jump to &implementation
de: Springe zur &Implementierung

en: Jump to selected message
de: Gehe zur ausgewählten Meldung

en: Jump to this file/line
de: Springe zu dieser Datei/dieser Zeile

en: Keep this as a relative path?
de: Als relativen Pfad belassen?

en: Keep this project as a user-template to base new projects on
de: Dieses Projekt als Benutzervorlage behalten

en: Kernighan and Ritchie keywords and extensions
de: Kernighan und Ritchie Schlüssenwürter und Erweiterungen;

en: Key:
de: Schlüsseö:

en: Keyword/code pairs
de: Schlüsselword/Code Paare

en: Keyword:
de: Schlüsselwort:

en: Keywords...
de: Schlüsselwörter...

en: Keywords:
de: Schlüsselwörter:

en: Known classes:
de: Bekannte Klassen:

en: Known variables: $make, $makefile, $target,$file
de: Bekannte Variablen: $make, $makefile, $target,$file

en: Language
de: Sprache

en: Launch tool hidden with standard output redirected
de: Werkzeug versteckt starten mit Standardausgabe umgeleitet

en: Launch tool in a new console window and wait for a keypress when done
de: Tool in neuem Fenster starten und nach Beendigung auf Tastendruck warten

en: Launch tool visible (without output redirection)
de: Werkzeuk sichtbar starten (ohne Umleitung der Standardausgabe)

en: Launch tool visible detached (without output redirection)
de: Werkzeug sichtbar, abgetrennt starten (ohne Umleitung der Standardausgabe)

en: Launching options
de: Startoptionen

en: Launching tool '%s': %s (in %s)
de: Starte Werkezug "%s": %s (in %s)

en: Layout '%s' deleted.
    Will now revert to layout '%s'...
de: Layout '%s' gelöscht.
    Kehre nun zum Layout '%s' zurück...

en: Layout changed
de: Layout geändert

en: Layout when session ends:
de: Layout bei Session-Ende:

en: Layout when session starts:
de: Layout beim Session-Start

en: Leave out the frame pointer
de: Lasse den Frame-Zeiger weg

en: Left margin
de: Linker Rand

en: Library extension (e.g. a):
de: Bibliotheks-Extension (z.B. a)

en: Library files (*.a, *.so, *.lib)|*.a;*.so;*.lib|All files (*)|*
de: Bibliotheksdateien (*.a, *.so, *.lib)|*.a;*.so;*.lib|All files (*)|*

en: Library prefix (e.g. lib):
de: Bilblitheks-Prefix (z.B. lib)

en: License
de: Lizenz

en: Line
de: Zeile

en: Line %d, Column %d
de: Zeile %d, Spalte %d

en: Line:
de: Zeile:

en: Line:
de: Zeile:

en: Link file
de: Datei linken

en: Link libraries:
de: Linke Bibliotheken:

en: Link library (e.g. -l):
de: Bibliothek einbinden (z.B. -l)

en: Link object files to console executable
de: Linke Objektdateien zu ausführbarer Datei

en: Link object files to dynamic library
de: Objektdateien zu DLL linken

en: Link object files to executable
de: Objektdateien zu Ausführbarer Datei linken

en: Link object files to static library
de: Objektdateien zu statischer Bibliothek linken

en: Link-time code generation is incompatible with debugging info
de: Codeerzeugung zur Link-Zeit ist inkompatibel mit Debugging-Info

en: Linkage
de: Linken

en: Linker error
de: Linker Fehler

en: Linker error (2)
de: Linker Fehler (2)

en: Linker error (lib not found)
de: Linker Fehler (Bibliothek nicht gefunden)

en: Linker for dynamic libs:
de: Linker für dynamische Bibliotheken

en: Linker for static libs:
de: Linker für statische Bibliotheken

en: Linker needs lib extension:
de: Linker benötigt Bibliotheks-Extension:

en: Linker needs lib prefix:
de: Linker  benötigt Bibiotheks-Prefix:

en: Linker output format (choose none, or only one of these)
de: Linker-Ausgabeformat (wähle keins oder genau  eines dieser)

en: Linker warning
de: Linker Warnung

en: Linking
de: Verbinde Programmmodule

en: Linking console executable:
de: Verbinde Programmmodule für Konsolenanwendung:

en: List colour (for custom list control):
de: 'List' Farbe (für Benutzer-List-Control)

en: List dynamically loaded libraries (DLL/SO)
de: Liste der dynamisch geladenen Bibliotheken (dll/so)

en: Loaded libraries
de: Geladene Bibliotheken

en: Loading
de: Lade

en: Loading workspace...
de: Lade Arbeitsbereich...

en: Loading:
de: Lade:

en: Lower weight means higher priority (order of compiling)
de: kleinerer Stellenwert bedeutet höhere Priorität(Reihenfolge der Überstzung)

en: MCS51 Options
de: MCS51 Einstellungen

en: MS Visual C++ 6.0 project files
de: MS Visual C++ 6.0 Projektdateien

en: MS Visual C++ 6.0 workspace files
de: MS Visual C++ 6.0 Arbeitsbereiche

en: MS Visual C++ project
de: MS Visual C++ Projekt

en: MS Visual C++ workspace
de: MS Visual C++ Arbeitsbereich

en: MS Visual Studio 7.0+ project files
de: MS Visual Studio 7.0+ Projektdateien

en: MS Visual Studio 7.0+ solution files
de: MS Visual Studio 7.0+ Lösungen

en: MS Visual Studio project
de: MS Visual Studio Projekt

en: MS Visual Studio solution
de: MS Visual Studio Lösung

en: Macro substitution
de: Makro Ersetzung

en: Main Toolbar
de: Hauptwerkzeugleiste

en: Maintain floating point precision (disables some optimizations)
de: Behalte Flieskommapräzision (schaltet einige Optimierungen ab)

en: Make Pascal linkage the default
de: Linke Pascal-typisch als Standard

en: Make a selection:
de: Treffen Sie eine Auswahl:

en: Make program:
de: Make-Programm:

en: Make static functions global
de: Statische Funktionen Global machen

en: Make stdcall linkage the default
de: Linke "stdcall"-typisch als Standard

en: Manage &plugins
de: &Plugins Verwalten

en: Manage associations
de: Zuordnungen verwalten

en: Manage...
de: Verwalten...

en: Management
de: Verwaltung

en: Manager initialized
de: Manager initialisiert

en: Manifest file created
de: Manifest-Datei erzeugt

en: Margins and caret
de: Ränder und Caret

en: Mask:
de: Maske:

en: Match &case
de: &Groß-/Kleinschreibung beachten

en: Max nr. of errors to log (0=unlimited):
de: maximale Anzahle der zu  protokollierenden Fehler (0=unbegrenzt)

en: Maximize speed
de: Maximiere Geschwindigkeit

en: Maximum optimization (no need for other options)
de: Maximale  Optimierung (keine anderen Optionen nötig)

en: Members (optional)
de: Mitglieder

en: Memory
de: Speicher

en: Memory dump
de: Speicherauszug

en: Merge duplicate strings
de: Doppelte Strings zusammenfassen

en: Messa&ges
de: &Meldungen

en: Message
de: Nachricht

en: Message logs' font size:
de: Schriftgröße Meldungsprotokoll

en: Message:
de: Nachricht:

en: Messages
de: Nachrichten

en: Mime handler
de: MIME-Handler

en: Minimize space
de: Minimiere Grösse

en: Modified
de: Geändert

en: More errors follow but not being shown.
de: Es gibt mehr Fehler als angezeigt werden.

en: Move &down
de: Nach &untenverschieben

en: Move &up
de: Nach &oben verschieben

en: Move down
de: Nach unten verschieben

en: Move project down	Ctrl-Shift-Down
de: Projekt in Projektbaum nach unten bewegen	Strg-Shift-Pfeil runter

en: Move project down in project tree
de: Projekt in Projektbaum nach unten bewegen

en: Move project up	Ctrl-Shift-Up
de: Projekt nach oben bewegen	Strg-Shift-Pfeil hoch

en: Move project up in project tree
de: Projekt in Projektbaum nach oben bewegen

en: Move to "head up" position
de: In oberste  Position verschieben

en: Move up
de: Nach oben verschieben

en: Moves the caret to the matching brace (if any)
de: Bewegt den Textcursor zur zugehörigen Klammer (wenn überhaupt)

en: Multi-threaded DLL Debug Runtime Library
de: Multi-threaded dynamische Debug Laufzeitbibliothek

en: Multi-threaded DLL Runtime Library
de: Multi-threaded dynamisch Laufzeitbibliothek

en: Multi-threaded Debug Runtime Library
de: Multi-threaded Debug Laufzeitbibliothek

en: Multi-threaded Runtime Library
de: Multi-threaded Laufzeitbibliothek

en: Multiple selection
de: Mehrfache Asuwahl

en: NOTE: All programs below, must exist either in the "bin" sub-directory of this path
    or in any of the "Additional paths"...
de: Hinweis: alle untenstehenden Programme müssen entweder im "bin" Unterverzeichnis dieses Pfades oder in einem der "zus
    tzlichen Pfade" existieren

en: NOTE: This project uses build scripts so it may override any options you set here...
de: HINWEIS: Dieses Projekt nutzt Build-Skripte, dadurch könnten hier eingestellte Optionen überschrieben werden...

en: Native UTF-16
de: Natives UTF-16

en: Native UTF-32
de: Natives UTF-32

en: Need dependency checks:
de: Benötigt Abhängigkeitsprüfung

en: Needs to create a toolbar
de: Erzeugt einen toolbar

en: Needs to create menu items
de: Erzeugt Menüpunkte

en: Needs to create menu items in pop-up menus
de: Erstellt Menüpunkte in Popup-Menüs

en: Network proxy
de: Netzwerk Proxy

en: New &empty project
de: Neues l&eeres Projekt

en: New build target
de: Neues Erstellungsziel

en: New code seg for each function
de: neues Codesegment für jede Funktion

en: New file
de: Neue Datei

en: New from template
de: Neu von Vorlage

en: New group
de: Neue Gruppe

en: New line above current line
de: Neue Zeile über der aktuellen Zeile

en: New line below current line
de: Neue  Zeile unter der aktuellen  Zeile

en: New page appended. Index = %i
de: Neue Seite angehängt. Index = %i

en: New page inserted. Index = %i
de: Neue Seite eingefügt.Index = %i

en: New pro&ject...
de: Neues Pro&jekt...

en: New project
de: Neues Projekt

en: New project created succesfully!
de: Neues Projekt erfolgreich erzeugt!

en: New regular expression
de: neuer regulärer Ausdruck

en: New theme name
de: Neuer Themenname

en: Next bookmark
de: Nächstes Lesezeichen

en: Next instruction
de: nächste Anweisung

en: Next line
de: nächste Zeile

en: No
de: Nein

en: No 'Lexer' element in file...
de: Kein 'Lexer' Element in der Datei...

en: No active project!
de: Kein aktives Projekt!

en: No default library
de: keine Vorgabebibliothek

en: No empty base class optimization
de: Keine Optimierung leerer Basis-Klassen

en: No files to search in!
de: Keine Dateien um darin zu suchen!

en: No functions parsed in this file...
de: Keine Funktionen in dieser Datei durchsucht

en: No icons, just text
de: Keine Icons, nur Text

en: No inline function expansion
de: Keine Expansion von Inline-Funktionen

en: No logging (just what the compiler outputs, if anything)
de: keine Protokollierung (nur Compilerausgaben)

en: No name or index...
de: Kein Name oder Indes...

en: No, leave everything as it is
de: Nein, alles so lassen wie es ist

en: No, leave everything as it is (but ask me again next time)
de: Nein, alles so lassen wie es ist (aber frage mich das nächste mal wieder)

en: None
de: keine

en: Not a valid Code::Blocks lexer file...
de: Keine gültige Code::Blocks Lexer-Datei

en: Not found: %s
de: Nicht gefunden: %s

en: Not implemented...
de: Nicht implementiert...

en: Note
de: Anmerkung

en: Note that the plugins will be loaded/unloaded when you press "OK".
de: Bitte beachten Sie, dass die Plugins geladen/entladen werden, wenn sie "OK" drücken.

en: Notebooks appearence
de: Notebook Darstellung

en: Notes:
de: Anmerkungen:

en: Nothing to be done.
de: Nichts zu tun.

en: Nothing to be done.
de: Nichts zu tun.

en: Notice
de: Hinweis

en: Nr
de: Nr.

en: Number
de: Nummer

en: Number of processes for parallel builds:
de: Anzahl der Prozesse für paralleles Erstellen:

en: Object file extension (e.g. o):
de: Erweiterung der Objektdateien (z.B. o):

en: Object file:
de: Objektdatei:

en: Objects output dir:
de: Verzeichnis für Objektdateien:

en: Old Page Index = %i
de: Alter Seitenindex ist %i

en: On application start-up
de: Beim Programmstart

en: On project load
de: Beim Projekt Laden

en: OnDropTarget: index by HitTest = %i
de: OnDropTarget: Index von HitTest = %i

en: One-time information
de: Einmalige Information

en: Only after indent
de: Nur nach Zeileneinzug

en: Only display errors
de: Nur Fehler anzeigen

en: Only search -I directories
de: nur  -I Verzeichnisse durchsuchen

en: Open
de: Öffnen

en: Open #include file: '%s'
de: Includedatei '%s' öffnen

en: Open %s
de: %s Öffnen

en: Open a file or project
de: Datei oder Projekt öffnen

en: Open a recent file
de: Öffne eine der zuletzt geöffneten Dateien

en: Open a recent project
de: Öffne eins der zuletzt geöffneten Projekte

en: Open all project files
de: Alle Projektdateien öffnen

en: Open an existing file
de: Eine bestehende Datei öffnen

en: Open an existing project
de: Ein bestehendes Projekt öffnen

en: Open blank workspace
de: Öffne leeren Arbeitsbereich

en: Open default workspace
de: Öffne Vorgabe-Arbeitsbereich

en: Open file
de: Datei öffnen

en: Open files
de: Dateien öffnen

en: Open files list
de: Dateiliste öffnen

en: Open in editor
de: Im Editor öffnen

en: Open it inside the Code::Blocks editor.
de: Im Conde::Blocks Editor öffnen

en: Open last open files
de: Letzte Datei öffnen

en: Open project
de: Öffne Projekt

en: Open the default workspace
de: Öffne den Standardarbeitsbereich

en: Open with...
de: Öffnen mit..

en: Opening %s:
de: Öffne %s:

en: Opening WorkSpace
de: Öffne Arbeitsbereich

en: Optimization
de: Optimierung

en: Optimizations for size
de: Optimierungen für Grösse

en: Optimizations for speed
de: Optimierungen für Geschwindigkeit

en: Optimize
de: Optimiere

en: Optimize even more (for speed)
de: Optimiere noch mehr (für Geschwindigkeit)

en: Optimize for 80386
de: Optimiere für 80386

en: Optimize for 80486
de: Optimiere für 80486

en: Optimize for Pentium
de: Optimiere für Pentium

en: Optimize for Pentium 4 or Athlon
de: Optimiere für Pentium 4 oder Athlon

en: Optimize for Pentium Pro, Pentium II, Pentium III
de: Optimiere für Pentium Pro, Pentium II, Pentium III

en: Optimize for maximum speed, but disable some optimizations which increase code size for a small speed benefit.
de: Optimiere für maximale Geschwindigkeit, aber lasse einige Optimierungen weg, die den Code bei einem nur kleinen Geschwindigkeitsgewinn vergrößern.

en: Optimize for windows application
de: Optimiere für Windowsanwendungen

en: Optimize fully (for speed)
de: Optimiere voll (für Geschwindigkeit)

en: Optimize generated code (for size)
de: Optimiere generierten Code (für Grösse)

en: Optimize generated code (for speed)
de: Optimiere generierten Code (für Geschwindigkeit)

en: Optimize jumps
de: optimiere Sprünge

en: Optimize more (for speed)
de: Optimiere mehr (für Geschwindigkeit)

en: Optimize specificly for Pentium Pro, Pentium II and Pentium III processors
de: Für Pentium Pro, Pentium II and Pentium III Prozessoren optimieren

en: Optimize specificly for Pentium processor
de: Für Pentium Prozessor optimieren

en: Options
de: Optionen

en: Options for
de: Einstellungen für

en: Order matters!
    The first matching parsing expression is selected.
de: Die Reihenfolge zählt!
    Der erste übereinstimmende Ausdruck wird ausgewählt

en: Origin
de: Ursprung

en: Other
de: Weitere

en: Other linker options:
de: Weitere Linker-Einstellungen

en: Other options
de: Andere Optionen

en: Others
de: Sonstige

en: Output ELF (Currently only supported for the HC08 processors)
de: Ausgabe ELF (Wird momentan nur für HC08 Prozessoren untertützt

en: Output Intel Hex (default)
de: Ausgabe Intel Hex (Vorgabe)

en: Output Motorola S19
de: Ausgabe Motorola S19

en: Output and Debug
de: Ausgabe und Debugging

en: Output filename:
de: Ausgabedateiname:

en: Output parsing
de: Parsen der Ausgabe

en: Output, Debug and Profile
de: Ausgabe, Debugging und Profilieren

en: Overwrite
de: Überschreiben

en: Overwrite existing file?
de: Bestehende Datei überschreiben?

en: PCH extension (e.g. h.gch)
de: Erweiterung der vorkompilierten Header (z.B. gch)

en: PID to attach to:
de: PID des Prozesses zum einklinken

en: Pad empty lines around header blocks (e.g. 'if', 'while'...)
de: Umschließe Anweisungsköpfe mit Leerzeilen (z.B. 'if', 'while')

en: Pane border size:
de: Randstärke für Ansichten:

en: Parameters:
de: Parameter:

en: Parse preprocessor directives
de: Preprozessoranweisungen durchsuchen

en: Parsing expression details
de: Details des Parsing-Ausdrucks

en: Parsing expressions
de: Analysiere Ausdruck

en: Pascal calling convention
de: Pascal Aufrufkonvetion

en: Paste
de: Einfügen

en: Paste text from clipboard
de: Aus der Zwischenablage einfügen

en: Path already in extra paths list!
de: Pfad ist bereits in der Liste der zusätzlichen Pfade

en: Path:
de: Pfad:

en: Pause when execution ends
de: Pausiere, wenn Ausführung beendet ist

en: Pause with "Press any key" when execution ends (only when executed from inside Code::Blocks)
de: Pausiere mit "Press any key", wenn Ausführung beendet ist (nur, wenn innerhalb Code::Blocks gestartet)

en: Pentium FDIV workaround
de: Pentium  FDIV Problemumgehung

en: Perform function level linking
de: Führe Linking auf Funktionsebene durch

en: Perform syntax and semantic checking only (no object file produced)
de: Führe nur Syntax- und Semantikprüfung durch (es werden keine Objektdateien erzeugt)

en: Performance
de: Leistung

en: Period (in milliseconds):
de: Zeitdauer (in Millisekunden)

en: Personalities (profiles)
de: Profile

en: Place expr strings in code seg
de: Füge "expr strings" in Code-Segment ein

en: Plain text
de: Einfacher Text

en: Please choose which personality (profile) to load:
de: Wählen Sie, welches Profil geladen werden soll:

en: Please edit the compiler's name:
de: Bitte den Compilernamen bearbeiten

en: Please enter a compiler line in the "Compiler output" text box...
de: Bitte geben Sie eine Kompiler-Zeile in die "Kompiler Ausgabe" Textbox ein ...

en: Please enter the "Makefile" name:
de: Dateiname für Makefile eingeben:

en: Please enter the name of the new colour theme:
de: Bitte einen Namen für das neue Farbthema eingeben

en: Please enter the new compiler's name:
de: Namen  für neuen Compiler eigeben:

en: Please enter the new keyword
de: Bitte neues Schlüsselwort eingeben

en: Please enter the new name for the workspace:
de: Bitte neuen Namen für den Arbeitsbereich eingeben:

en: Please enter the new name of the new colour theme:
de: Bitte einen Namen für das neue Farbthema eingeben

en: Please enter the new project's name (no path, no extension).
de: Bitte den Namen für das neue Projekt eingeben (Kein Pfad, Keine Erweiterung)

en: Please enter the new value for %s
de: Bitte geben Sie einen neuen Wert für %s ein

en: Please enter the new watch keyword:
de: Bitte geben Sie einen neuen Überwachungsausdruck ein:

en: Please enter the text for "
de: Geben Sie Text ein für "

en: Please select file to open:
de: Bitte zu öffnende Datei auswählen:

en: Please select function to go to:
de: Wählen Sie die Funktion zu der Sie springen wollen:

en: Please select:
de: Bitte auswählen:

en: Please wait while adding files to project...
de: Bitte warten währendDateien zum Projekt hinzugefügt werden...

en: Please wait while replacing in files...
de: Bitte warten, während in den Dateien setzt  wird...

en: Please wait while searching inside the files...
de: Bitte warten während in den Dateien gesucht wird...

en: Please, don't change anything unless you really know what you 're doing.
    You could *really* mess-up Code::Blocks' Build System...
de: Bitte ändern Sie nur etwas, wenn Sie genau wissen, was Sie tun. Sie könnten das Kompiliersystem *wirklich* durcheinander bringen.

en: Plugin "%s" failed to load last time Code::Blocks was executed.
    Do you want to disable this plugin from loading?
de: Plugin "%s" konnten beim letzten Start von Code::Blocks nicht ausgeführt werden.
    Wollen Sie dieses Plugin vom Laden ausschliessen?

en: Plugin "%s" failed to load...
    Do you want to disable this plugin from loading next time?
de: Plugin "%s"konnte nicht geladen werden...
    Wollen Sie dieses Plugin beim  nächsten Mal vom Laden ausschliessen?

en: Plugin Title
de: Plugin Name

en: Plugin loading error
de: Fehler beim Laden er Plugins

en: Plugin that interfaces the GNU GDB and MS CDB debuggers.
de: Plugin, das die Verbindunge zum GNU- und Microsoft-Debugger herstellt

en: Plugin type:
de: Art des Plugins

en: Plugin wizard
de: Plugin Assistent

en: Plugins that failed to load: %s
de: Plugin das nicht geladen werden konnte: %s

en: Point Size
de: Punktgröße

en: Policy:
de: Methode:

en: Post-build steps
de: Schritte nach dem  Erstellen:

en: Pre-build steps
de: Schritte vor dem Erstellen

en: Precompiled headers:
de: Vorkompilierte Header:

en: Precompiling header:
de: Pre-Kompiliere Header:

en: Prepend target options to project options
de: Zieleinstellungen vor Projekteinstellungen

en: Preprocessor
de: Präprozessor

en: Preprocessor error
de: Preprozessor Fehler

en: Preprocessor warning
de: Preprozessor Warnung

en: Preview
de: Vorschau

en: Previous bookmark
de: Vorheriges Lesezeichen

en: Print
de: Drucken

en: Print brief one-line diagnostics
de: Drucke kurze Einzeilen-Diagnosen

en: Print current file or all files
de: Aktuelle Datei oder alle Dateien drucken

en: Print diagnostics for 64-bit porting
de: Zeige Diagnosen für 64-bit Portierung

en: Print line numbers
de: Drucke Zeilennummern

en: Print warnings related to deprecated features
de: Zeige Warnungen verworfene Funktionen betreffend

en: Print...
de: Drucken...

en: Printing
de: Drucken

en: Printing scope
de: Druckbereich

en: Priority (1-9):
de: Priorität (1-9):

en: Priority weight:
de: Prioritäts Stellenwert

en: Private
de: Privat

en: Process exited with status code %d.
de: Prozess beendet mit Statuscode %d.

en: Process terminated with status %d (%d minutes, %d seconds)
de: Prozess wurde mit Status %d beendet. (%d Minuten, %d Sekunden)

en: Produce debugging symbols
de: Erzeuge Debugging-Symbole

en: Produce symbolic debug information in object files (you should avoid using any optimizations)
de: Erzeuge symbolische Debug-Information in Objekt-Dateien (möglichst keine Optimierungen benutzen)

en: Profile code when executed
de: Profiliere Code bei der Ausführung

en: Program Files
de: Programmdateien

en: Program arguments:
de: Programmargumente:

en: Programs
de: Programme:

en: Programs / variables:
de: Programme / Variablen:

en: Project
de: Projekt

en: Project "%s" was saved with an earlier version of Code::Blocks.
    In the current version, link libraries are treated separately from linker options.
    Do you want to auto-detect the libraries "%s" is using and configure it accordingly?
de: Das Projekt "%s" wurde mit einer früheren Version von  Code:Blocks  gespeichert.
    In der aktuellen version werden Bibliotheken getrennt von d en Linker-Einstellungen behandelt.
    Wollen Sie die Bibliotheken die von "%s" verwendet werden automatisch erkennen und konfigurieren?

en: Project '%s' does not exist...
de: Das Project '%s' existiert nicht...

en: Project '%s' is modified...
    Do you want to save the changes?
de: Projekt '%s' wurde verändert...
    Wollen Sie die Änderungen speichern?

en: Project Manager
de: Projektmanager

en: Project build options
de: Einstellungen Projekt erstellen

en: Project file format changed
de: Projektdateienformat geändert

en: Project file format is newer/unknown
de: Projektdateiformat ist neuer/unbekannt

en: Project file format is older (%d.%d) than the current format (%d.%d).
    The file will automatically be upgraded on save.
    But please read the following list of changes, as some of them might not automatically convert existing (old) settings.
    If you don't understand what a change means, you probably don't use that feature so you don't have to worry about it.
    
    List of changes:
de: Das Format der Projektdatei (%d.%d) ist älter als das aktuelle Format (%d.%d)
    Das Format wird beim Speichen automatisch aktualisiert.
    
    Bitte beachten Sie die Liste der Veränderungen, da manche nicht automatisch aktualisiert werden.
    Wenn Sie die Bedeutung einer Veränderung  nicht verstehen  kann es sein, dass Sie dieses Feature nicht verwenden.
    
    Liste der Veränderungen:Ö

en: Project file format will be updated on save
de: Projektdateienformat wird beim Speicher aktualisiert

en: Project file options
de: Einstellungen Projektdatei

en: Project name:
de: Projektname:

en: Project options:
de: Projektoptionen:

en: Project overview:
de: Projektübersicht:

en: Project path and name
de: Projekt Pfad und Name

en: Project targets
de: Projektziele

en: Project tree
de: Projektbaum

en: Project wizard
de: Projekt Assistent

en: Project's build options...
de: Einstellungen Projekt

en: Project's dependencies...
de: Projektabhängigkeiten

en: Project/targets options
de: Projekt-/Zieloptionen

en: Project:
de: Projekt:

en: Projects
de: Projekte

en: Properties
de: Eigenschaften

en: Protected
de: Geschützt

en: Provides configuration dialog
de: Stellt einen Konfigurationsdialog bereit

en: Public
de: Öffentlich

en: Put a checkmark on those plugins that should be auto-loaded on startup.
de: Setzen Sie bei den Plugins ein Häkchen, die beim Starten automatisch geladen werden sollen.

en: Put switch tables in code seg
de: Platziere switch-Tabellen im Code-Segment

en: Question
de: Frage

en: Re-enable the following confirmation dialogs:
de: Folgenden Bestätigungsdialog wieder aktivieren

en: Re-order directories
de: Verzeichnisse umordnen

en: Re-order...
de: Umordnen...

en: Re-parse now
de: neu analysieren

en: Read only
de: Nur Lesen

en: Read/Write
de: Lesen/Schreiben

en: Reb&uild workspace
de: Arbeitsbereich neu erstellen

en: Rebuil&d
de: Neu &Erstellen

en: Rebuild
de: Neu erstellen

en: Rebuild	Ctrl-F11
de: Neu Erstellen	Ctrl-F11

en: Rebuild all modules in the active project
de: Alle Module im aktiven Projekt neu erstellen

en: Rebuild all projects in workspace
de: Alle  Projekte  im  Arbeitsbereich neu Erstellen

en: Rebuild current project
de: Aktuelles Projekt neu Erstellen

en: Rebuild project
de: Projekt neu erstellen

en: Rebuild workspace
de: Arbeitsbereich neu Erstellen

en: Rebuilding ALL the open projects will cause the deletion of all object files and building them from scratch.
    This action might take a while, especially if your projects contain more than a few files.
    Another factor is your CPU and the available system memory.
    
    Are you sure you want to rebuild ALL the projects?
de: Ein Rebuild ALLER geöffneten Projekte führt zum Löschen aller Objektdateien und zur kompletten Neu-Erzeugung.
    Das kann sehr lange dauern, besonders wenn Ihre Projekte viele Dateien enthalten.
    Weitere Einflussfaktoren sind die CPU und der verfügbaren Systemspeicher.
    
    Sind Sie sicher, dass Sie ein Rebuild ALLER Projekte durchführen wollen?

en: Rebuilding the project will cause the deletion of all object files and building it from scratch.
    This action might take a while, especially if your project contains more than a few files.
    Another factor is your CPU and the available system memory.
    
    Are you sure you want to rebuild the entire project?
de: Ein Rebuild des Projekts führt zum Löschen und zur kompletten Neu-Erstellung aller Objektdateien.
    Dieser Vorgang könnte ziemlich lange Dauern, besonders wenn das Projekt zahlreiche Dateien enthält.
    Dies ist auch von der CPU und dem verfügbaren Systemspeicher abhängig.
    
    Sind Sie sicher, dass Sie das gesamte Projekt Rebuilden wollen?

en: Recurse subdirectories
de: Unterordner einbeziehen

en: Redo
de: Wiederholen

en: Redo the last editing action
de: Wiederhole den letzten Bearbeitungsschritt

en: Redo the last editing operation
de: Wiederhole den letzten Bearbeitungsschritt

en: Refresh list
de: Liste aktualisieren

en: Register
de: Anmelden

en: Registered new type:
de: Neuen Typ registriert:

en: Registered wildcards
de: Registrierte Paltzhalter

en: Regular e&xpression
de: Regulärer &Ausdruck

en: Regular expression analyzed as follows:
    
    Type: %s message
    Filename: %s
    Line number: %s
    Message: %s
de: Regulärer Ausdruck wurde folgendermassen analysiert:
    
    Typ: %s Nachricht
    Dateiname: %s
    Zeilennummer: %s
    Nachricht: %s

en: Regular expression:
de: Regulärer Ausdruck:

en: Relaxed type checking
de: gelockerte Typprüfung

en: Reload file?
de: Datei neu laden?

en: Remove
de: Entfernen

en: Remove %s*
de: Enferne %s*

en: Remove '
de: Entferne '

en: Remove all breakpoints
de: Alle Haltepunkte entfernen

en: Remove all directories from the list?
de: Alle Verzeichnisse aus der Liste entfernen?

en: Remove all extra paths from the list?
de: Wollen Sie alle Pfade aus der Liste der zusätzlichen Pfade löschen?

en: Remove all libraries from the list?
de: Alle Bibliotheken aus der Liste entfernen?

en: Remove bookmark
de: Lesezeichen Löschen

en: Remove breakpoint
de: Haltepunkt löschen

en: Remove file
de: Datei entfernen

en: Remove file from project
de: Datei vom Projekt entfernen

en: Remove files from the project
de: Datei vom Projekt entfernen

en: Remove files...
de: Dateien entfernen...

en: Remove library '
de: Bibliothek entfernen

en: Remove tool?
de: Werkzeug entfernen?

en: Rename
de: Umbenennen

en: Rename build target
de: Erstellungsziel umbenennen

en: Rename compiler
de: Compiler umbenennen

en: Rename file...
de: Datei umbenennen...

en: Rename the group:
de: Gruppe umbenennen:

en: Rename workspace
de: Arbeitsbereich umbenennen

en: Reparse?
de: neu analysieren?

en: Repeat the last search in the opposite direction
de: Letzte Suche in umgekehrter Richtung wiederholen

en: Repeat the last search in the same direction
de: Letzte Suche im selben Verzeichnis wiederholen

en: Replace
de: Ersetzen

en: Replace in files
de: Ersetzen in Dateien

en: Replace text
de: Text ersetzen

en: Replace this occurrence?
de: Dieses Auftreten ersetzen?

en: Replace this occurrence?
de: Dieses Auftreten ersetzen?

en: Replace this occurrence?
de: Dieses Auftreten ersetzen?

en: Require strict function prototyping
de: Striktes prototyping von Funktionen

en: Reset defaults
de: Vorgaben wiederherstellen

en: Reset this compiler's settings to the defaults?
de: Die Einstellungen dieses Compilers auf die Vorgaben zurück setzen?

en: Reset this compiler's settings to the defaults?
    
    Are you REALLY sure?
de: Die Einstellungen dieses Compilers auf die Vorgabe zurück setzen?
    
    Sind sie WIRKLICH sicher?

en: Resource compiler
de: Resourcencompiler

en: Resource compiler error
de: Resourcencompiler Fehler

en: Resource compiler error (2)
de: Ressourcencompiler Fehler (2)

en: Resource compiler:
de: Resourcencompiler:

en: Resources
de: Resourcen

en: Result
de: Ergebnis

en: Right margin
de: Rechter Rand

en: Right margin hint:
de: Hinweis für rechte Begrenzung:

en: Round fp results at assignments & casts (some speed impact)
de: Runde Gleitkomma-Ergebnisse bei Zuweisungen und Casts (Auswirkung auf die Geschwindigkeit)

en: Rounding mode to enable fast float-to-int conversions
de: Rundungs-Modus, aktiviert schnelle "float" zu "integer" Umwandlungen

en: Run
de: Ausführen

en: Run current project
de: Starte aktuelles Projekt

en: Run current project in debugger
de: Aktuelles Projekt im Debugger starten

en: Run program until it reaches the current line
de: Programm bis zur aktuellen Zeile ausführen

en: Run script
de: Skript starten

en: Run script...
de: Script starten...

en: Run the active project
de: aktives Projekt ausführen

en: Run to cursor
de: Bis zum Cursor ausführen

en: Running post-build step
de: Post-Build Schritt läuft

en: Running pre-build step
de: Pre-Build Schritt läuft

en: Running project post-build steps
de: Projekt-Schritte nach dem Erstellen ausführen

en: Running project pre-build steps
de: Projekt-Schritte vor dem Erstellen ausführen

en: Running target post-build steps
de: Ziel-Schritte nach dem Erstellen ausführen

en: Running target pre-build steps
de: Führe "Pre-Build"-Schritte aus

en: Running threads
de: laufende Threads

en: Runtime
de: Laufzeit

en: S&wap header/source
de: &Wechseln zwischen Header und Source

en: Sa&ve project as...
de: Projekt speichern unter...

en: Sample
de: Beispiel

en: Sash colour:
de: Schieberfarbe:

en: Sash size:
de: Grösse der Schieber

en: Save
de: Speichern

en: Save &as...
de: Speichern unter...

en: Save &workspace
de: Arbeitsbereich speichern

en: Save Watches
de: Überwachte  Ausdrücke speichern

en: Save a&ll projects
de: A&lle Projekte speichern

en: Save active project
de: Aktives Projekt speichern

en: Save active project under a different name
de: Aktives Projekt unter anderem Namen speichern

en: Save all
de: Alle speichern

en: Save all modified files
de: Alle geänderten Dateien speichern

en: Save all modified projects
de: Alle geänderten Projekte speichern

en: Save as text file
de: Als Textdatei speichern

en: Save byte-order-mark (BOM)
de: Speichere byte-order-mark (BOM)

en: Save current
de: Aktuellen Eintrag speichern

en: Save current file
de: Aktuelle Datei speichern

en: Save current layout
de: Aktuelles Layout speichern

en: Save current workspace
de: Aktuellen Arbeitsbereich speichern

en: Save current workspace under a different name
de: Aktuellen Arbeitsbereich unter anderem Namen speichern

en: Save file
de: Datei speichern

en: Save file as...
de: Datei speichern unter...

en: Save project
de: Projekt speichern

en: Save project &as...
de: Projekt speichern &unter...

en: Save the Unicode encoding in a BOM
de: Speichere das Unicode encoding in einer BOM

en: Save the active file
de: Aktuelle Datei speichern

en: Save the active file under a different name
de: Aktuelle Datei unter anderem Namen speichern

en: Save to file...
de: Speichern in Datei...

en: Save wor&kspace as...
de: Arbeitsbereich speichern unter...

en: Save workspace
de: Arbeitsbereich speichern

en: Save workspace as...
de: Arbeitsbereich speichern unter...

en: Scanned %d files for #includes, cache used %d, cache updated %d
de: %d Dateien nach #includes durchsucht, benutzter Cache %d, Cache aktualisiert %d

en: Scanning for plugins in %s...
de: Scanne nach Plugins in %s...

en: Scope
de: Bereich

en: Scope:
de: Bereich:

en: Script files (*.script)|*.script
de: Script-Dateien (*.script)|*.script

en: Script message
de: Skriptmeldung

en: Script message (error)
de: Skriptmeldung (Error)

en: Script message (information)
de: Skriptmeldung (Information)

en: Script message (warning)
de: Skriptmeldung (Warnung)

en: Scripting engine not running. Debugger scripts disabled...
de: Skript-Interpreter läuft nicht, Debugger-Skripts können nicht verwendet werden...

en: Scripting error
de: Skriptfehler

en: Scripts
de: Skipte

en: Sea&rch
de: &Suchen

en: Search Google for "
de: Suche mit Google nach "

en: Search MSDN for "
de: Suche mit MSDN nach "

en: Search for text
de: Suche nach Text

en: Search path
de: Suchpfad

en: Search path (below)
de: Suchpfad (unter)

en: Search results
de: Suchergebnisse

en: Search:
de: Suchen:

en: Select &all
de: &Alles auswählen

en: Select All
de: Alles auswählen

en: Select an external program to open it.
de: externes Programm zum Öffnen wählen

en: Select compiler
de: Compiler wählen

en: Select compiler for
de: Wähle Compiler für

en: Select configurations to import:
de: Wählen Sie die Konfigurationen die importiert werden sollen:

en: Select directory
de: Verzeichnis wählen

en: Select directory under which to create the project directory
de: Wählen Sie ein Verzeichnis unter dem das Projektverzeichnis angelegt wird

en: Select executable
de: Ausführbare Datei wählen

en: Select file
de: Datei auswählen

en: Select file...
de: Datei wählen...

en: Select files to remove from %s:
de: Dateien wählen die von %s enfernt werden sollen

en: Select function...
de: Funktion  auswählen...

en: Select items:
de: Elemente wählen:

en: Select output filename
de: Ausgabedatei wählen

en: Select program
de: Programm auswählen

en: Select script file
de: Skript-Datei auswählen

en: Select search path
de: Suchpfand wählen

en: Select target
de: Ziel Auswählen

en: Select target...
de: Ziel auswählen...

en: Select the files to add to the project:
de: Dateien wählen die zum Projekt hinzugefügt werden sollen:

en: Select the include file from this list
de: Wählen Sie eine  Include.Datei aus der Liste

en: Select the target:
de: Wählen Sie das Ziel:

en: Select the targets this file should belong to:
de: Wählen Sie die Ziele denen die Datei zugeordnet werden soll

en: Select working directory
de: Arbeitsverzeichnis wählen

en: Select...
de: Auswählen ...

en: Selected build target files:
de: Gewählte Ziel-Dateien für den Kompilerprozess:

en: Selected build target options
de: Eistellungen für Erstellungsziel wählen

en: Selected compiler
de: Ausgewählter Compiler

en: Selected file properties
de: Dateieigenschaften wählen

en: Selected frame
de: Ausgewählter Frame

en: Selected text only
de: Nur ausgewählten Text

en: Selected:
de: Ausgewählt:

en: Selected: 0
de: Ausgewählt: 0

en: Selecting target:
de: Ziel wählen:

en: Selects the entire text range
de: Wählt den gesamten Textbereich

en: Send command to GDB:
de: Kommando an GDB senden

en: Send user command to debugger
de: Kommando an den Debugger senden

en: Sends a user-defined command to the debugger
de: Sende Benutzerdefiniertes Kommando zum Debugger

en: Separate functions for linker
de: Separate Funktionen für den Linker

en: Set &programs' arguments...
de: &Programmargumente  setzen...

en: Set as default
de: Als Standard setzen

en: Set execution parameters for the targets of this project
de: Setze Ausführungsparameter für die Ziele dieses Projekts

en: Set focus on the active editor
de: Setze den Fokus zum aktiven Editor

en: Set now
de: Jetzt setzen

en: Set the project's build options
de: Erstellungseeinstellung für das Projekt setzen

en: Set:
de: Setzen:

en: Setting breakpoints
de: Setze Haltpunkt

en: Setting to default compiler...
de: Setze als Standardcompiler

en: Settings icons size
de: Einstellungen Icon-Grösse

en: Setup project dependencies
de: Projektabhängigkeiten einstellen

en: Shell to run commands in:
de: Shell in der Befehle ausgeführt werden:

en: Show "Start here" page (shown only when there are no open projects)
de: "Hier starten" Seite anzeigen (wird nur angezeigt wenn  keine Projekte geöffnet sind)

en: Show call tip	Ctrl-Shift-Space
de: Zeige Aufrufsyntax	Strg-Umschalt-Leerzeichen

en: Show end-of-line chars
de: Zeilenendezeichen anzeigen

en: Show file-based templates
de: Zeige die dateibasierten Vorlagen

en: Show indentation guides
de: Zeige Einrückungshilfen

en: Show information about various debugging subjects
de: Zeige Information über verschiedene Debugger-Themen

en: Show inherited members
de: Geerbte Elemente zeigen

en: Show line numbers
de: Zeige Zeilennummern

en: Show results of preprocessor
de: Ergebnisse des Preprozessors anzeigen

en: Show spaces:
de: Zeige Leerzeichen:

en: Show splash screen on start-up
de: Splash-Screen beim Programmstart zeigen

en: Show wizard-based templates
de: Zeige die Assistenten-basierten Vorlagen

en: Show/hide
de: Zeigen/Verstecken

en: Show/hide debugging windows
de: Debugger Fenster zeigen/verstecken

en: Show/hide main toolbar
de: Zeige/verstecke Hauptwerkzeugleiste

en: Show/hide manager
de: Zeige/Verstecke Manager

en: Show/hide messages
de: Zeige/Verstecke Meldungen

en: Show/hide open files list
de: Zeige/Verstecke Offenen Dateien Liste

en: Show/hide status bar
de: Zeige/Verstecke Statuszeile

en: Signal handling
de: Signalbehandlung

en: Signal received
de: Signal empfangen

en: Signals handling
de: Signalbehandlung

en: Single-threaded Debug Runtime Library
de: Single-threaded Debug Laufzeitbibliothek

en: Single-threaded Runtime Library
de: Single-Threaded Laufzeitumgebung

en: Smart indent
de: Intelligenter Zeileneinzug

en: Some files could not be loaded with the template...
de: Einige Dateien konnten nicht mit der Vorlage  geladen werden...

en: Some files could not be saved with the template...
de: Einige Dateien konnten nicht mit der Vorklage gespeicher werden...

en: Something has gone wrong inside %s and it will terminate immediately.
    We are sorry for the inconvenience...
de: In %s ist ein Fehler aufgetreten und wird nun beendet.
    Wir entschuldigen uns für die Unannehmlichkeiten.

en: Source formatter
de: Quelltext Formattierer

en: Sources
de: Quellen

en: Specific build target...
de: Spezifisches Build-Ziel...

en: Specify alignment constraint for structures to 1
de: Ausrichten auf Bytegrenzen

en: Specify alignment constraint for structures to 16
de: Ausrichten auf Achtfachwortgrenzen

en: Specify alignment constraint for structures to 2
de: Ausrichten auf Wortgrenzen

en: Specify alignment constraint for structures to 4
de: Ausrichten  auf Doppelwortgrenzen

en: Specify alignment constraint for structures to 8
de: Ausrichten auf  Vierfachwortgrenzen

en: Split view...
de: Teile Ansicht...

en: St&art word
de: St&artwort

en: Sta&rt wizard
de: Assistenten sta&rten

en: Stack Frame runtime checking
de: Überprüfe Stackframe zur Laufzeit

en: Stack overflow checking
de: Stapelüberlaufprüfung

en: Start here
de: Starte hier

en: Starting debugger:
de: Starte Debugger:

en: Static library
de: Statische Bibliothek

en: Step into
de: Springe in

en: Step out
de: Herausspringen

en: Stop compiling after first error
de: Stope compilierung nach dem ersten Fehler

en: Stop current debugging session
de: Beende aktuellen Dbugvorgang

en: Stop debugger
de: Debugger stoppen

en: Strategy
de: Strategie

en: Strict ANSI conformance dialects
de: Strikt ANSI-konforme Dialekte

en: String cannot contain any of these: %s
de: String darf folgendes nicht enthalten: %s

en: Strip all symbols from binary (minimizes size)
de: Alle Symbole aus der Binärdatei  löschen (Minimiert Größe)

en: Strip trailing blanks
de: Schneide anhängende Leerzeichen ab

en: Stripping the binary will strip debugging symbols as well!
de: Die Binärdatei optimieren entfernt auch die Debug-Symbole!

en: Structured
de: Strukturiert

en: Style
de: Stil

en: Styles
de: Stile

en: Sub-expression indices
de: Indizes der Teil-Ausdrücke

en: Supports PCH:
de: Unterstützt PCH:

en: Suppress all warning messages
de: Alle Warnungen unterdrücken

en: Suppress non-ANSI predefined macros
de: Unterdrücke nicht-ANSI Makros

en: Swap between header and source file pair
de: Wechseln zwischen Header und Source

en: Swap header/source
de: Wechsle Header/Quelltext

en: Switch highlighting mode for current document to "%s"
de: Schalte Hervorhebungsmodus für das aktuelle Dokument zu "%s"

en: Switch highlighting mode for current document to "Plain text"
de: Ändere den Hervorhebungsmodus für den aktiven Editor zu "unformatierter Text"

en: Switch highlighting mode for the active editor
de: Ändere den Hervorhebungsmodus für den aktiven Editor

en: Switch to %s
de: Zu %s wechseln

en: Switch to %s layout
de: Schalte zu Layout %s

en: Switch to FullScreen view
de: Wechsle zur Vollbildansicht

en: Switch to this frame
de: Zu diesem Frame schalten

en: Switch to this thread
de: zu diesem Thread schalten

en: Switch to...
de: Schalte zu...

en: Symbol info for globals
de: Symbolinformation für Globale Variablen

en: Symbols
de: Symbole

en: Symbols browser
de: Symbolbrowser

en: Syntax highlighting
de: Syntax Hervorhebung

en: Syntax highlighting for:
de: Syntax Hervorhebung für:

en: System default
de: Systemvorgabe

en: TAB indents
de: TAB-Zeileneinzug

en: TAB options
de: Tabulator Einstellungen

en: TAB size in spaces:
de: TAB-Grösse in Leerzeichen:

en: Tabs at bottom
de: Tabulatoren unten

en: Tabs at top
de: Tabulatoren oben

en: Tabs style:
de: Tab-Stil:

en: Target
de: Ziel

en: Target build options:
de: Erstellungseinstellungen für Ziel:

en: Target is up to date.
de: Ziel ist aktuell.

en: Target is up to date.
de: Ziel ist auf Letztstand

en: Target uses the VCL
de: Ziel verwendet die VCL

en: Target uses the dynamic RTL
de: Ziel verwendet die dynamische Laufzeitumgebung

en: Targets
de: Ziele

en: Targets and files
de: Ziele und Dateien

en: Task description (e.g. "Compiling <file>...")
de: Aufgabenbeschreibung (z.B. "Compiliere Date...")

en: Terminal to launch console programs:
de: Terminal in dem Konsolenprogramme gestartet werden:

en: Test parsing expressions
de: Teste Parsing-Ausdrücke

en: Test results
de: Testergebnis

en: Test string (e.g. compiler output line):
de: Test String (z.B. Ausgabezeile des KompilersI

en: Text not found.
    Search from the end of the document?
de: Text nicht gefunden.
    Vom Ende des Dokuments an suchen?

en: Text not found.
    Search from the end of the selection?
de: Text nicht gefunden!
    Vom Ende der Auswahl an suchen?

en: Text not found.
    Search from the start of the document?
de: Text nicht gefunden.
    Vom Beginn des Dokuments an suchen?

en: Text not found.
    Search from the start of the selection?
de: Text nicht gefunden!
    Vom Anfang der Auswahl an suchen?

en: Thanks to...
de: Vielen Dank an...

en: Thanks to:
de: Dank an:

en: That file doesn't belong to a project.
    If you want to compile it as stand-alone, please use the "Invoke compiler directly" build method
    (Settings->Compiler->Other->Build method)
de: Diese Datei gehört zu keinem Projekt.
    Wenn Sie sie "Stand-Alone" kompilieren wollen, benutzen Sie die "Rufe Kompiler direkt auf" - Build-Methode
    (Einstellungen->Kompiler->Andere->Build-Methode)

en: That file isn't assigned to any target.
de: Die Datei ist keinem Ziel zugeordnet

en: The Code::Blocks Team
de: Das Code::Blocks Team

en: The Configuration key %s (child of node "%s" in namespace "%s") does not meet the standard for variable naming.
    Variables names are required to start with a letter.
de: Der Schlüssel der Konfiguration %s (Unterknoten "%s" im Namensbereich "%s") erfüllt nicht den Standard für die Variablenbenennung.
    Variablennamen müssen mit einem Buchstaben anfangen.

en: The build is in progress. Are you sure you want to abort it?
de: Erstellen läuft. Sind Sie sicher, dass Sieabbrechen möchten?

en: The cache has been disabled and will soon be removed completely.
de: Der Zwischenspeicher wurde abgeschaltet und wird baldkomplett entfernt

en: The colour theme "%s" is modified.
    Do you want to save the changes?
de: Das Farbthema "%s" wurde verändert.
    Wollen Sie die Änderungen speichern?

en: The compiler is currently in use. Aborting debugging session...
de: Der Kompiler wird gerade verwendet. Breche Debugging-Session ab...

en: The compiler's advanced settings, need command-line compiler knowledge to be tweaked.
    If you don't know *exactly* what you 're doing, it is suggested to NOT tamper with these...
    
    Are you sure you want to proceed?
de: Um die erweiterten Compiler-Optionen anzupassen, ist Wissen über die Kommandozeilen-Parameter des Compilers nötig.
    Wenn Sie nicht *ganz genau* wissen was Sie tun, raten wir Ihnen, die Finger davon zu lassen...
    
    Sind Sie sicher, dass Sie fortfahren möchten?

en: The debugger executable is not set.
    To set it, go to "Settings/Configure plugins/Compiler", switch to the "Programs" tab
    and select the debugger program.
de: Das Debugger-Programm ist noch nicht zugeordnet.
    Um es zu setzen, wählen Sie in "Einstellungen/Konfiguriere Plugins/Kompiler" "Pogramme"
    und selektieren dort ein Debugger-Progamm.

en: The debugger is currently active. Aborting build...
de: Der Debugger ist momentan aktiv. Breche Erstellungsvorgang  ab...

en: The default layout cannot be deleted. It can always be reverted to a predefined state though.
    Do you want to revert it now?
de: Das Default-Layout kann nicht gelöscht werden. Es kann aber immer in den Ursprungszustand zurückgesetzt werde.
    Möchten Sie dies nun tun?

en: The defined compiler for %s cannot be located. Please choose the compiler you want to use:
de: Der festgelegt Vompiler für %s konnte nicht gefunden  werden. Bitte wählen Sie  welchen Compiler Sie verwenden wollen:

en: The directory %s already exists. Are you sure you want to create the new project there?
de: Das Verzeichis %s exisitiert bereits. Wollen Sie das neue Projekt darin erzeugen

en: The directory %s does not exist. Are you sure you want to create it?
de: Das Verzeichnis %s existiert nicht. Sind Sie sicher, dass Sie es erzeugen  möchten?

en: The file does not exist. Do you want to create it?
de: Die Datei exisitiert nicht. Wollen Sie Sie erzeugen?

en: The insertion point is in the middle of a line of code, this will turn 
    everything after the insertion point into comments as well.
    What would you like to do :
de: Der Einfügepunkt ist in der Mitte einer Codezeile,das verwandelt alles nach dem Einfügepunkt in einen Kommentar.Was wollen Sie  tun?

en: The layout '%s' has changed. Do you want to save it?
de: Das Layout '%s' wurde geändert. Möchten Sie es speichern?

en: The name of the layout you want enabled when the debugging session ends
de: Name des Layouts  das Sie beim Ende der Debugging-Session einschalten wollen

en: The name of the layout you want enabled when the debugging session starts
de: Name des Layouts  das Sie beim Start der Debugging-Session einschalten wollen

en: The new class has been created.
de: Die neue Klasse wurde erstellt.

en: The new class has been created.
    Do you want to add it to the current project?
de: Die neue Klasse wurde erstellt.
    Wollen Sie sie zum aktuellen Projekt  hinzufügen?

en: The new compiler could not be created.
    (maybe a compiler with the same name already exists?)
de: Der neue Compiler konnte nicht erzeugt werden.
    (vielleicht existiert bereits ein Compiler mit  dem selben Namen?)

en: The new compiler has been added! Don't forget to update the "Programs" page...
de: Der neue Compiler wurde hinzugefügt! Vergessen Sie nicht die Programme-Seite zu aktualisieren

en: The new plugin project has been created.
    You should now update the project's custom variables, to adjust for your environment...
de: Das Plugin-Projekt wurde erzeugt.Sie sollten jetzt die Benutzervariablen  des Projekts aktualisieren um  Sie an IhreUmgebung anzupassen

en: The new target could not be added...
de: Das neue Ziel konnte nicht hinzugefügt werden...

en: The project file does not exist...
de: Die Projektdatei existiert nicht...

en: The project file of "%s" needs to be updated to the latest format.
    This will happen automatically when you save the project.
de: Die Projektdatei von "%s" muss auf das neueste Format upgedated werden.
    Das wird beim Speichern   automatisch durchgeführt

en: The project you were debugging has closed.
    The debugging session will terminate immediately.
de: Das Projekt dass Sie Debuggen wurde geschlossen.Die Debugging-Session wird unverzüglich beendet.

en: The selected target is only running pre/post build step commands
    Can't debug such a target...
de: Das gewählte Ziel startet nur Pre-/Post-Build-Schritt Kommandos
    Ein solches Ziel lässt sich nicht debuggen...

en: The subpath %s (child of node "%s" in namespace "%s") does not meet the standard for path naming.
    Paths and subpaths are required to start with a letter.
de: Der Unterpfad %s (Unterknoten "%s" im Namensbereich "%s") erfüllt nicht den Standart für die Pfad-Benennung.
    Pfade müssen mit einem Buchstamen anfangen.

en: The text you enter here, will appear on every new file (of the selected file-type) you create...
de: Der Text den Sie hier eingeben wird in jede  neue Datei (des gewähleten Dateityps) eigefügt die Sie erzeugen

en: The way editor syntax highlighting configuration is saved, has changed.
    Syntax highlighting for all supported languages will revert to defaults now.
    We 're sorry for the inconvenience...
de: Die Art  wie die Konfiguration der Syntaxhervorhebung gespeichert wird hat sich verändert.
    Die Syntaxhervorhebung für alle unterstützten Sprachen wird zur Vorgasbe zurückgesetzt.
    Wir entschuldigen uns für die Unannehmlichkeiten

en: There are no watches in the list to save.
de: Es sind keine überwachten Ausdrücke in der Liste die gespeichert werden können

en: There was a problem printing.
    Perhaps your current printer is not set correctly?
de: Es gab ein Problem beim Drucken
    Vielleicht ist der aktuelle Drucker nicht richtig konfiguriert

en: These commands will be sent to the debugger on each session start
de: Diese  Kommandos werden zum Debugger bei jedem Session-Start gesendet

en: These templates are only provided for your convenience.
    Many of the available templates need extra libraries in order to be compiled successfully.
    
    Extra libraries which Code::Blocks does *NOT* provide...
de: Diese Vorlagen dienen nur zur Erleiochterung der Arbeit.
    Viele dieser Vorlagen benötigen zusätzliche Bibliotheken um compiliert werden zu können.
    
    Zusätzliche Bibliotheken die Code:Blocks nicht zur Verfügung  stellt.

en: These variables can be used in compiler and/or linker options. Use them as compiler/linker options this way: $(varname)
de: Diese Variablen können mit dem Syntax $(Variablenname) als Kompiler- und/oder Linker-Optionen benutzt werden.

en: This %s is configured to use an invalid compiler.
    The operation failed...
de: Dieses  %s verwendet einen  ungültigen Kompiler.Operation fehlgeschlagen...

en: This %s is configured to use an invalid debugger.
    The operation failed...
de: Dieses %s verwendet einen ungültigen Debugger.Operation fehlgeschlagen...

en: This dialog will pop-up when the new variable is first used.
de: Dieser Dialog wird erscheinen, wenn die Variable das erste mal verwendet wird

en: This functionality has been temporarily removed from Code::Blocks.
    With all the updates from the last couple of months, the makefile exporter is not anymore in-sync with the rest of the build process.
    We are sorry for the inconvenience...
de: Diese Funktionalität wurde zeitweise aus Code::Blocks entfernt.
    Mit all den Updates der vergangenen letzten Monate konnte der Makefile-Exporter nicht aktuell mit dem restlichen Erstellungsprozess gehalten werden.
    Wir entschuldigen uns für diese Unannehmlichkeit...

en: This is a custom Makefile
de: Dies ist ein speziell angefertigtes Makefile

en: This is sample text
de: Das ist ein Beispieltext

en: This is the Code::Blocks plugin wizard...
de: Dies ist der Code::Block Plugin Assistent

en: This is the default files extension handler for Code::Blocks
de: Dies ist der Standard-Datei-Erweiterungs-Handler für Code::Blocks

en: This keyword already exists!
de: Dieses Schlüsselwort existiert bereits!

en: This plugin creates a manifest file that makes use of common controls 6.0 under Windows XP. You must copy this manifest file in the same path as your app's main executable in order for your application to use common controls version 6.0...
de: Dieses Plugin erzeugt eine Manifest-Datei, die Common Controls 6.0 unter Windows XP benutzt. Damit dies funktioniert, müssen Sie die Manifest-Datei in das selbe Verzeichnis kopieren, indem die ausführbare Datei Ihres Projekts gespeichert ist...

en: This plugin is an interface to various compilers:
    
    	GNU GCC compiler
    	Microsoft Visual C++ Free Toolkit 2003
    	Borland C++ Compiler 5.5
de: Dieses Pugin ist ein Interface für verschiedene Compiler:
    
    
    
    	GNU GCC compiler
    
    	Microsoft Visual C++ Free Toolkit 2003
    
    	Borland C++ Compiler 5.5

en: This plugin provides a class browser for your projects and code-completion inside the editor
    
    Note: Only C/C++ language is supported by this plugin...
de: Dieses Plugin liefert einen Klassenbrowser für Ihre Projekte und Code-Vervollständigung im Editor
    Hinweis: Nur die Sprachen C/C++ werden von diesem Plugin unterstützt.

en: This plugin provides an easy way to create a new C++ class file pair. It's by no means complete yet but it's here nevertheless;)
de: Dieses Plugin bietet einen einfachen Weg eine neue C++-Klasse zu  erzeugen. Es ist nich komplett aber es is hier

en: This program is distributed under the GNU General Public License.
    Be sure to read it before using it.
    
    		   GNU GENERAL PUBLIC LICENSE
    
                           Version 2, June 1991
    
     Copyright (C) 1989, 1991 Free Software Foundation, Inc.
                              675 Mass Ave, Cambridge, MA 02139, USA
     Everyone is permitted to copy and distribute verbatim copies
     of this license document, but changing it is not allowed.
    
                                Preamble
    
      The licenses for most software are designed to take away your
    freedom to share and change it.  By contrast, the GNU General Public
    License is intended to guarantee your freedom to share and change free
    
    software--to make sure the software is free for all its users.  This
    General Public License applies to most of the Free Software
    Foundation's software and to any other program whose authors commit to
    using it.  (Some other Free Software Foundation software is covered by
    the GNU Library General Public License instead.)  You can apply it to
    your programs, too.
    
      When we speak of free software, we are referring to freedom, not
    price.  Our General Public Licenses are designed to make sure that you
    
    have the freedom to distribute copies of free software (and charge for
    this service if you wish), that you receive source code or can get it
    if you want it, that you can change the software or use pieces of it
    in new free programs; and that you know you can do these things.
    
      To protect your rights, we need to make restrictions that forbid
    anyone to deny you these rights or to ask you to surrender the rights.
    These restrictions translate to certain responsibilities for you if you
    
    distribute copies of the software, or if you modify it.
    
      For example, if you distribute copies of such a program, whether
    gratis or for a fee, you must give the recipients all the rights that
    you have.  You must make sure that they, too, receive or can get the
    source code.  And you must show them these terms so they know their
    rights.
    
      We protect your rights with two steps: (1) copyright the software, and
    (2) offer you this license which gives you legal permission to copy,
    
    distribute and/or modify the software.
    
      Also, for each author's protection and ours, we want to make certain
    that everyone understands that there is no warranty for this free
    software.  If the software is modified by someone else and passed on, we
    want its recipients to know that what they have is not the original, so
    that any problems introduced by others will not reflect on the original
    authors' reputations.
    
      Finally, any free program is threatened constantly by software
    
    patents.  We wish to avoid the danger that redistributors of a free
    program will individually obtain patent licenses, in effect making the
    program proprietary.  To prevent this, we have made it clear that any
    patent must be licensed for everyone's free use or not licensed at all.
    
      The precise terms and conditions for copying, distribution and
    modification follow.
    
                        GNU GENERAL PUBLIC LICENSE
       TERMS AND CONDITIONS FOR COPYING, DISTRIBUTION AND MODIFICATION
    
      0. This License applies to any program or other work which contains
    a notice placed by the copyright holder saying it may be distributed
    under the terms of this General Public License.  The "Program", below,
    refers to any such program or work, and a "work based on the Program"
    means either the Program or any derivative work under copyright law:
    that is to say, a work containing the Program or a portion of it,
    either verbatim or with modifications and/or translated into another
    
    language.  (Hereinafter, translation is included without limitation in
    the term "modification".)  Each licensee is addressed as "you".
    
    Activities other than copying, distribution and modification are not
    covered by this License; they are outside its scope.  The act of
    running the Program is not restricted, and the output from the Program
    is covered only if its contents constitute a work based on the
    Program (independent of having been made by running the Program).
    
    Whether that is true depends on what the Program does.
    
      1. You may copy and distribute verbatim copies of the Program's
    source code as you receive it, in any medium, provided that you
    conspicuously and appropriately publish on each copy an appropriate
    copyright notice and disclaimer of warranty; keep intact all the
    notices that refer to this License and to the absence of any warranty;
    and give any other recipients of the Program a copy of this License
    along with the Program.
    
    You may charge a fee for the physical act of transferring a copy, and
    you may at your option offer warranty protection in exchange for a fee.
    
      2. You may modify your copy or copies of the Program or any portion
    of it, thus forming a work based on the Program, and copy and
    distribute such modifications or work under the terms of Section 1
    above, provided that you also meet all of these conditions:
    
        a) You must cause the modified files to carry prominent notices
    
        stating that you changed the files and the date of any change.
    
        b) You must cause any work that you distribute or publish, that in
        whole or in part contains or is derived from the Program or any
        part thereof, to be licensed as a whole at no charge to all third
        parties under the terms of this License.
    
        c) If the modified program normally reads commands interactively
        when run, you must cause it, when started running for such
        interactive use in the most ordinary way, to print or display an
    
        announcement including an appropriate copyright notice and a
        notice that there is no warranty (or else, saying that you provide
        a warranty) and that users may redistribute the program under
        these conditions, and telling the user how to view a copy of this
        License.  (Exception: if the Program itself is interactive but
        does not normally print such an announcement, your work based on
        the Program is not required to print an announcement.)
    
    These requirements apply to the modified work as a whole.  If
    
    identifiable sections of that work are not derived from the Program,
    and can be reasonably considered independent and separate works in
    themselves, then this License, and its terms, do not apply to those
    sections when you distribute them as separate works.  But when you
    distribute the same sections as part of a whole which is a work based
    on the Program, the distribution of the whole must be on the terms of
    this License, whose permissions for other licensees extend to the
    
    entire whole, and thus to each and every part regardless of who wrote it.
    
    Thus, it is not the intent of this section to claim rights or contest
    your rights to work written entirely by you; rather, the intent is to
    exercise the right to control the distribution of derivative or
    collective works based on the Program.
    
    In addition, mere aggregation of another work not based on the Program
    with the Program (or with a work based on the Program) on a volume of
    a storage or distribution medium does not bring the other work under
    
    the scope of this License.
    
      3. You may copy and distribute the Program (or a work based on it,
    under Section 2) in object code or executable form under the terms of
    Sections 1 and 2 above provided that you also do one of the following:
    
        a) Accompany it with the complete corresponding machine-readable
        source code, which must be distributed under the terms of Sections
        1 and 2 above on a medium customarily used for software interchange; or,
    
        b) Accompany it with a written offer, valid for at least three
    
        years, to give any third party, for a charge no more than your
        cost of physically performing source distribution, a complete
        machine-readable copy of the corresponding source code, to be
        distributed under the terms of Sections 1 and 2 above on a medium
        customarily used for software interchange; or,
    
        c) Accompany it with the information you received as to the offer
        to distribute corresponding source code.  (This alternative is
        allowed only for noncommercial distribution and only if you
    
        received the program in object code or executable form with such
        an offer, in accord with Subsection b above.)
    
    The source code for a work means the preferred form of the work for
    making modifications to it.  For an executable work, complete source
    code means all the source code for all modules it contains, plus any
    associated interface definition files, plus the scripts used to
    control compilation and installation of the executable.  However, as a
    special exception, the source code distributed need not include
    
    anything that is normally distributed (in either source or binary
    form) with the major components (compiler, kernel, and so on) of the
    operating system on which the executable runs, unless that component
    itself accompanies the executable.
    
    If distribution of executable or object code is made by offering
    access to copy from a designated place, then offering equivalent
    access to copy the source code from the same place counts as
    distribution of the source code, even though third parties are not
    
    compelled to copy the source along with the object code.
    
      4. You may not copy, modify, sublicense, or distribute the Program
    except as expressly provided under this License.  Any attempt
    otherwise to copy, modify, sublicense or distribute the Program is
    void, and will automatically terminate your rights under this License.
    However, parties who have received copies, or rights, from you under
    this License will not have their licenses terminated so long as such
    parties remain in full compliance.
    
      5. You are not required to accept this License, since you have not
    signed it.  However, nothing else grants you permission to modify or
    distribute the Program or its derivative works.  These actions are
    prohibited by law if you do not accept this License.  Therefore, by
    modifying or distributing the Program (or any work based on the
    Program), you indicate your acceptance of this License to do so, and
    all its terms and conditions for copying, distributing or modifying
    
    the Program or works based on it.
    
      6. Each time you redistribute the Program (or any work based on the
    Program), the recipient automatically receives a license from the
    original licensor to copy, distribute or modify the Program subject to
    these terms and conditions.  You may not impose any further
    restrictions on the recipients' exercise of the rights granted herein.
    You are not responsible for enforcing compliance by third parties to
    this License.
    
      7. If, as a consequence of a court judgment or allegation of patent
    
    infringement or for any other reason (not limited to patent issues),
    conditions are imposed on you (whether by court order, agreement or
    otherwise) that contradict the conditions of this License, they do not
    excuse you from the conditions of this License.  If you cannot
    distribute so as to satisfy simultaneously your obligations under this
    License and any other pertinent obligations, then as a consequence you
    may not distribute the Program at all.  For example, if a patent
    
    license would not permit royalty-free redistribution of the Program by
    all those who receive copies directly or indirectly through you, then
    the only way you could satisfy both it and this License would be to
    refrain entirely from distribution of the Program.
    
    If any portion of this section is held invalid or unenforceable under
    any particular circumstance, the balance of the section is intended to
    apply and the section as a whole is intended to apply in other
    circumstances.
    
    It is not the purpose of this section to induce you to infringe any
    patents or other property right claims or to contest validity of any
    such claims; this section has the sole purpose of protecting the
    integrity of the free software distribution system, which is
    implemented by public license practices.  Many people have made
    generous contributions to the wide range of software distributed
    through that system in reliance on consistent application of that
    system; it is up to the author/donor to decide if he or she is willing
    
    to distribute software through any other system and a licensee cannot
    impose that choice.
    
    This section is intended to make thoroughly clear what is believed to
    be a consequence of the rest of this License.
    
      8. If the distribution and/or use of the Program is restricted in
    certain countries either by patents or by copyrighted interfaces, the
    original copyright holder who places the Program under this License
    may add an explicit geographical distribution limitation excluding
    
    those countries, so that distribution is permitted only in or among
    countries not thus excluded.  In such case, this License incorporates
    the limitation as if written in the body of this License.
    
      9. The Free Software Foundation may publish revised and/or new versions
    of the General Public License from time to time.  Such new versions will
    be similar in spirit to the present version, but may differ in detail to
    address new problems or concerns.
    
    Each version is given a distinguishing version number.  If the Program
    
    specifies a version number of this License which applies to it and "any
    later version", you have the option of following the terms and conditions
    either of that version or of any later version published by the Free
    Software Foundation.  If the Program does not specify a version number of
    this License, you may choose any version ever published by the Free Software
    Foundation.
    
      10. If you wish to incorporate parts of the Program into other free
    programs whose distribution conditions are different, write to the author
    
    to ask for permission.  For software which is copyrighted by the Free
    Software Foundation, write to the Free Software Foundation; we sometimes
    make exceptions for this.  Our decision will be guided by the two goals
    of preserving the free status of all derivatives of our free software and
    of promoting the sharing and reuse of software generally.
    
                                NO WARRANTY
    
      11. BECAUSE THE PROGRAM IS LICENSED FREE OF CHARGE, THERE IS NO WARRANTY
    FOR THE PROGRAM, TO THE EXTENT PERMITTED BY APPLICABLE LAW.  EXCEPT WHEN
    
    OTHERWISE STATED IN WRITING THE COPYRIGHT HOLDERS AND/OR OTHER PARTIES
    PROVIDE THE PROGRAM "AS IS" WITHOUT WARRANTY OF ANY KIND, EITHER EXPRESSED
    OR IMPLIED, INCLUDING, BUT NOT LIMITED TO, THE IMPLIED WARRANTIES OF
    MERCHANTABILITY AND FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  THE ENTIRE RISK AS
    TO THE QUALITY AND PERFORMANCE OF THE PROGRAM IS WITH YOU.  SHOULD THE
    PROGRAM PROVE DEFECTIVE, YOU ASSUME THE COST OF ALL NECESSARY SERVICING,
    REPAIR OR CORRECTION.
    
      12. IN NO EVENT UNLESS REQUIRED BY APPLICABLE LAW OR AGREED TO IN WRITING
    
    WILL ANY COPYRIGHT HOLDER, OR ANY OTHER PARTY WHO MAY MODIFY AND/OR
    REDISTRIBUTE THE PROGRAM AS PERMITTED ABOVE, BE LIABLE TO YOU FOR DAMAGES,
    INCLUDING ANY GENERAL, SPECIAL, INCIDENTAL OR CONSEQUENTIAL DAMAGES ARISING
    OUT OF THE USE OR INABILITY TO USE THE PROGRAM (INCLUDING BUT NOT LIMITED
    TO LOSS OF DATA OR DATA BEING RENDERED INACCURATE OR LOSSES SUSTAINED BY
    YOU OR THIRD PARTIES OR A FAILURE OF THE PROGRAM TO OPERATE WITH ANY OTHER
    PROGRAMS), EVEN IF SUCH HOLDER OR OTHER PARTY HAS BEEN ADVISED OF THE
    
    POSSIBILITY OF SUCH DAMAGES.
    
                         END OF TERMS AND CONDITIONS
    
            Appendix: How to Apply These Terms to Your New Programs
    
      If you develop a new program, and you want it to be of the greatest
    possible use to the public, the best way to achieve this is to make it
    free software which everyone can redistribute and change under these terms.
    
      To do so, attach the following notices to the program.  It is safest
    to attach them to the start of each source file to most effectively
    
    convey the exclusion of warranty; and each file should have at least
    the "copyright" line and a pointer to where the full notice is found.
    
        <one line to give the program's name and a brief idea of what it does.>
        Copyright (C) 19yy  <name of author>
    
        This program is free software; you can redistribute it and/or modify
        it under the terms of the GNU General Public License as published by
        the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    
        (at your option) any later version.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
        but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
        MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
        GNU General Public License for more details.
    
        You should have received a copy of the GNU General Public License
        along with this program; if not, write to the Free Software
        Foundation, Inc., 675 Mass Ave, Cambridge, MA 02139, USA.
    
    Also add information on how to contact you by electronic and paper mail.
    
    If the program is interactive, make it output a short notice like this
    when it starts in an interactive mode:
    
        Gnomovision version 69, Copyright (C) 19yy name of author
        Gnomovision comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details type `show w'.
        This is free software, and you are welcome to redistribute it
        under certain conditions; type `show c' for details.
    
    The hypothetical commands `show w' and `show c' should show the appropriate
    
    parts of the General Public License.  Of course, the commands you use may
    be called something other than `show w' and `show c'; they could even be
    mouse-clicks or menu items--whatever suits your program.
    
    You should also get your employer (if you work as a programmer) or your
    school, if any, to sign a "copyright disclaimer" for the program, if
    necessary.  Here is a sample; alter the names:
    
      Yoyodyne, Inc., hereby disclaims all copyright interest in the program
      `Gnomovision' (which makes passes at compilers) written by James Hacker.
    
      <signature of Ty Coon>, 1 April 1989
      Ty Coon, President of Vice
    
    This General Public License does not permit incorporating your program into
    proprietary programs.  If your program is a subroutine library, you may
    consider it more useful to permit linking proprietary applications with the
    library.  If this is what you want to do, use the GNU Library General
    Public License instead of this License.
de: Um rechtliche Schwierigkeiten zu vermeiden das OriginalThis program is distributed under the GNU General Public License.
    Be sure to read it before using it.
    
    		   GNU GENERAL PUBLIC LICENSE
    
                           Version 2, June 1991
    
     Copyright (C) 1989, 1991 Free Software Foundation, Inc.
                              675 Mass Ave, Cambridge, MA 02139, USA
     Everyone is permitted to copy and distribute verbatim copies
     of this license document, but changing it is not allowed.
    
                                Preamble
    
      The licenses for most software are designed to take away your
    freedom to share and change it.  By contrast, the GNU General Public
    License is intended to guarantee your freedom to share and change free
    
    software--to make sure the software is free for all its users.  This
    General Public License applies to most of the Free Software
    Foundation's software and to any other program whose authors commit to
    using it.  (Some other Free Software Foundation software is covered by
    the GNU Library General Public License instead.)  You can apply it to
    your programs, too.
    
      When we speak of free software, we are referring to freedom, not
    price.  Our General Public Licenses are designed to make sure that you
    
    have the freedom to distribute copies of free software (and charge for
    this service if you wish), that you receive source code or can get it
    if you want it, that you can change the software or use pieces of it
    in new free programs; and that you know you can do these things.
    
      To protect your rights, we need to make restrictions that forbid
    anyone to deny you these rights or to ask you to surrender the rights.
    These restrictions translate to certain responsibilities for you if you
    
    distribute copies of the software, or if you modify it.
    
      For example, if you distribute copies of such a program, whether
    gratis or for a fee, you must give the recipients all the rights that
    you have.  You must make sure that they, too, receive or can get the
    source code.  And you must show them these terms so they know their
    rights.
    
      We protect your rights with two steps: (1) copyright the software, and
    (2) offer you this license which gives you legal permission to copy,
    
    distribute and/or modify the software.
    
      Also, for each author's protection and ours, we want to make certain
    that everyone understands that there is no warranty for this free
    software.  If the software is modified by someone else and passed on, we
    want its recipients to know that what they have is not the original, so
    that any problems introduced by others will not reflect on the original
    authors' reputations.
    
      Finally, any free program is threatened constantly by software
    
    patents.  We wish to avoid the danger that redistributors of a free
    program will individually obtain patent licenses, in effect making the
    program proprietary.  To prevent this, we have made it clear that any
    patent must be licensed for everyone's free use or not licensed at all.
    
      The precise terms and conditions for copying, distribution and
    modification follow.
    
                        GNU GENERAL PUBLIC LICENSE
       TERMS AND CONDITIONS FOR COPYING, DISTRIBUTION AND MODIFICATION
    
      0. This License applies to any program or other work which contains
    a notice placed by the copyright holder saying it may be distributed
    under the terms of this General Public License.  The "Program", below,
    refers to any such program or work, and a "work based on the Program"
    means either the Program or any derivative work under copyright law:
    that is to say, a work containing the Program or a portion of it,
    either verbatim or with modifications and/or translated into another
    
    language.  (Hereinafter, translation is included without limitation in
    the term "modification".)  Each licensee is addressed as "you".
    
    Activities other than copying, distribution and modification are not
    covered by this License; they are outside its scope.  The act of
    running the Program is not restricted, and the output from the Program
    is covered only if its contents constitute a work based on the
    Program (independent of having been made by running the Program).
    
    Whether that is true depends on what the Program does.
    
      1. You may copy and distribute verbatim copies of the Program's
    source code as you receive it, in any medium, provided that you
    conspicuously and appropriately publish on each copy an appropriate
    copyright notice and disclaimer of warranty; keep intact all the
    notices that refer to this License and to the absence of any warranty;
    and give any other recipients of the Program a copy of this License
    along with the Program.
    
    You may charge a fee for the physical act of transferring a copy, and
    you may at your option offer warranty protection in exchange for a fee.
    
      2. You may modify your copy or copies of the Program or any portion
    of it, thus forming a work based on the Program, and copy and
    distribute such modifications or work under the terms of Section 1
    above, provided that you also meet all of these conditions:
    
        a) You must cause the modified files to carry prominent notices
    
        stating that you changed the files and the date of any change.
    
        b) You must cause any work that you distribute or publish, that in
        whole or in part contains or is derived from the Program or any
        part thereof, to be licensed as a whole at no charge to all third
        parties under the terms of this License.
    
        c) If the modified program normally reads commands interactively
        when run, you must cause it, when started running for such
        interactive use in the most ordinary way, to print or display an
    
        announcement including an appropriate copyright notice and a
        notice that there is no warranty (or else, saying that you provide
        a warranty) and that users may redistribute the program under
        these conditions, and telling the user how to view a copy of this
        License.  (Exception: if the Program itself is interactive but
        does not normally print such an announcement, your work based on
        the Program is not required to print an announcement.)
    
    These requirements apply to the modified work as a whole.  If
    
    identifiable sections of that work are not derived from the Program,
    and can be reasonably considered independent and separate works in
    themselves, then this License, and its terms, do not apply to those
    sections when you distribute them as separate works.  But when you
    distribute the same sections as part of a whole which is a work based
    on the Program, the distribution of the whole must be on the terms of
    this License, whose permissions for other licensees extend to the
    
    entire whole, and thus to each and every part regardless of who wrote it.
    
    Thus, it is not the intent of this section to claim rights or contest
    your rights to work written entirely by you; rather, the intent is to
    exercise the right to control the distribution of derivative or
    collective works based on the Program.
    
    In addition, mere aggregation of another work not based on the Program
    with the Program (or with a work based on the Program) on a volume of
    a storage or distribution medium does not bring the other work under
    
    the scope of this License.
    
      3. You may copy and distribute the Program (or a work based on it,
    under Section 2) in object code or executable form under the terms of
    Sections 1 and 2 above provided that you also do one of the following:
    
        a) Accompany it with the complete corresponding machine-readable
        source code, which must be distributed under the terms of Sections
        1 and 2 above on a medium customarily used for software interchange; or,
    
        b) Accompany it with a written offer, valid for at least three
    
        years, to give any third party, for a charge no more than your
        cost of physically performing source distribution, a complete
        machine-readable copy of the corresponding source code, to be
        distributed under the terms of Sections 1 and 2 above on a medium
        customarily used for software interchange; or,
    
        c) Accompany it with the information you received as to the offer
        to distribute corresponding source code.  (This alternative is
        allowed only for noncommercial distribution and only if you
    
        received the program in object code or executable form with such
        an offer, in accord with Subsection b above.)
    
    The source code for a work means the preferred form of the work for
    making modifications to it.  For an executable work, complete source
    code means all the source code for all modules it contains, plus any
    associated interface definition files, plus the scripts used to
    control compilation and installation of the executable.  However, as a
    special exception, the source code distributed need not include
    
    anything that is normally distributed (in either source or binary
    form) with the major components (compiler, kernel, and so on) of the
    operating system on which the executable runs, unless that component
    itself accompanies the executable.
    
    If distribution of executable or object code is made by offering
    access to copy from a designated place, then offering equivalent
    access to copy the source code from the same place counts as
    distribution of the source code, even though third parties are not
    
    compelled to copy the source along with the object code.
    
      4. You may not copy, modify, sublicense, or distribute the Program
    except as expressly provided under this License.  Any attempt
    otherwise to copy, modify, sublicense or distribute the Program is
    void, and will automatically terminate your rights under this License.
    However, parties who have received copies, or rights, from you under
    this License will not have their licenses terminated so long as such
    parties remain in full compliance.
    
      5. You are not required to accept this License, since you have not
    signed it.  However, nothing else grants you permission to modify or
    distribute the Program or its derivative works.  These actions are
    prohibited by law if you do not accept this License.  Therefore, by
    modifying or distributing the Program (or any work based on the
    Program), you indicate your acceptance of this License to do so, and
    all its terms and conditions for copying, distributing or modifying
    
    the Program or works based on it.
    
      6. Each time you redistribute the Program (or any work based on the
    Program), the recipient automatically receives a license from the
    original licensor to copy, distribute or modify the Program subject to
    these terms and conditions.  You may not impose any further
    restrictions on the recipients' exercise of the rights granted herein.
    You are not responsible for enforcing compliance by third parties to
    this License.
    
      7. If, as a consequence of a court judgment or allegation of patent
    
    infringement or for any other reason (not limited to patent issues),
    conditions are imposed on you (whether by court order, agreement or
    otherwise) that contradict the conditions of this License, they do not
    excuse you from the conditions of this License.  If you cannot
    distribute so as to satisfy simultaneously your obligations under this
    License and any other pertinent obligations, then as a consequence you
    may not distribute the Program at all.  For example, if a patent
    
    license would not permit royalty-free redistribution of the Program by
    all those who receive copies directly or indirectly through you, then
    the only way you could satisfy both it and this License would be to
    refrain entirely from distribution of the Program.
    
    If any portion of this section is held invalid or unenforceable under
    any particular circumstance, the balance of the section is intended to
    apply and the section as a whole is intended to apply in other
    circumstances.
    
    It is not the purpose of this section to induce you to infringe any
    patents or other property right claims or to contest validity of any
    such claims; this section has the sole purpose of protecting the
    integrity of the free software distribution system, which is
    implemented by public license practices.  Many people have made
    generous contributions to the wide range of software distributed
    through that system in reliance on consistent application of that
    system; it is up to the author/donor to decide if he or she is willing
    
    to distribute software through any other system and a licensee cannot
    impose that choice.
    
    This section is intended to make thoroughly clear what is believed to
    be a consequence of the rest of this License.
    
      8. If the distribution and/or use of the Program is restricted in
    certain countries either by patents or by copyrighted interfaces, the
    original copyright holder who places the Program under this License
    may add an explicit geographical distribution limitation excluding
    
    those countries, so that distribution is permitted only in or among
    countries not thus excluded.  In such case, this License incorporates
    the limitation as if written in the body of this License.
    
      9. The Free Software Foundation may publish revised and/or new versions
    of the General Public License from time to time.  Such new versions will
    be similar in spirit to the present version, but may differ in detail to
    address new problems or concerns.
    
    Each version is given a distinguishing version number.  If the Program
    
    specifies a version number of this License which applies to it and "any
    later version", you have the option of following the terms and conditions
    either of that version or of any later version published by the Free
    Software Foundation.  If the Program does not specify a version number of
    this License, you may choose any version ever published by the Free Software
    Foundation.
    
      10. If you wish to incorporate parts of the Program into other free
    programs whose distribution conditions are different, write to the author
    
    to ask for permission.  For software which is copyrighted by the Free
    Software Foundation, write to the Free Software Foundation; we sometimes
    make exceptions for this.  Our decision will be guided by the two goals
    of preserving the free status of all derivatives of our free software and
    of promoting the sharing and reuse of software generally.
    
                                NO WARRANTY
    
      11. BECAUSE THE PROGRAM IS LICENSED FREE OF CHARGE, THERE IS NO WARRANTY
    FOR THE PROGRAM, TO THE EXTENT PERMITTED BY APPLICABLE LAW.  EXCEPT WHEN
    
    OTHERWISE STATED IN WRITING THE COPYRIGHT HOLDERS AND/OR OTHER PARTIES
    PROVIDE THE PROGRAM "AS IS" WITHOUT WARRANTY OF ANY KIND, EITHER EXPRESSED
    OR IMPLIED, INCLUDING, BUT NOT LIMITED TO, THE IMPLIED WARRANTIES OF
    MERCHANTABILITY AND FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  THE ENTIRE RISK AS
    TO THE QUALITY AND PERFORMANCE OF THE PROGRAM IS WITH YOU.  SHOULD THE
    PROGRAM PROVE DEFECTIVE, YOU ASSUME THE COST OF ALL NECESSARY SERVICING,
    REPAIR OR CORRECTION.
    
      12. IN NO EVENT UNLESS REQUIRED BY APPLICABLE LAW OR AGREED TO IN WRITING
    
    WILL ANY COPYRIGHT HOLDER, OR ANY OTHER PARTY WHO MAY MODIFY AND/OR
    REDISTRIBUTE THE PROGRAM AS PERMITTED ABOVE, BE LIABLE TO YOU FOR DAMAGES,
    INCLUDING ANY GENERAL, SPECIAL, INCIDENTAL OR CONSEQUENTIAL DAMAGES ARISING
    OUT OF THE USE OR INABILITY TO USE THE PROGRAM (INCLUDING BUT NOT LIMITED
    TO LOSS OF DATA OR DATA BEING RENDERED INACCURATE OR LOSSES SUSTAINED BY
    YOU OR THIRD PARTIES OR A FAILURE OF THE PROGRAM TO OPERATE WITH ANY OTHER
    PROGRAMS), EVEN IF SUCH HOLDER OR OTHER PARTY HAS BEEN ADVISED OF THE
    
    POSSIBILITY OF SUCH DAMAGES.
    
                         END OF TERMS AND CONDITIONS
    
            Appendix: How to Apply These Terms to Your New Programs
    
      If you develop a new program, and you want it to be of the greatest
    possible use to the public, the best way to achieve this is to make it
    free software which everyone can redistribute and change under these terms.
    
      To do so, attach the following notices to the program.  It is safest
    to attach them to the start of each source file to most effectively
    
    convey the exclusion of warranty; and each file should have at least
    the "copyright" line and a pointer to where the full notice is found.
    
        <one line to give the program's name and a brief idea of what it does.>
        Copyright (C) 19yy  <name of author>
    
        This program is free software; you can redistribute it and/or modify
        it under the terms of the GNU General Public License as published by
        the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    
        (at your option) any later version.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
        but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
        MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
        GNU General Public License for more details.
    
        You should have received a copy of the GNU General Public License
        along with this program; if not, write to the Free Software
        Foundation, Inc., 675 Mass Ave, Cambridge, MA 02139, USA.
    
    Also add information on how to contact you by electronic and paper mail.
    
    If the program is interactive, make it output a short notice like this
    when it starts in an interactive mode:
    
        Gnomovision version 69, Copyright (C) 19yy name of author
        Gnomovision comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details type `show w'.
        This is free software, and you are welcome to redistribute it
        under certain conditions; type `show c' for details.
    
    The hypothetical commands `show w' and `show c' should show the appropriate
    
    parts of the General Public License.  Of course, the commands you use may
    be called something other than `show w' and `show c'; they could even be
    mouse-clicks or menu items--whatever suits your program.
    
    You should also get your employer (if you work as a programmer) or your
    school, if any, to sign a "copyright disclaimer" for the program, if
    necessary.  Here is a sample; alter the names:
    
      Yoyodyne, Inc., hereby disclaims all copyright interest in the program
      `Gnomovision' (which makes passes at compilers) written by James Hacker.
    
      <signature of Ty Coon>, 1 April 1989
      Ty Coon, President of Vice
    
    This General Public License does not permit incorporating your program into
    proprietary programs.  If your program is a subroutine library, you may
    consider it more useful to permit linking proprietary applications with the
    library.  If this is what you want to do, use the GNU Library General
    Public License instead of this License.

en: This program is distributed under the wxWindows Library License.
                    wxWindows Library Licence, Version 3
                    ====================================
    
      Copyright (c) 1998 Julian Smart, Robert Roebling et al
    
      Everyone is permitted to copy and distribute verbatim copies
      of this licence document, but changing it is not allowed.
    
                           WXWINDOWS LIBRARY LICENCE
         TERMS AND CONDITIONS FOR COPYING, DISTRIBUTION AND MODIFICATION
    
      This library is free software; you can redistribute it and/or modify it
      under the terms of the GNU Library General Public Licence as published by
      the Free Software Foundation; either version 2 of the Licence, or (at
      your option) any later version.
      
      This library is distributed in the hope that it will be useful, but
      WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
      MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU Library
      General Public Licence for more details.
    
      You should have received a copy of the GNU Library General Public Licence
      along with this software, usually in a file named COPYING.LIB.  If not,
      write to the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330,
      Boston, MA 02111-1307 USA.
    
      EXCEPTION NOTICE
    
      1. As a special exception, the copyright holders of this library give
      permission for additional uses of the text contained in this release of
      the library as licenced under the wxWindows Library Licence, applying
      either version 3 of the Licence, or (at your option) any later version of
      the Licence as published by the copyright holders of version 3 of the
      Licence document.
    
      2. The exception is that you may use, copy, link, modify and distribute
      under the user's own terms, binary object code versions of works based
      on the Library.
    
      3. If you copy code from files distributed under the terms of the GNU
      General Public Licence or the GNU Library General Public Licence into a
      copy of this library, as this licence permits, the exception does not
      apply to the code that you add in this way.  To avoid misleading anyone as
      to the status of such modified files, you must delete this exception
      notice from such code and/or adjust the licensing conditions notice
      accordingly.
    
      4. If you write modifications of your own for this library, it is your
      choice whether to permit this exception to apply to your modifications. 
      If you do not wish that, you must delete the exception notice from such
      code and/or adjust the licensing conditions notice accordingly.
    
    		   GNU GENERAL PUBLIC LICENSE
    
                           Version 2, June 1991
    
     Copyright (C) 1989, 1991 Free Software Foundation, Inc.
                              675 Mass Ave, Cambridge, MA 02139, USA
     Everyone is permitted to copy and distribute verbatim copies
     of this license document, but changing it is not allowed.
    
                                Preamble
    
      The licenses for most software are designed to take away your
    freedom to share and change it.  By contrast, the GNU General Public
    License is intended to guarantee your freedom to share and change free
    
    software--to make sure the software is free for all its users.  This
    General Public License applies to most of the Free Software
    Foundation's software and to any other program whose authors commit to
    using it.  (Some other Free Software Foundation software is covered by
    the GNU Library General Public License instead.)  You can apply it to
    your programs, too.
    
      When we speak of free software, we are referring to freedom, not
    price.  Our General Public Licenses are designed to make sure that you
    
    have the freedom to distribute copies of free software (and charge for
    this service if you wish), that you receive source code or can get it
    if you want it, that you can change the software or use pieces of it
    in new free programs; and that you know you can do these things.
    
      To protect your rights, we need to make restrictions that forbid
    anyone to deny you these rights or to ask you to surrender the rights.
    These restrictions translate to certain responsibilities for you if you
    
    distribute copies of the software, or if you modify it.
    
      For example, if you distribute copies of such a program, whether
    gratis or for a fee, you must give the recipients all the rights that
    you have.  You must make sure that they, too, receive or can get the
    source code.  And you must show them these terms so they know their
    rights.
    
      We protect your rights with two steps: (1) copyright the software, and
    (2) offer you this license which gives you legal permission to copy,
    
    distribute and/or modify the software.
    
      Also, for each author's protection and ours, we want to make certain
    that everyone understands that there is no warranty for this free
    software.  If the software is modified by someone else and passed on, we
    want its recipients to know that what they have is not the original, so
    that any problems introduced by others will not reflect on the original
    authors' reputations.
    
      Finally, any free program is threatened constantly by software
    
    patents.  We wish to avoid the danger that redistributors of a free
    program will individually obtain patent licenses, in effect making the
    program proprietary.  To prevent this, we have made it clear that any
    patent must be licensed for everyone's free use or not licensed at all.
    
      The precise terms and conditions for copying, distribution and
    modification follow.
    
                        GNU GENERAL PUBLIC LICENSE
       TERMS AND CONDITIONS FOR COPYING, DISTRIBUTION AND MODIFICATION
    
      0. This License applies to any program or other work which contains
    a notice placed by the copyright holder saying it may be distributed
    under the terms of this General Public License.  The "Program", below,
    refers to any such program or work, and a "work based on the Program"
    means either the Program or any derivative work under copyright law:
    that is to say, a work containing the Program or a portion of it,
    either verbatim or with modifications and/or translated into another
    
    language.  (Hereinafter, translation is included without limitation in
    the term "modification".)  Each licensee is addressed as "you".
    
    Activities other than copying, distribution and modification are not
    covered by this License; they are outside its scope.  The act of
    running the Program is not restricted, and the output from the Program
    is covered only if its contents constitute a work based on the
    Program (independent of having been made by running the Program).
    
    Whether that is true depends on what the Program does.
    
      1. You may copy and distribute verbatim copies of the Program's
    source code as you receive it, in any medium, provided that you
    conspicuously and appropriately publish on each copy an appropriate
    copyright notice and disclaimer of warranty; keep intact all the
    notices that refer to this License and to the absence of any warranty;
    and give any other recipients of the Program a copy of this License
    along with the Program.
    
    You may charge a fee for the physical act of transferring a copy, and
    you may at your option offer warranty protection in exchange for a fee.
    
      2. You may modify your copy or copies of the Program or any portion
    of it, thus forming a work based on the Program, and copy and
    distribute such modifications or work under the terms of Section 1
    above, provided that you also meet all of these conditions:
    
        a) You must cause the modified files to carry prominent notices
    
        stating that you changed the files and the date of any change.
    
        b) You must cause any work that you distribute or publish, that in
        whole or in part contains or is derived from the Program or any
        part thereof, to be licensed as a whole at no charge to all third
        parties under the terms of this License.
    
        c) If the modified program normally reads commands interactively
        when run, you must cause it, when started running for such
        interactive use in the most ordinary way, to print or display an
    
        announcement including an appropriate copyright notice and a
        notice that there is no warranty (or else, saying that you provide
        a warranty) and that users may redistribute the program under
        these conditions, and telling the user how to view a copy of this
        License.  (Exception: if the Program itself is interactive but
        does not normally print such an announcement, your work based on
        the Program is not required to print an announcement.)
    
    These requirements apply to the modified work as a whole.  If
    
    identifiable sections of that work are not derived from the Program,
    and can be reasonably considered independent and separate works in
    themselves, then this License, and its terms, do not apply to those
    sections when you distribute them as separate works.  But when you
    distribute the same sections as part of a whole which is a work based
    on the Program, the distribution of the whole must be on the terms of
    this License, whose permissions for other licensees extend to the
    
    entire whole, and thus to each and every part regardless of who wrote it.
    
    Thus, it is not the intent of this section to claim rights or contest
    your rights to work written entirely by you; rather, the intent is to
    exercise the right to control the distribution of derivative or
    collective works based on the Program.
    
    In addition, mere aggregation of another work not based on the Program
    with the Program (or with a work based on the Program) on a volume of
    a storage or distribution medium does not bring the other work under
    
    the scope of this License.
    
      3. You may copy and distribute the Program (or a work based on it,
    under Section 2) in object code or executable form under the terms of
    Sections 1 and 2 above provided that you also do one of the following:
    
        a) Accompany it with the complete corresponding machine-readable
        source code, which must be distributed under the terms of Sections
        1 and 2 above on a medium customarily used for software interchange; or,
    
        b) Accompany it with a written offer, valid for at least three
    
        years, to give any third party, for a charge no more than your
        cost of physically performing source distribution, a complete
        machine-readable copy of the corresponding source code, to be
        distributed under the terms of Sections 1 and 2 above on a medium
        customarily used for software interchange; or,
    
        c) Accompany it with the information you received as to the offer
        to distribute corresponding source code.  (This alternative is
        allowed only for noncommercial distribution and only if you
    
        received the program in object code or executable form with such
        an offer, in accord with Subsection b above.)
    
    The source code for a work means the preferred form of the work for
    making modifications to it.  For an executable work, complete source
    code means all the source code for all modules it contains, plus any
    associated interface definition files, plus the scripts used to
    control compilation and installation of the executable.  However, as a
    special exception, the source code distributed need not include
    
    anything that is normally distributed (in either source or binary
    form) with the major components (compiler, kernel, and so on) of the
    operating system on which the executable runs, unless that component
    itself accompanies the executable.
    
    If distribution of executable or object code is made by offering
    access to copy from a designated place, then offering equivalent
    access to copy the source code from the same place counts as
    distribution of the source code, even though third parties are not
    
    compelled to copy the source along with the object code.
    
      4. You may not copy, modify, sublicense, or distribute the Program
    except as expressly provided under this License.  Any attempt
    otherwise to copy, modify, sublicense or distribute the Program is
    void, and will automatically terminate your rights under this License.
    However, parties who have received copies, or rights, from you under
    this License will not have their licenses terminated so long as such
    parties remain in full compliance.
    
      5. You are not required to accept this License, since you have not
    signed it.  However, nothing else grants you permission to modify or
    distribute the Program or its derivative works.  These actions are
    prohibited by law if you do not accept this License.  Therefore, by
    modifying or distributing the Program (or any work based on the
    Program), you indicate your acceptance of this License to do so, and
    all its terms and conditions for copying, distributing or modifying
    
    the Program or works based on it.
    
      6. Each time you redistribute the Program (or any work based on the
    Program), the recipient automatically receives a license from the
    original licensor to copy, distribute or modify the Program subject to
    these terms and conditions.  You may not impose any further
    restrictions on the recipients' exercise of the rights granted herein.
    You are not responsible for enforcing compliance by third parties to
    this License.
    
      7. If, as a consequence of a court judgment or allegation of patent
    
    infringement or for any other reason (not limited to patent issues),
    conditions are imposed on you (whether by court order, agreement or
    otherwise) that contradict the conditions of this License, they do not
    excuse you from the conditions of this License.  If you cannot
    distribute so as to satisfy simultaneously your obligations under this
    License and any other pertinent obligations, then as a consequence you
    may not distribute the Program at all.  For example, if a patent
    
    license would not permit royalty-free redistribution of the Program by
    all those who receive copies directly or indirectly through you, then
    the only way you could satisfy both it and this License would be to
    refrain entirely from distribution of the Program.
    
    If any portion of this section is held invalid or unenforceable under
    any particular circumstance, the balance of the section is intended to
    apply and the section as a whole is intended to apply in other
    circumstances.
    
    It is not the purpose of this section to induce you to infringe any
    patents or other property right claims or to contest validity of any
    such claims; this section has the sole purpose of protecting the
    integrity of the free software distribution system, which is
    implemented by public license practices.  Many people have made
    generous contributions to the wide range of software distributed
    through that system in reliance on consistent application of that
    system; it is up to the author/donor to decide if he or she is willing
    
    to distribute software through any other system and a licensee cannot
    impose that choice.
    
    This section is intended to make thoroughly clear what is believed to
    be a consequence of the rest of this License.
    
      8. If the distribution and/or use of the Program is restricted in
    certain countries either by patents or by copyrighted interfaces, the
    original copyright holder who places the Program under this License
    may add an explicit geographical distribution limitation excluding
    
    those countries, so that distribution is permitted only in or among
    countries not thus excluded.  In such case, this License incorporates
    the limitation as if written in the body of this License.
    
      9. The Free Software Foundation may publish revised and/or new versions
    of the General Public License from time to time.  Such new versions will
    be similar in spirit to the present version, but may differ in detail to
    address new problems or concerns.
    
    Each version is given a distinguishing version number.  If the Program
    
    specifies a version number of this License which applies to it and "any
    later version", you have the option of following the terms and conditions
    either of that version or of any later version published by the Free
    Software Foundation.  If the Program does not specify a version number of
    this License, you may choose any version ever published by the Free Software
    Foundation.
    
      10. If you wish to incorporate parts of the Program into other free
    programs whose distribution conditions are different, write to the author
    
    to ask for permission.  For software which is copyrighted by the Free
    Software Foundation, write to the Free Software Foundation; we sometimes
    make exceptions for this.  Our decision will be guided by the two goals
    of preserving the free status of all derivatives of our free software and
    of promoting the sharing and reuse of software generally.
    
                                NO WARRANTY
    
      11. BECAUSE THE PROGRAM IS LICENSED FREE OF CHARGE, THERE IS NO WARRANTY
    FOR THE PROGRAM, TO THE EXTENT PERMITTED BY APPLICABLE LAW.  EXCEPT WHEN
    
    OTHERWISE STATED IN WRITING THE COPYRIGHT HOLDERS AND/OR OTHER PARTIES
    PROVIDE THE PROGRAM "AS IS" WITHOUT WARRANTY OF ANY KIND, EITHER EXPRESSED
    OR IMPLIED, INCLUDING, BUT NOT LIMITED TO, THE IMPLIED WARRANTIES OF
    MERCHANTABILITY AND FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  THE ENTIRE RISK AS
    TO THE QUALITY AND PERFORMANCE OF THE PROGRAM IS WITH YOU.  SHOULD THE
    PROGRAM PROVE DEFECTIVE, YOU ASSUME THE COST OF ALL NECESSARY SERVICING,
    REPAIR OR CORRECTION.
    
      12. IN NO EVENT UNLESS REQUIRED BY APPLICABLE LAW OR AGREED TO IN WRITING
    
    WILL ANY COPYRIGHT HOLDER, OR ANY OTHER PARTY WHO MAY MODIFY AND/OR
    REDISTRIBUTE THE PROGRAM AS PERMITTED ABOVE, BE LIABLE TO YOU FOR DAMAGES,
    INCLUDING ANY GENERAL, SPECIAL, INCIDENTAL OR CONSEQUENTIAL DAMAGES ARISING
    OUT OF THE USE OR INABILITY TO USE THE PROGRAM (INCLUDING BUT NOT LIMITED
    TO LOSS OF DATA OR DATA BEING RENDERED INACCURATE OR LOSSES SUSTAINED BY
    YOU OR THIRD PARTIES OR A FAILURE OF THE PROGRAM TO OPERATE WITH ANY OTHER
    PROGRAMS), EVEN IF SUCH HOLDER OR OTHER PARTY HAS BEEN ADVISED OF THE
    
    POSSIBILITY OF SUCH DAMAGES.
    
                         END OF TERMS AND CONDITIONS
    
            Appendix: How to Apply These Terms to Your New Programs
    
      If you develop a new program, and you want it to be of the greatest
    possible use to the public, the best way to achieve this is to make it
    free software which everyone can redistribute and change under these terms.
    
      To do so, attach the following notices to the program.  It is safest
    to attach them to the start of each source file to most effectively
    
    convey the exclusion of warranty; and each file should have at least
    the "copyright" line and a pointer to where the full notice is found.
    
        <one line to give the program's name and a brief idea of what it does.>
        Copyright (C) 19yy  <name of author>
    
        This program is free software; you can redistribute it and/or modify
        it under the terms of the GNU General Public License as published by
        the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    
        (at your option) any later version.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
        but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
        MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
        GNU General Public License for more details.
    
        You should have received a copy of the GNU General Public License
        along with this program; if not, write to the Free Software
        Foundation, Inc., 675 Mass Ave, Cambridge, MA 02139, USA.
    
    Also add information on how to contact you by electronic and paper mail.
    
    If the program is interactive, make it output a short notice like this
    when it starts in an interactive mode:
    
        Gnomovision version 69, Copyright (C) 19yy name of author
        Gnomovision comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details type `show w'.
        This is free software, and you are welcome to redistribute it
        under certain conditions; type `show c' for details.
    
    The hypothetical commands `show w' and `show c' should show the appropriate
    
    parts of the General Public License.  Of course, the commands you use may
    be called something other than `show w' and `show c'; they could even be
    mouse-clicks or menu items--whatever suits your program.
    
    You should also get your employer (if you work as a programmer) or your
    school, if any, to sign a "copyright disclaimer" for the program, if
    necessary.  Here is a sample; alter the names:
    
      Yoyodyne, Inc., hereby disclaims all copyright interest in the program
      `Gnomovision' (which makes passes at compilers) written by James Hacker.
    
      <signature of Ty Coon>, 1 April 1989
      Ty Coon, President of Vice
    
    This General Public License does not permit incorporating your program into
    proprietary programs.  If your program is a subroutine library, you may
    consider it more useful to permit linking proprietary applications with the
    library.  If this is what you want to do, use the GNU Library General
    Public License instead of this License.
de: Um rechtliche  Schwierigkeiten zu vermeiden die Lizenz im Original:This program is distributed under the wxWindows Library License.
                    wxWindows Library Licence, Version 3
                    ====================================
    
      Copyright (c) 1998 Julian Smart, Robert Roebling et al
    
      Everyone is permitted to copy and distribute verbatim copies
      of this licence document, but changing it is not allowed.
    
                           WXWINDOWS LIBRARY LICENCE
         TERMS AND CONDITIONS FOR COPYING, DISTRIBUTION AND MODIFICATION
    
      This library is free software; you can redistribute it and/or modify it
      under the terms of the GNU Library General Public Licence as published by
      the Free Software Foundation; either version 2 of the Licence, or (at
      your option) any later version.
      
      This library is distributed in the hope that it will be useful, but
      WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
      MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU Library
      General Public Licence for more details.
    
      You should have received a copy of the GNU Library General Public Licence
      along with this software, usually in a file named COPYING.LIB.  If not,
      write to the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330,
      Boston, MA 02111-1307 USA.
    
      EXCEPTION NOTICE
    
      1. As a special exception, the copyright holders of this library give
      permission for additional uses of the text contained in this release of
      the library as licenced under the wxWindows Library Licence, applying
      either version 3 of the Licence, or (at your option) any later version of
      the Licence as published by the copyright holders of version 3 of the
      Licence document.
    
      2. The exception is that you may use, copy, link, modify and distribute
      under the user's own terms, binary object code versions of works based
      on the Library.
    
      3. If you copy code from files distributed under the terms of the GNU
      General Public Licence or the GNU Library General Public Licence into a
      copy of this library, as this licence permits, the exception does not
      apply to the code that you add in this way.  To avoid misleading anyone as
      to the status of such modified files, you must delete this exception
      notice from such code and/or adjust the licensing conditions notice
      accordingly.
    
      4. If you write modifications of your own for this library, it is your
      choice whether to permit this exception to apply to your modifications. 
      If you do not wish that, you must delete the exception notice from such
      code and/or adjust the licensing conditions notice accordingly.
    
    		   GNU GENERAL PUBLIC LICENSE
    
                           Version 2, June 1991
    
     Copyright (C) 1989, 1991 Free Software Foundation, Inc.
                              675 Mass Ave, Cambridge, MA 02139, USA
     Everyone is permitted to copy and distribute verbatim copies
     of this license document, but changing it is not allowed.
    
                                Preamble
    
      The licenses for most software are designed to take away your
    freedom to share and change it.  By contrast, the GNU General Public
    License is intended to guarantee your freedom to share and change free
    
    software--to make sure the software is free for all its users.  This
    General Public License applies to most of the Free Software
    Foundation's software and to any other program whose authors commit to
    using it.  (Some other Free Software Foundation software is covered by
    the GNU Library General Public License instead.)  You can apply it to
    your programs, too.
    
      When we speak of free software, we are referring to freedom, not
    price.  Our General Public Licenses are designed to make sure that you
    
    have the freedom to distribute copies of free software (and charge for
    this service if you wish), that you receive source code or can get it
    if you want it, that you can change the software or use pieces of it
    in new free programs; and that you know you can do these things.
    
      To protect your rights, we need to make restrictions that forbid
    anyone to deny you these rights or to ask you to surrender the rights.
    These restrictions translate to certain responsibilities for you if you
    
    distribute copies of the software, or if you modify it.
    
      For example, if you distribute copies of such a program, whether
    gratis or for a fee, you must give the recipients all the rights that
    you have.  You must make sure that they, too, receive or can get the
    source code.  And you must show them these terms so they know their
    rights.
    
      We protect your rights with two steps: (1) copyright the software, and
    (2) offer you this license which gives you legal permission to copy,
    
    distribute and/or modify the software.
    
      Also, for each author's protection and ours, we want to make certain
    that everyone understands that there is no warranty for this free
    software.  If the software is modified by someone else and passed on, we
    want its recipients to know that what they have is not the original, so
    that any problems introduced by others will not reflect on the original
    authors' reputations.
    
      Finally, any free program is threatened constantly by software
    
    patents.  We wish to avoid the danger that redistributors of a free
    program will individually obtain patent licenses, in effect making the
    program proprietary.  To prevent this, we have made it clear that any
    patent must be licensed for everyone's free use or not licensed at all.
    
      The precise terms and conditions for copying, distribution and
    modification follow.
    
                        GNU GENERAL PUBLIC LICENSE
       TERMS AND CONDITIONS FOR COPYING, DISTRIBUTION AND MODIFICATION
    
      0. This License applies to any program or other work which contains
    a notice placed by the copyright holder saying it may be distributed
    under the terms of this General Public License.  The "Program", below,
    refers to any such program or work, and a "work based on the Program"
    means either the Program or any derivative work under copyright law:
    that is to say, a work containing the Program or a portion of it,
    either verbatim or with modifications and/or translated into another
    
    language.  (Hereinafter, translation is included without limitation in
    the term "modification".)  Each licensee is addressed as "you".
    
    Activities other than copying, distribution and modification are not
    covered by this License; they are outside its scope.  The act of
    running the Program is not restricted, and the output from the Program
    is covered only if its contents constitute a work based on the
    Program (independent of having been made by running the Program).
    
    Whether that is true depends on what the Program does.
    
      1. You may copy and distribute verbatim copies of the Program's
    source code as you receive it, in any medium, provided that you
    conspicuously and appropriately publish on each copy an appropriate
    copyright notice and disclaimer of warranty; keep intact all the
    notices that refer to this License and to the absence of any warranty;
    and give any other recipients of the Program a copy of this License
    along with the Program.
    
    You may charge a fee for the physical act of transferring a copy, and
    you may at your option offer warranty protection in exchange for a fee.
    
      2. You may modify your copy or copies of the Program or any portion
    of it, thus forming a work based on the Program, and copy and
    distribute such modifications or work under the terms of Section 1
    above, provided that you also meet all of these conditions:
    
        a) You must cause the modified files to carry prominent notices
    
        stating that you changed the files and the date of any change.
    
        b) You must cause any work that you distribute or publish, that in
        whole or in part contains or is derived from the Program or any
        part thereof, to be licensed as a whole at no charge to all third
        parties under the terms of this License.
    
        c) If the modified program normally reads commands interactively
        when run, you must cause it, when started running for such
        interactive use in the most ordinary way, to print or display an
    
        announcement including an appropriate copyright notice and a
        notice that there is no warranty (or else, saying that you provide
        a warranty) and that users may redistribute the program under
        these conditions, and telling the user how to view a copy of this
        License.  (Exception: if the Program itself is interactive but
        does not normally print such an announcement, your work based on
        the Program is not required to print an announcement.)
    
    These requirements apply to the modified work as a whole.  If
    
    identifiable sections of that work are not derived from the Program,
    and can be reasonably considered independent and separate works in
    themselves, then this License, and its terms, do not apply to those
    sections when you distribute them as separate works.  But when you
    distribute the same sections as part of a whole which is a work based
    on the Program, the distribution of the whole must be on the terms of
    this License, whose permissions for other licensees extend to the
    
    entire whole, and thus to each and every part regardless of who wrote it.
    
    Thus, it is not the intent of this section to claim rights or contest
    your rights to work written entirely by you; rather, the intent is to
    exercise the right to control the distribution of derivative or
    collective works based on the Program.
    
    In addition, mere aggregation of another work not based on the Program
    with the Program (or with a work based on the Program) on a volume of
    a storage or distribution medium does not bring the other work under
    
    the scope of this License.
    
      3. You may copy and distribute the Program (or a work based on it,
    under Section 2) in object code or executable form under the terms of
    Sections 1 and 2 above provided that you also do one of the following:
    
        a) Accompany it with the complete corresponding machine-readable
        source code, which must be distributed under the terms of Sections
        1 and 2 above on a medium customarily used for software interchange; or,
    
        b) Accompany it with a written offer, valid for at least three
    
        years, to give any third party, for a charge no more than your
        cost of physically performing source distribution, a complete
        machine-readable copy of the corresponding source code, to be
        distributed under the terms of Sections 1 and 2 above on a medium
        customarily used for software interchange; or,
    
        c) Accompany it with the information you received as to the offer
        to distribute corresponding source code.  (This alternative is
        allowed only for noncommercial distribution and only if you
    
        received the program in object code or executable form with such
        an offer, in accord with Subsection b above.)
    
    The source code for a work means the preferred form of the work for
    making modifications to it.  For an executable work, complete source
    code means all the source code for all modules it contains, plus any
    associated interface definition files, plus the scripts used to
    control compilation and installation of the executable.  However, as a
    special exception, the source code distributed need not include
    
    anything that is normally distributed (in either source or binary
    form) with the major components (compiler, kernel, and so on) of the
    operating system on which the executable runs, unless that component
    itself accompanies the executable.
    
    If distribution of executable or object code is made by offering
    access to copy from a designated place, then offering equivalent
    access to copy the source code from the same place counts as
    distribution of the source code, even though third parties are not
    
    compelled to copy the source along with the object code.
    
      4. You may not copy, modify, sublicense, or distribute the Program
    except as expressly provided under this License.  Any attempt
    otherwise to copy, modify, sublicense or distribute the Program is
    void, and will automatically terminate your rights under this License.
    However, parties who have received copies, or rights, from you under
    this License will not have their licenses terminated so long as such
    parties remain in full compliance.
    
      5. You are not required to accept this License, since you have not
    signed it.  However, nothing else grants you permission to modify or
    distribute the Program or its derivative works.  These actions are
    prohibited by law if you do not accept this License.  Therefore, by
    modifying or distributing the Program (or any work based on the
    Program), you indicate your acceptance of this License to do so, and
    all its terms and conditions for copying, distributing or modifying
    
    the Program or works based on it.
    
      6. Each time you redistribute the Program (or any work based on the
    Program), the recipient automatically receives a license from the
    original licensor to copy, distribute or modify the Program subject to
    these terms and conditions.  You may not impose any further
    restrictions on the recipients' exercise of the rights granted herein.
    You are not responsible for enforcing compliance by third parties to
    this License.
    
      7. If, as a consequence of a court judgment or allegation of patent
    
    infringement or for any other reason (not limited to patent issues),
    conditions are imposed on you (whether by court order, agreement or
    otherwise) that contradict the conditions of this License, they do not
    excuse you from the conditions of this License.  If you cannot
    distribute so as to satisfy simultaneously your obligations under this
    License and any other pertinent obligations, then as a consequence you
    may not distribute the Program at all.  For example, if a patent
    
    license would not permit royalty-free redistribution of the Program by
    all those who receive copies directly or indirectly through you, then
    the only way you could satisfy both it and this License would be to
    refrain entirely from distribution of the Program.
    
    If any portion of this section is held invalid or unenforceable under
    any particular circumstance, the balance of the section is intended to
    apply and the section as a whole is intended to apply in other
    circumstances.
    
    It is not the purpose of this section to induce you to infringe any
    patents or other property right claims or to contest validity of any
    such claims; this section has the sole purpose of protecting the
    integrity of the free software distribution system, which is
    implemented by public license practices.  Many people have made
    generous contributions to the wide range of software distributed
    through that system in reliance on consistent application of that
    system; it is up to the author/donor to decide if he or she is willing
    
    to distribute software through any other system and a licensee cannot
    impose that choice.
    
    This section is intended to make thoroughly clear what is believed to
    be a consequence of the rest of this License.
    
      8. If the distribution and/or use of the Program is restricted in
    certain countries either by patents or by copyrighted interfaces, the
    original copyright holder who places the Program under this License
    may add an explicit geographical distribution limitation excluding
    
    those countries, so that distribution is permitted only in or among
    countries not thus excluded.  In such case, this License incorporates
    the limitation as if written in the body of this License.
    
      9. The Free Software Foundation may publish revised and/or new versions
    of the General Public License from time to time.  Such new versions will
    be similar in spirit to the present version, but may differ in detail to
    address new problems or concerns.
    
    Each version is given a distinguishing version number.  If the Program
    
    specifies a version number of this License which applies to it and "any
    later version", you have the option of following the terms and conditions
    either of that version or of any later version published by the Free
    Software Foundation.  If the Program does not specify a version number of
    this License, you may choose any version ever published by the Free Software
    Foundation.
    
      10. If you wish to incorporate parts of the Program into other free
    programs whose distribution conditions are different, write to the author
    
    to ask for permission.  For software which is copyrighted by the Free
    Software Foundation, write to the Free Software Foundation; we sometimes
    make exceptions for this.  Our decision will be guided by the two goals
    of preserving the free status of all derivatives of our free software and
    of promoting the sharing and reuse of software generally.
    
                                NO WARRANTY
    
      11. BECAUSE THE PROGRAM IS LICENSED FREE OF CHARGE, THERE IS NO WARRANTY
    FOR THE PROGRAM, TO THE EXTENT PERMITTED BY APPLICABLE LAW.  EXCEPT WHEN
    
    OTHERWISE STATED IN WRITING THE COPYRIGHT HOLDERS AND/OR OTHER PARTIES
    PROVIDE THE PROGRAM "AS IS" WITHOUT WARRANTY OF ANY KIND, EITHER EXPRESSED
    OR IMPLIED, INCLUDING, BUT NOT LIMITED TO, THE IMPLIED WARRANTIES OF
    MERCHANTABILITY AND FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  THE ENTIRE RISK AS
    TO THE QUALITY AND PERFORMANCE OF THE PROGRAM IS WITH YOU.  SHOULD THE
    PROGRAM PROVE DEFECTIVE, YOU ASSUME THE COST OF ALL NECESSARY SERVICING,
    REPAIR OR CORRECTION.
    
      12. IN NO EVENT UNLESS REQUIRED BY APPLICABLE LAW OR AGREED TO IN WRITING
    
    WILL ANY COPYRIGHT HOLDER, OR ANY OTHER PARTY WHO MAY MODIFY AND/OR
    REDISTRIBUTE THE PROGRAM AS PERMITTED ABOVE, BE LIABLE TO YOU FOR DAMAGES,
    INCLUDING ANY GENERAL, SPECIAL, INCIDENTAL OR CONSEQUENTIAL DAMAGES ARISING
    OUT OF THE USE OR INABILITY TO USE THE PROGRAM (INCLUDING BUT NOT LIMITED
    TO LOSS OF DATA OR DATA BEING RENDERED INACCURATE OR LOSSES SUSTAINED BY
    YOU OR THIRD PARTIES OR A FAILURE OF THE PROGRAM TO OPERATE WITH ANY OTHER
    PROGRAMS), EVEN IF SUCH HOLDER OR OTHER PARTY HAS BEEN ADVISED OF THE
    
    POSSIBILITY OF SUCH DAMAGES.
    
                         END OF TERMS AND CONDITIONS
    
            Appendix: How to Apply These Terms to Your New Programs
    
      If you develop a new program, and you want it to be of the greatest
    possible use to the public, the best way to achieve this is to make it
    free software which everyone can redistribute and change under these terms.
    
      To do so, attach the following notices to the program.  It is safest
    to attach them to the start of each source file to most effectively
    
    convey the exclusion of warranty; and each file should have at least
    the "copyright" line and a pointer to where the full notice is found.
    
        <one line to give the program's name and a brief idea of what it does.>
        Copyright (C) 19yy  <name of author>
    
        This program is free software; you can redistribute it and/or modify
        it under the terms of the GNU General Public License as published by
        the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    
        (at your option) any later version.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
        but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
        MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
        GNU General Public License for more details.
    
        You should have received a copy of the GNU General Public License
        along with this program; if not, write to the Free Software
        Foundation, Inc., 675 Mass Ave, Cambridge, MA 02139, USA.
    
    Also add information on how to contact you by electronic and paper mail.
    
    If the program is interactive, make it output a short notice like this
    when it starts in an interactive mode:
    
        Gnomovision version 69, Copyright (C) 19yy name of author
        Gnomovision comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details type `show w'.
        This is free software, and you are welcome to redistribute it
        under certain conditions; type `show c' for details.
    
    The hypothetical commands `show w' and `show c' should show the appropriate
    
    parts of the General Public License.  Of course, the commands you use may
    be called something other than `show w' and `show c'; they could even be
    mouse-clicks or menu items--whatever suits your program.
    
    You should also get your employer (if you work as a programmer) or your
    school, if any, to sign a "copyright disclaimer" for the program, if
    necessary.  Here is a sample; alter the names:
    
      Yoyodyne, Inc., hereby disclaims all copyright interest in the program
      `Gnomovision' (which makes passes at compilers) written by James Hacker.
    
      <signature of Ty Coon>, 1 April 1989
      Ty Coon, President of Vice
    
    This General Public License does not permit incorporating your program into
    proprietary programs.  If your program is a subroutine library, you may
    consider it more useful to permit linking proprietary applications with the
    library.  If this is what you want to do, use the GNU Library General
    Public License instead of this License.

en: This project file was saved with a newer version of Code::Blocks.
    Will try to load, but you should make sure all the settings were loaded correctly...
de: Dieses Projekt wurde mit einer neueren Version von Code::Blocks abgespeichert.
    Versuche das Projekt zu laden, Sie sollten sicherstellen, dass aller Einstellungen korrekt geldaden wurden...

en: This project will be saved before exporting the build target.
    Are you sure you want to export the selected build target to a new project?
de: Das Projekt wird gespeichert bevor das Erstellungsziel exportiert wird.
    Sind Sie sicher, dass Sie das gewählte Erstellungsziel in ein neues Projekt exportieren  wollen?

en: This project/target has no debugging info.Please change this in the project's build options and retry...
de: Das Projekt/Ziel enthölt keine Debugging-Informationen. Bitte ändern Sie das in den Projekteinstellungen und versuchen Sie  es  erneut...

en: This target provides the project's main executable
de: Dieses Ziel liefert die Hauptausführungsdatei des Projekts.

en: Tips on using Code::Blocks
de: Hinweise zur Verwendung von Code::Blocks

en: Title:
de: Titel:

en: To add a new global variable, just use it in the compiler options.
de: Um eine neue  globale Variable hizuzufügen, verwenden Sie sie ind den Compiler-Einstellungen

en: To colour:
de: Zu Farbe:

en: To open the file
de: Um die Datei zu öffnen

en: To-Do List
de: To-Do-Liste

en: To-Do list
de: To-Do Liste

en: To-Do list settings
de: To-Do-Liste Einstellungen

en: Toggle a bookmark for the current position
de: Schalte Lesezeichen für die aktuelle Position ein/aus

en: Toggle all folds
de: Alle Faltungen umschalten

en: Toggle bookmark
de: Lesezeichen umschalten

en: Toggle breakpoint
de: Haltepunkt setzen/löschen

en: Toggle breakpoint in current line
de: Haltepunkt in aktueller Zeile setzen/löschen

en: Toggle checkmarks
de: Markierung umschalten

en: Toggle comme&nt
de: Komme&ntar ein/aus

en: Toggle current &block
de: Aktuellen &Block umschalten

en: Toggle current block
de: Aktuellen Block umschalten

en: Toggle displaying the To-Do list
de: Anzeige der To-Do-Liste ein/aus

en: Toggle displaying the symbols browser
de: Symbolbrowser ein/aus

en: Toggle folding of current block
de: Faltung des aktuellen Blocks umschalten

en: Toggle selection
de: Auswahl umkehren

en: Toggles the commentation of the selected block of code
de: Kommentiert ausgewählten Block ein/aus

en: Tool
de: Werkzeug

en: Toolbar icons size
de: Icongrösse in Toolbar

en: Toolbars
de: Werkzeugleisten

en: Total Lines :
de: Anzahl Zeilen:

en: Trap uninitialized variables
de: Finde nicht initialisierte Variablen

en: Treat as errors the warnings demanded by strict ISO C and ISO C++
de: Behandle Warnungen die von striktem ISO-C und  ISO-C++ gefordert weden als  Fehler

en: Treat warnings as errors
de: Behandle Warnungen wie Fehler

en: True
de: Wahr

en: Turn off error maximum
de: Maximalfehleranzahl  abschalten

en: Turn off function auto-prototyping
de: Auto-Prototyping ausschalten

en: Type
de: Typ

en: Type of file:
de: Dateityp:

en: Type operation "%s" failed: Property labeled "%s" is of type "%s", NOT "%s".
de: Typoperation "%s" fehlgeschlagen:  Eigenschaft mit dem Namen "%s" istvom Typ "%s" nichr "%s"

en: Type:
de: Typ:

en: UNIX V keywords and extensions
de: UNIX V Schlüssenwürter und Erweiterungen

en: Un&comment
de: Einkommentieren

en: Unable to open
de: Konnte Datei nicht öffnen

en: Uncomments the selected block of code
de: Kommentiere den ausgewählten Block ein

en: Undefined
de: Undefiniert

en: Undefined reference
de: Undefinierte Referenz

en: Underlined
de: Unterstrichen

en: Undo
de: Rückgängig

en: Undo the last editing action
de: Mache den letzten Bearbeitungsschritt rückgängig

en: Undo the last editing operation
de: Mache den letzte Bearbeitungsschritt rückgängig

en: Unfold all
de: Alles entfalten

en: Unfold cu&rrent block
de: Aktuellen Block &entfalten

en: Unfold current block
de: Entfalte aktuellen Block

en: Unicode default
de: Unicode Vorgabe

en: Uninitialized local usage checks
de: Überprüfe auf uninitialisierte lokale Variablen

en: Unknown
de: Unbekannt

en: Unknown error
de: Unbekannter Fehler

en: Unsigned
de: vorzeichenlos

en: Unsplit
de: Ansichten zusammenfügen

en: Untitled
de: Unbenannt

en: Up
de: Hoch

en: Update
de: Aktualisieren

en: Use TAB character
de: Benutze TAB-Zeichen

en: Use TABs instead of spaces
de: Benutze TABs anstatt Leerzeichen

en: Use cache
de: Benutze Zwischenspeicher

en: Use custom command to build this file:
de: Verwende benutzerdefiniertes Kommando um diese Datei zu erstellen

en: Use custom control for code-completion list
de: Benutzen sie die angepasste Einstellung fuer die Autovervollständigung

en: Use global destructor count
de: Verwende globalen Destruktorzähler

en: Use minimum sized enums
de: Benutze "enums" minimaler Größe

en: Use precompiled headers (ph)
de: Vorkompilierte Header (PCH) verwenden

en: Use project options only
de: Nur Projekteinstellungen verwenden

en: Use target options only
de: Nur Zieleinstellungen verwenden

en: Use the ISO-8859-1 character encoding
de: ISO-8859-1 Zeichendarstellung verwenden

en: Use the UTF-7 character encoding
de: Benutze UTF-7 Zeichenkodierung

en: Use the UTF-8 character encoding
de: Benutze UTF-8 Zeichenkodierung

en: Use the Unicode 16-bit big-endian multi-byte encoding
de: Verwende Unicode 16-bit big-endian multi-byte Zeichenkodierung

en: Use the Unicode 16-bit little-endian multi-byte encoding
de: Verwende Unicode 16-bit little-endian multi-byte Zeichenkodierung

en: Use the Unicode 32-bit big-endian multi-byte encoding
de: Verwende Unicode 32-bit big-endian multi-byte Zeichenkodierung

en: Use the Unicode 32-bit little-endian multi-byte encoding
de: Verwende Unicode 32-bit little-endian multi-byte Zeichenkodierung

en: Use the following proxy when making network connections:
de: Benutze den folgenden Proxy wenn Netzwerk Verbindungen hergestellt werden:

en: Use the native UTF-16 character encoding
de: Benutze die native UTF-16 Zeichenkodierung

en: Use the native UTF-32 character encoding
de: Benutze die native UTF-32 Zeichenkodierung

en: Use the system default Unicode character encoding
de: Benutze die vom System vorgegebene Unicode Zeichenkodierung

en: Use the system default encoding
de: Benutze die Standardkodierung des Systems

en: Use unsigned char
de: unsigned char verwenden

en: User
de: Benutzer

en: User templates
de: Benutzervorlagen

en: User-defined
de: Benutzerdefiniert

en: User-defined tools
de: Benutzerdefinierte Werkzeuge

en: User-template saved succesfuly
de: Benutzervorlage gespeichert

en: User-template saved succesfuly but no project file exists in it!
de: Benutzervorlage wurde erfolgreich gespeichert enthält aber keine Projektdatei!

en: User:
de: Benutzer:

en: Validate all attached scripts
de: Alle  angehängten Scripte überprüfen

en: Validation on used Comment Style needed
de: Der benutze Kommentarstil muss bestätigt werden

en: Value must be between %.3f and %.3f
de: Wert muss zwischen %.3f und %.3f liegen

en: Value must be between %i and %i
de: Wert muss zwischen %iund  %i liegen

en: Value:
de: Wert:

en: Various info
de: Verschiedene Informationen

en: Vertically
de: Vertikal

en: View
de: Ansicht

en: View:
de: Ansicht:

en: Virtual destructor
de: virtueller Destruktor

en: Visible line
de: Sichtbare Zeile

en: WARNING
de: WARNUNG

en: WARNING: This template/option pair will NOT use the default compiler.
de: WARNUNG: Dieses Template/Optionen-Paar wird den default Compiler NICHT nutzen.

en: Warn for missing prototypes
de: Warnung bei fehlenden Prototypen

en: Warn for questionable pointer arithmetic
de: Warnung bei fragwürdiger Zeigerarithmetik

en: Warn if a variable is used before being initialized
de: Warnung wenn Variable uninitialisiert vberwendet wird

en: Warn if declared function is not used
de: Warnung wenn deklarierte Funktion nicht verwendet wird

en: Warn if main() is not conformant
de: Warnung wenn main() nicht konform ist

en: Warn if return type of main is not expected
de: Warnung ausgeben, wenn "main" einen Wert unerwarteten Typs zurückgibt.

en: Warn on C style casts
de: Warnung bei casts im C-Stil

en: Warn when /* appears in the middle of a /* */ comment
de: Warnung wenn /* in eine /* */ Kommentar auftritt

en: Warn when a function uses the default int return type and warn when a return statement is used in a void function
de: Warnung ausgeben, wenn eine Funktion implizit den Standard-Rückgabetyp "int" verwendet oder wenn eine "return" - Anweisung innerhalb einer void-Funktion aufgerufen wird.

en: Warning
de: Warnung

en: Warnings
de: Warnungen

en: Watch '%s'
de: Überwache '%s'

en: Watch '*&this'
de: '*&this' überwachen

en: Watch function arguments
de: Funktionsparameter Überwachen

en: Watch local variables
de: Lokale Variablen Überwachen

en: Watch variables
de: Variablen Überwachen

en: Watches
de: Überwachte Ausdrücke

en: Watches:
de: Überwachte Austrücke:

en: Website:
de: Webseite:

en: Weight
de: Schriftstärke

en: Welcome to
de: Wilkommen zu

en: What to do?
de: Treffen Sie  Ihre Wahl

en: While debugging, leaving the mouse over a variable (or the selection) evaluates it in a tooltip
de: Den Wert einer Variable in einem Tooltip anzeigen, wenn die Maus beim Debuggen auf eine Variable (oder die Markierung) zeigt

en: Whole &word
de: ganzes &Wort

en: Width for line numbers (in chars):
de: Breite der Zeilennummern (in Zeichen)

en: Width:
de: Breite:

en: Wildcard select
de: Auswahl mit Platzhaltern

en: Wildcard selection
de: Platzhalter auswählen

en: Wildcard:
de: Platzhalter:

en: Windows application
de: Windows Anwendung

en: Windows prolog/epilog : Win32 Dll
de: Windows Prolog/Epilog : Win32 Dll

en: Windows prolog/epilog : Win32 Exe
de: Windows Prolog/Epilog : Win32 Exe

en: Word wrap
de: Zeilenumbruch

en: Work around FDIV problem
de: Problemumgehung FDIV

en: Work with Makefiles (GNU "make" is required)
de: Mit Makefiles arbeiten (GNU "make" ist erforderlich)

en: Working directory:
de: Arbeitsverzeichnis:

en: Workspace
de: Arbeitsbereich

en: Workspace '%s' does not exist...
de: Der Arbeitsbereich '%s' existiert nicht...

en: Workspace '%s' is modified. Do you want to save it?
de: Arbeitsbereich '%s' wurde verändert. Wollen Sie die Änderungen speichern?

en: Workspace files
de: Arbeitsbereich

en: Yes, associate Code::Blocks with C/C++ file types
de: Ja, Code::Blocks mit C/C++ Dateien verknüpfen

en: Yes, associate Code::Blocks with every supported type (including project files from other IDEs)
de: Ja, Code::Blocks mit jedem unterstütztem Dateityp verknüpfen (inklusive Projekten anderer IDEs)

en: You can use the following macros:
    
    ${PROJECT_FILENAME}
    ${PROJECT_NAME}
    ${PROJECT_DIR}
    ${ACTIVE_EDITOR_FILENAME}
    ${ALL_PROJECT_FILES}
    ${MAKEFILE}
de: Sie können die folgenden Makros benutzen:
    
    ${PROJECT_FILENAME}
    ${PROJECT_NAME}
    ${PROJECT_DIR}
    ${ACTIVE_EDITOR_FILENAME}
    ${ALL_PROJECT_FILES}
    ${MAKEFILE}

en: You can use the same macros as those in advanced compiler options.
de: Sie können die selben Makros verwenden wie in den erweiterten Kompilereinstellungen

en: You can't "run" a commands-only target...
de: Sie können kein Ziel "starten", das nur Kommandos enthält...

en: You can't change the active project while you 're actively debugging another.
    Do you want to stop debugging?
    
    Click "Yes" to stop debugging now or click "No" to re-activate the debuggee.
de: Sie können das aktive Projekt nicht wechseln, während Sie ein anderes Debuggen.
    Wollen Sie das Debuggen anhalten ?
    
    Klicken Sie "Ja" um das Debuggen anzuhalten oder "Nein" um es zu reaktivieren.

en: You can't change the number of parallel processes while building!
    Setting ignored...
de: Sie können die Anzahl paralleler Prozesse während des Erstellvorgangs nicht ändern!
    Diese Einstellung wird ignoriert...

en: You changed some class parser options. Do you want to reparse your projects now, using the new options?
de: Sie haben Einstellungen des Klassenparsers geändert. Wollen Sie Ihr Projekt mit den neuen Einstellungen neu analysieren?

en: You changed the compiler used for this project.
    It is recommended that you fully rebuild your project, otherwise linking errors might occur...
de: Sie haben den Compiler für dieses Projekt gewechselt.
    Sie sollten Ihr Projekt vollständig neu erstellen, da ansonsten Linker-Fehler auftreten könnten...

en: You have another template with the same title.
    Please choose another title...
de: Sie haben bereit eine andere Vorlage mit dem selben Namen.
    Bitte wählen Sie einen anderen Namen...

en: You have changed the compiler used for the project.
    Do you want to use the same compiler for all the project's build targets too?
de: Sie haben den Compiler für dieses Projekt geändert.
    Wollen Sie den selben Compiler für alle Ziele verwenden?

en: You have optimizations enabled. This is Not A Good Thing(tm) when producing debugging symbols...
de: Sie haben Optimierungen aktiviert. Dies ist nicht zu empfehlen wenn Debugging-Symbole erzeugt werden...

en: You must select a host application to "run" a library...
de: Sie müssen eine Host-Anwendung wählen um eine Bibliothek zu starten

en: Z80 Options
de: Z80 Einstellungen

en: Zero length empty class members
de: Leere Klassenelemente der Länge Null

en: Zero-length empty base classes
de: Leere Basisklassen der Länge Null

en: [CPU] Atmel AVR (In development, not complete)
de: [CPU] Atmel AVR (in Entwicklung, nicht vollständig)

en: [CPU] GameBoy Z80 (Not actively maintained).
de: [CPU] GameBoy Z80 (wird nicht gewartet).

en: [CPU] Intel MCS51 (default)
de: [CPU] Intel MCS51 (Vorgabe)

en: [CPU] Microchip PIC 14-bit (p16f84 and variants. In development, not complete)
de: [CPU] Microchip PIC 14-bit (p16f84 und Varianten. In Entwicklung, nicht vollständig)

en: [CPU] PIC 16-bit (p18f452 and variants. In development, not complete)
de: [CPU] Microchip PIC 16-bit (p18f452 und Varianten. In Entwicklung, nicht vollständig)

en: [DS390 / DS400] Disable interrupts during ESP:SP updates
de: Deaktiviere die Interrupts während ESP:SP Updates

en: [DS390 / DS400] Generate 24-bit flat mode code
de: [DS390 / DS400] Erzeuge 24-Bit "flat mode" Code

en: [DS390 / DS400] Generate code for DS390 Arithmetic Accelerator
de: [DS390 / DS400] Erzeuge Code für den "DS390 Arithmetic Accelerator"

en: [DS390 / DS400] Insert call to function __stack_probe at each function prologue
de: [DS390 / DS400] Füge einen Aufruf der Funktion __stack_probe in jeden Funktion-Prolog ein

en: [MCS51/DS390] - use Bank1 for parameter passing
de: [MCS51/DS390] - verwende Bank1 für Parameterübergabe

en: [MCS51] Large model programs (default is Small)
de: [MCS51] Large-Modell Programme Standard ist Small)

en: [MCS51] Linker use old style for allocating memory areas.
de: [MCS51]  Linker verwendet zur Reservierung von Speicherbereichen das alte Verfahren.

en: [MCS51] Use a pseudo stack in the first 256 bytes in the external ram
de: [MCS51] Benutze einen Pseudo-Stack in den ersten 256 Bytes des externen RAM's

en: [Z80] Force a called function to always save BC
de: [Z80] Erzwinge, dass eine aufgerufene Funktion immer BC sichert

en: [Z80] When linking, skip the standard crt0.o object file
de: [Z80] Beim Linken die Standard "crt0.o" - Objektdatei ignorieren.

en: __cdecl calling convention
de: __cdecl Aufrufkonventionen

en: __fastcall calling convention
de: __fastcall Aufrufkonventionen

en: __msfastcall calling convention
de: _msfastcall Aufrufkonvention

en: __stdcall calling convention
de: "__stdcall" Aufruf-Konvention

en: aborted
de: abgebrochen

en: add symbolic debug info
de: Synbolische Debuginformation hinzufügen

en: addr
de: Adresse

en: all
de: alle

en: allow deprecated features
de: verworfene Funktionen zulassen

en: can't have both toggleable and radion button at once
de: kann nicht gleichzeitig umschaltbare- und Radio-Buttons haben

en: canceled
de: abgebrochen

en: chars are unsigned
de: chars sind unsigned

en: class
de: Klasse

en: compile in debug code
de: als Debug-Code compilieren

en: compile in unittest code, also turns on asserts
de: Unittest-Code mitkompilieren, schaltet auch ASSERTS ein

en: compile release version, which means not generating code for contracts and asserts
de: Kompiliere die Release-Version, d.h. keine Code-Erzeugung für "contracts" und "asserts"

en: console executable
de: Konsolenanwendung

en: constructor
de: Konstruktor

en: debugging off, inline expansion on
de: Debugging aus, Inline-Funktionen ersetzen

en: debugging on, inline expansion off
de: Debugging ein, Inline-Funktionen nicht ersetzen

en: destructor
de: Destruktor

en: done
de: erledigt

en: dynamic library
de: dynamische Bibliothek

en: enable warnings
de: aktiviere Warnungen

en: enum
de: Enum

en: enumerator
de: Zähler

en: executable
de: ausführbare Datei

en: extern "C" defaults to nothrow
de: extern "C" standardmäßig auf "nothrow" setzen

en: failed
de: fehlgeschlagen

en: failed (to get debugger's stderr)
de: Fehlgeschlagen (Debugger Standard-Fehlerausgabe zu bekommen)

en: failed (to get debugger's stdin)
de: Fehlgeschlagen (Debugger Standardeingabe zu bekommen)

en: failed (to get debugger's stdout)
de: Fehlgeschlagen (Debugger Standardausgabe zu bekommen)

en: failed.
de: fehlgeschlagen.

en: fastcall calling convention
de: fastcall Aufrufkonvention

en: func
de: Funktion

en: function
de: Funktion

en: generate D interface file
de: D-Schnittstellendate erzeugen

en: generate documentation
de: Dokumentation erzeugen

en: inline expand functions
de: Ersetze Inline-Funktionen

en: inline function expansion off
de: Expansion von Inline-Funktionen ausgeschaltet

en: inline function expansion on
de: Inline-Funktionen ersetzen

en: instrument for code coverage analysis
de: Werkzeug für Testabdeckungsanalyse ("Code Coverage Analysis")

en: keep C++ style comment and move it to the end of the line
de: Verschiebe Kommentar zum Ende  der  Zeile

en: keep C++ style comment at the current position
de: Starte Kommentar ab der aktuellen Position

en: launch an external program
de: externes Programm starten

en: name only (no path information)
de: nur Name (keine Pfandinformationen)

en: namespace
de: Namensraum

en: not found in %d files
de: in %d Dateien nicht gefunden

en: open it inside Code::Blocks editor
de: Im Code::Blocks Editor öffnen

en: optimize
de: optimiere

en: please delete the old PCH file (or directory) manually to avoid conflicts...
de: löschen Sie bitte  die alte  PCH-Datei (oder Verzeichnis) um Konflikte zu vermeiden

en: preprocessor
de: Präprozessor

en: private
de: Privat

en: profile the runtime performance of the generated code
de: Erzeuge Profil der Laufzeit-Performance des generierten Codes

en: project
de: Projekt

en: protected
de: Geschützt

en: public
de: öffentlich

en: relative filename (to the project file)
de: relativer Dateiname (zur Projektdatei)

en: removed %s from %s
de: entferne %s von %s

en: static library
de: satische Bibliothek

en: stdcall calling convention
de: stdcall Aufrufkonvention

en: suppress generation of object file
de: Erzeugen der Objektdateien unterdrücken

en: suppress non-essential compiler messages
de: unwichtige Compilermeldungen unterdrücken

en: switch to C style comment(/* ...*/)
de: zu C-Kommentarstil schalten (/* ...*/)

en: target
de: Ziel

en: unknown
de: unbekannt

en: use FIST instead of ftol(
de: Verwende FIST statt ftol(

en: variable
de: Variable

en: verbose
de: ausführlich

en: vtables in far data
de: Platziere "vtables" in "far data"

en: wchar_t is the native type, not a typedef
de: "wchar_t" ist ein nativer Typ, kein "typedef"
